Geologické riziká

Svetová mapa blesku

Svetová mapa bleskuBlesky nie sú rovnomerne rozmiestnené po celej Zemi.


Svetová mapa blesku: Mapa hore ukazuje priemerný ročný počet bleskov na kilometer štvorcový na základe údajov zhromaždených senzorom snímania blesku NASA na satelitnej misii na meranie zrážok v rokoch 1995 až 2002. Miesta, kde sa každý rok vyskytne menej ako jeden blesk (v priemere), sú sivé alebo svetlo fialová. Miesta s najväčším počtom úderov blesku sú tmavo červené a sfarbené na čierne. Zväčšiť.

Mapa globálnej činnosti blesku: Časť mapy globálnej činnosti blesku, ktorú vytvorila organizácia NASA v roku 2015, pričom využila údaje zhromaždené v rokoch 1998 až 2013 pomocou snímača blesku na satelite NASA na meranie morských zrážok. Zväčšiť.

Čo je Lightning?

Blesk je náhly vysokonapäťový výboj elektriny, ktorý sa vyskytuje v mraku, medzi mrakmi alebo medzi mrakom a zemou. Celosvetovo sa každou sekundu vyskytuje približne 40 až 50 zábleskov blesku alebo takmer 1,4 miliardy zábleskov ročne. Tieto elektrické výboje sú silné a smrtiace.

Úder blesku každý rok zabíja ľudí, hospodárske zvieratá a zvieratá. Každý rok je blesk tiež zodpovedný za škody spôsobené miliardami dolárov na budovách, komunikačných systémoch, elektrických vedeniach a elektrických zariadeniach. Blesky okrem toho stoja letecké spoločnosti miliardy dolárov ročne za presmerovanie a meškanie letu. Z týchto dôvodov sú mapy, ktoré ukazujú distribúciu blesku na Zemi, dôležité z ekonomických, environmentálnych a bezpečnostných dôvodov.

Súvisiace: Earth Lightning Hotspots

Mapovanie svetovej aktivity blesku

Rozloženie blesku na Zemi nie je ani zďaleka jednotné. Ideálne podmienky na výrobu bleskov a súvisiacich búrok sa vyskytujú tam, kde teplý a vlhký vzduch stúpa a zmieša sa so studeným vzduchom vyššie. Tieto podmienky sa vyskytujú takmer denne v mnohých častiach Zeme, ale len zriedka v iných oblastiach.

NASA má satelity obiehajúce okolo Zeme pomocou senzorov určených na detekciu blesku. Dáta z týchto satelitov sa prenášajú na Zem a používajú sa na zostavenie geografického záznamu bleskovej aktivity v priebehu času. Mapy na tejto stránke vychádzajú z priemerného ročného počtu bleskov na jednotku plochy. Tieto údaje boli geograficky zakreslené na vytvorenie máp.

Na pevnine sa vyskytuje oveľa viac blesku ako na oceáne, pretože denné slnečné žiarenie zahrieva povrch krajiny rýchlejšie ako oceán. Vyhrievaný povrch pôdy ohrieva vzduch nad ním a tento teplý vzduch stúpa, aby narazil na studený vzduch vo vzduchu. Interakcia medzi vzduchovými masami rôznych teplôt stimuluje búrky a blesky.

Mapy tiež ukazujú, že v blízkosti rovníka sa vyskytuje viac blesku ako v póloch. Stožiare majú veľmi malé množstvo blesku, pretože ich povrchy pokryté bielym snehom a ľadom nie sú slnkom účinne ohrievané, aby vytvorili konvekciu. V polárnom vzduchu je tiež veľmi malá vlhkosť. Tieto faktory významne znižujú množstvo blesku produkovaného v blízkosti pólov.

Jazero Maracaibo: Najvyšším bodom blesku na svete je jazero Maracaibo v severozápadnej Venezuele. Tu sa v noci vyskytujú búrky v priemere asi 297 dní v roku a produkujú v priemere asi 232 bleskov / štvorcový kilometer / rok. Miestni ľudia tento jav nazvali “Relámpago del Catatumbo"(Catatumbo blesky) po stovky rokov. Obrázok NASA. Zväčšiť obrázok.

Svetový hlavný bleskový hotspot

Jedna malá oblasť v severnej Južnej Amerike je jednoznačne hlavným bodom blesku na svete. Tento hotspot sa nachádza nad južným koncom jazera Maracaibo, brakickým zálivom v severozápadnej Venezuele. Bod blesku pri jazere Lake Maracaibo má hustotu blesku 232,52. To znamená, že oblasť zažije v priemere 232,52 zábleskov blesku na kilometer štvorcový za rok.

Blesková fotografia: Nočná fotografia viacerých úderov blesku typu cloud-to-cloud a cloud-to-cloud. Obrázok NOAA.

Elektrický náboj v búrkových oblakoch: Model distribúcie elektrického náboja v búrkovom oblaku. Segregácia nábojov prispieva k tvorbe blesku a spôsobuje, že bliká z jedného miesta na druhé. Viac informácií o bleskoch získate na NOAA. Obrázok NOAA.

Regióny intenzívnej bleskovej aktivity

Niekoľko rozsiahlych oblastí na Zemi zažije neobvyklé množstvo blesku. Šesť z týchto oblastí je uvedených nižšie spolu s dôvodmi ich neobvyklej úrovne bleskovej aktivity.

 • Konžská demokratická republika v strednej Afrike má najvyššiu frekvenciu blesku na Zemi. Celoročné búrky spôsobujú miestne prúdenie a vzdušné masy zaťažené vlhkosťou z Atlantického oceánu, ktoré sa stretávajú s horami, keď sa pohybujú po celom kontinente.

 • Severozápadná Južná Amerika, kde teplý vietor z Tichého oceánu odvádza vzduchové masy s obsahom vlhkosti do pohoria Andy, čo spôsobuje chladenie a búrku.

 • Himalájske predky, kde sezónne vetry odvádzajú teplý a vlhký vzduch z Indického oceánu do prednej časti pohoria, čo spôsobuje chladenie a búrku.

 • Stredná Florida, medzi Tampou a Orlandom, sa nazýva „blesková alej“. Teplý, stúpajúci vzduch sa tiahne do morských vetra z Atlantického oceánu a Mexického zálivu.

 • Argentínske pampy, kde vlhké sezónne vetry vychádzajúce z Atlantického oceánu v lete a na jar spôsobujú silné búrky.

 • Indonézia, kde vietor z Indického oceánu tlačí teplý a vlhký vzduch na sopečné pohoria Java a Sumatra, aby vytvorili búrky.

Mapa blesku na Floride: Toto je mapa živých bleskových aktivít na Floridskom zálive, na polostrove Florida a na Bahamách, zachytených 28. apríla 2015 z webovej stránky LightningMaps.org. Ak dôjde k úderu blesku, na mape sa zobrazí červený kruh s koncentrickými bielymi pásmi, ktoré sa rozširujú smerom von. Červený kruh pretrváva 30 sekúnd, potom v priebehu nasledujúcich 60 minút zhasne a potom zhasne. Táto webová stránka vám umožňuje zapnúť zvuk, ktorý vytvára úchvatný zvuk s každým úderom blesku, ktorý sa objaví na obrazovke vášho počítača.

Živé bleskové mapy

Niektoré webové stránky obsahujú živé blesky na mapách alebo satelitných obrázkoch. Ten, ktorý sa nám najviac páči, je LightningMaps.org. Mapy zobrazujú údaje o blesku v reálnom čase (iba s oneskorením niekoľkých sekúnd) na monitore vášho počítača. Nové osvetlenie sa objaví ako červená bodka a potom sa od nich rozprestierajú koncentrické biele kruhy ako zvukové vlny. Do 30 sekúnd červená bodka zmizne na žltú a žltá zhnedne a zmizne do jednej hodiny. Mapy vám umožňujú vidieť oblasti sveta s aktuálnou búrkovou aktivitou a sledovať búrky pohybujúce sa po zemskom povrchu. Je to informačná a vzdelávacia webová stránka. Na tejto stránke sa zobrazuje snímka bleskovej aktivity na Floride.

Smrteľné úrazy v USA: Mapa úmrtí spôsobených bleskom v Spojených štátoch v rokoch 1959 až 2013. Na 471 úmrtiach má Florida viac ako dvojnásobný počet úmrtí v ktoromkoľvek inom štáte. Obrázok NOAA Media Resources.

Blesk v Spojených štátoch

Blesk je druhým najbežnejším vrahom v Spojených štátoch. Každý rok spôsobí škody na majetku niekoľko miliárd dolárov a zabije niekoľko desiatok ľudí. Je to častá príčina požiarov a náklady leteckých spoločností za miliardy dolárov ročne navyše v prevádzkových nákladoch.

Florida má najvyššiu frekvenciu blesku v Spojených štátoch. Tam sa morské vetra z Atlantického oceánu a Mexického zálivu zbiehajú po slnečne vyhrievanej zemi. Tým sa zdvihnú masy vlhkého vzduchu, ktoré sú hostiteľom búrok. Florida je tiež štátom s najvyšším počtom úmrtí na zásahy bleskom. Ostatné štáty pozdĺž pobrežia Mexického zálivu, ako napríklad Alabama, Mississippi, Louisiana a Texas, tiež často používajú blesky. Pozdĺž atlantického pobrežia majú Severná Karolína a Južná Karolína časté blesky.

Zostaňte v bezpečí pred bleskom

Väčšina ľudí zabitých bleskom je vonku. Väčšina z nich by nebola zasiahnutá bleskom, keby išli vonku pri prvých známkach možného blesku. Nezabudnite na toto príslovie: „Keď hučí hrom, choďte do domu.“ Toto je najdôležitejšie pravidlo, ktoré treba dodržať, aby ste zabránili smrti alebo zraneniu v dôsledku blesku. Viac informácií nájdete na webovej stránke NOAA o ochrane pred bleskom.

Prečo je mapovanie blesku dôležité?

Bleskové mapy, sledovanie bleskov a bleskové databázy majú mnoho praktických a akademických použití. Podľa Výskumného strediska NASA pre blesky a atmosféru sa používajú ako súčasť nižšie uvedených aktivít a oveľa viac:

 • Silná detekcia búrok a varovanie.
 • Konvekčný odhad zrážok.
 • Sledovanie búrok.
 • Predpovedanie leteckých rizík.
 • Varovania pre energetické spoločnosti, sklady pohonných hmôt, golfové ihriská atď.
 • Predpovedanie lesných požiarov.
 • Predpovedanie vývoja cyklónu.
 • Pochopenie fyziky globálneho elektrického obvodu.
 • Pochopenie magnetosféry a ionosféry.
 • Štúdie tvorby NOx.
 • Štúdie fenoménu whistlerov a iných vln.
 • Magnetosféricko-ionosférický výskum.
 • Solárne troposférické štúdie.

Ďalšie informácie o bleskoch a mapovaní bleskov nájdete v Výskumnom centre bleskových a atmosférických elektrík NASA.