Minerály

Mnoho použití zlata

Mnoho použití zlataZlato v šperkoch: Cameo v zlate.

Najužitočnejší kov

Zo všetkých nerastných surovín ťažených zo Zeme nie je nič užitočnejšie ako zlato. Jeho užitočnosť je odvodená z rozmanitosti špeciálnych vlastností. Zlato vedie elektrinu, nepoškodzuje, je veľmi ľahko spracovateľné, dá sa vtiahnuť do drôtu, môže byť zatĺkaná do tenkých plechov, zliatin s mnohými inými kovmi, roztavená a odliata do vysoko podrobných tvarov, má nádhernú farbu a brilantnú lesk. Zlato je nezabudnuteľný kov, ktorý zaujíma v ľudskej mysli zvláštne miesto.

Použitie zlata v Spojených štátoch: Tento koláčový graf ukazuje, ako sa zlato používalo v Spojených štátoch v roku 2017, okrem zlata. Hlavné použitia boli v šperkoch (38%) a elektronike (34%). Razba oficiálnych mincí predstavovala 22% použitého zlata a 6% bolo na iné použitie. Údaje zo súhrnov minerálnych komodít USGS za rok 2017.

Obsah


Trocha histórie zlata
Šperky: Primárne použitie zlata
Finančné zlato: Coinage, Bullion, Backing
Použitie zlata v elektronike
Použitie zlata v počítačoch
Použitie zlata v zubnom lekárstve
Lekárske použitia zlata
Použitie zlata v kozmickom priemysle
Použitie zlata v oceneniach a stavových symboloch
Použitie zlata pri výrobe skla
Zlato a zlatý list
Budúce využitie zlata
Náhrady za používanie zlata a redukcie

Zlaté nugety: Zlaté nugety nachádzajúce sa v prúde sa dajú ľahko vtlačiť do tvarov, kombinovať a pomocou primitívnych nástrojov ich môžete spracovať na ozdobné predmety.

Trocha histórie zlata

Keď španielski prieskumníci prvýkrát prišli do „nového sveta“, stretli sa s domorodými Juhoameričanmi. Tieto dve kultúry boli oddelené rozľahlým oceánom, nikdy sa navzájom nedotýkali, hovorili rôznymi jazykmi a žili úplne inak. Napriek tomu mali jednu spoločnú vec - obaja držali zlato v najvyššej úcte a použili ho na výrobu niektorých svojich najdôležitejších predmetov.

V histórii našej planéty používa takmer každá zavedená kultúra zlato na symbolizovanie sily, krásy, čistoty a úspechu. Dnes aj naďalej používame zlato pre naše najvýznamnejšie objekty: snubné prstene, olympijské medaily, Oscary, Grammy, peniaze, krucifixy a cirkevné umenie. Žiadna iná podstata tej istej vzácnosti nemá viditeľnejšie a výraznejšie miesto v našej spoločnosti.

Zlatý prsteň: Zlatý prsteň s farebným kameňom.

Zlaté prstene: Zlaté prstene rôznej farby.

Farby zliatin zlata, striebra a medi: Rôzne farby kovov, ktoré je možné vyrobiť legovaním rôznych množstiev zlata, striebra a medi. Obrázok od spoločnosti Metallos, ktorý sa tu používa na základe licencie GNU Free Documentation License.

Šperky: Primárne použitie zlata

Zlato sa používa na výrobu ozdobných predmetov a šperkov už tisíce rokov. Zlaté nugety nachádzajúce sa v prúde sa veľmi ľahko spracovávajú a boli pravdepodobne jedným z prvých kovov používaných ľuďmi. Dnes sa väčšina zlata, ktoré sa ťaží alebo recykluje, používa na výrobu šperkov. Asi 78% zlata spotrebovaného každý rok sa používa na výrobu šperkov.

Vďaka špeciálnym vlastnostiam zlata je ideálny na výrobu šperkov. Medzi ne patrí: veľmi vysoký lesk; požadovaná žltá farba; odolnosť proti poškodeniu; schopnosť byť vtiahnutá do drôtov, zatĺkaná do plachiet alebo odlievaná do tvarov. To všetko sú vlastnosti atraktívneho kovu, ktorý sa ľahko spracuje na krásne predmety. Ďalším mimoriadne dôležitým faktorom, ktorý vyžaduje použitie zlata ako kovového šperku, je tradícia. Očakáva sa, že dôležité predmety budú vyrobené zo zlata.

Čisté zlato je príliš mäkké na to, aby vydržalo napätie, ktoré sa vyskytuje u mnohých šperkov. Remeselníci sa dozvedeli, že legovanie zlata inými kovmi, ako je meď, striebro a platina, zvýši jeho trvanlivosť. Odvtedy je väčšina zlata používaného na výrobu šperkov zliatina zlata s jedným alebo viacerými inými kovmi.

Zliatiny zlata majú nižšiu hodnotu na jednotku hmotnosti ako čisté zlato. Na označenie obsahu zlata v týchto zliatinách bol vyvinutý obchodný štandard „karatage“. Čisté zlato je známe ako 24 karátové zlato a je takmer vždy označené „24K“. Zliatina, ktorá je 50% hmotnosti zlata, je známa ako 12 karátového zlata (12/24) a je označená „12K“. Zliatina, ktorá obsahuje 75% hmotnosti zlata, je 18 karat (18/24 = 75%) a je označená „18K“. Všeobecne platí, že vysoko karátové šperky sú mäkšie a odolnejšie voči poškvrneniu, zatiaľ čo šperky s nízkym obsahom karátov sú silnejšie a menej odolné voči poškvrneniu - najmä pri kontakte s potom.

Legovanie zlata inými kovmi mení farbu hotových výrobkov (pozri obrázok). Zliatina zo 75% zlata, 16% striebra a 9% medi poskytuje žlté zlato. Biele zlato je zliatina 75% zlata, 4% striebra, 4% medi a 17% paládia. Ostatné zliatiny poskytujú ružové, zelené, broskyňové a dokonca aj čierne kovy.

Zlaté prúty: Jemný zlatý kov sa zvyčajne odlieva do malých tyčí pre ľahkú manipuláciu, výmenu a skladovanie. Obrázok USDOJ.

Zlaté mince: Zlaté mince Spojených štátov.

Finančné zlato: Coinage, Bullion, Backing

Pretože zlato je vysoko cenené a má veľmi obmedzenú ponuku, dlho sa používa ako prostriedok výmeny alebo peňazí. Prvé známe použitie zlata v transakciách sa datuje viac ako 6 000 rokov. Prvé transakcie sa uskutočňovali s použitím kúskov zlata alebo striebra. Vzácnosť, užitočnosť a vhodnosť zlata z neho robia látku dlhodobej hodnoty. Zlato na tento účel funguje dobre, pretože má vysokú hodnotu, je trvanlivé, prenosné a ľahko deliteľné.

Niektoré skoré výtlačky papierových peňazí boli kryté zlatom držaným v úschove pre každú jednotku peňazí, ktorá bola uvedená do obehu. Spojené štáty kedysi používali „zlatý štandard“ a udržiavali zásoby zlata na podporu každého dolára v obehu. Podľa tohto zlatého štandardu mohla ktorákoľvek osoba predložiť vláde papierovú menu a požadovať výmenu rovnakej hodnoty zlata. Zlatý štandard bol kedysi používaný mnohými národmi, ale nakoniec sa stal príliš ťažkopádnym a už ho nepoužíva žiadny národ.

Produkcia zlata 2017
KrajinaMetrické tony
Čína440
Austrália300
Rusko255
Spojené štáty245
Kanada180
peru155
južná Afrika145
Mexiko110
Uzbekistan100
Brazília85
Ghana80
Indonézia80
Kazachstan70
Papua-Nová Guinea60
Ostatné krajiny845
Vyššie uvedené hodnoty sú odhadovanou produkciou zlata v metrických tonách. Údaje zo súhrnov minerálnych komodít USGS.

Zlato používané ako finančná podpora pre menu sa najčastejšie konalo vo forme zlatých prúžkov, známych tiež ako „zlaté prúty“. Používanie zlatých prútov minimalizovalo výrobné náklady a umožňovalo pohodlnú manipuláciu a skladovanie. Mnoho vlád, jednotlivcov a inštitúcií dnes investuje zlato do vhodnej formy drahých kovov.

Prvé zlaté mince sa razili okolo roku 560 pred Kr. Pod rádom kráľa Croesusa z Lydie (oblasť dnešného Turecka). Zlaté mince sa bežne používali pri transakciách až do začiatku 20. storočia, keď sa papierová mena stala bežnejšou formou výmeny. Zlaté mince boli vydané v dvoch typoch jednotiek. Niektoré boli denominované v menových jednotkách, napríklad v dolároch, zatiaľ čo iné boli emitované v štandardných hmotnostiach, ako sú unce alebo gramy.

Dnes sa zlaté mince už vo veľkej miere nevyužívajú na finančné transakcie. Zlaté mince vydané v konkrétnych hmotnostiach sú však populárnymi spôsobmi, ako si ľudia môžu kúpiť a vlastniť malé množstvo zlata na investovanie. Zlaté mince sa tiež vydávajú ako „pamätné“ položky. Mnoho ľudí si tieto pamätné mince užívajú, pretože majú zberateľskú hodnotu aj hodnotu z drahých kovov.

Použitie zlata v elektronike: Zlaté časti sa používajú v mobilných telefónoch a v mnohých ďalších elektronikách.

Najlepší spôsob, ako sa dozvedieť o mineráloch, je študovať so zbierkou malých vzoriek, s ktorými môžete zaobchádzať, skúmať ich a pozorovať ich vlastnosti. Lacné minerálne zbierky sú k dispozícii v obchode Geology.com.

Použitie zlata v elektronike

Najdôležitejšie priemyselné využitie zlata je vo výrobe elektroniky. Polovodičové elektronické zariadenia používajú veľmi nízke napätie a prúdy, ktoré sa ľahko môžu prerušiť koróziou alebo poškodením kontaktných bodov. Zlato je vysoko efektívny vodič, ktorý dokáže prenášať tieto malé prúdy a zostať bez korózie. Elektronické komponenty vyrobené zo zlata sú vysoko spoľahlivé. Zlato sa používa v konektoroch, spínacích a reléových kontaktoch, spájkovaných spojoch, pripojovacích kábloch a spojovacích pásoch.

V každom sofistikovanom elektronickom zariadení sa používa malé množstvo zlata. Patria sem mobilné telefóny, kalkulačky, osobné digitálne asistentky, jednotky globálneho systému určovania polohy (GPS) a ďalšie malé elektronické zariadenia. Väčšina veľkých elektronických zariadení, ako sú televízne prijímače, tiež obsahuje zlato.

Jednou z výziev pri použití zlata vo veľmi malom množstve vo veľmi malých zariadeniach je strata kovu zo spoločnosti. Každý rok sa vyrába takmer jedna miliarda mobilných telefónov a väčšina z nich obsahuje asi päťdesiat centov zlata. Ich priemerná životnosť je menej ako dva roky a v súčasnosti sa recykluje len veľmi málo. Aj keď je množstvo zlata v každom zariadení malé, ich obrovské množstvo sa premieta do množstva nerecyklovaného zlata.

Počítačové pripojenie zlata: Zlato v počítačovom pamäťovom čipe.

Použitie zlata v počítačoch

Zlato sa používa na mnohých miestach v štandardnom stolnom alebo prenosnom počítači. Rýchly a presný prenos digitálnych informácií cez počítač a z jedného komponentu do druhého si vyžaduje efektívny a spoľahlivý vodič. Zlato spĺňa tieto požiadavky lepšie ako ktorýkoľvek iný kov. Dôležitosť vysokej kvality a spoľahlivého výkonu odôvodňuje vysoké náklady.

Hranové konektory používané na pripojenie mikroprocesorov a pamäťových čipov na základnú dosku a konektory typu plug-and-socket používané na pripojenie káblov obsahujú zlato. Zlato v týchto zložkách sa všeobecne galvanicky nanáša na iné kovy a leguje sa s malým množstvom niklu alebo kobaltu, aby sa zvýšila trvanlivosť.

Zubné zlato: Koruna vyrobená zo zliatiny zubného zlata.

Použitie zlata v zubnom lekárstve

Ako by železo fungovalo ako zubná výplň? Nie veľmi dobre ... Váš zubár by potreboval kováčske náradie, váš úsmev by bol pár dní po naplnení hrdzavý a museli by ste si zvyknúť na chuť železa. Dokonca aj pri oveľa vyšších nákladoch sa zlato používa v zubnom lekárstve pre jeho vynikajúci výkon a estetickú príťažlivosť. Zliatiny zlata sa používajú na výplne, koruny, mosty a ortodontické prístroje. Zlato sa používa v stomatológii, pretože je chemicky inertné, nealergénne a pre zubára ľahké pracovať.

Zlato je známe, že sa používa v zubnom lekárstve už pri 700 ° C. Etruské „zubári“ použili zlatý drôt na pripevnenie náhradných zubov do úst svojich pacientov. Zlato sa pravdepodobne používalo na vyplnenie dutín v staroveku; až do niečoho viac ako 1 000 rokov však neexistuje žiadna dokumentácia ani archeologické dôkazy o tomto použití zlata.

Až do konca 70. rokov sa zlato v zubnom lekárstve používalo oveľa štedrejšie. Prudký nárast cien zlata v tom čase motivoval vývoj náhradných materiálov. Množstvo zlata, ktoré sa používa v zubnom lekárstve, však začína opäť rásť. Určitá motivácia k tomu vyplýva z obáv, že menej inertné kovy by mohli mať nepriaznivý vplyv na dlhodobé zdravie.

Lekárske použitie zlata: Zlato sa používa v niektorých chirurgických nástrojoch.

Lekárske použitia zlata

Zlato sa používa ako liek na liečenie malého počtu zdravotných problémov. Na liečbu reumatoidnej artritídy sa niekedy používajú injekcie slabých roztokov aurotiomalátu sodného alebo aurotioglukózy. Častice rádioaktívneho izotopu zlata sa implantujú do tkanív, aby slúžili ako zdroj žiarenia pri liečbe niektorých druhov rakoviny.

Malé množstvo zlata sa používa na nápravu stavu známeho ako lagofthalmos, čo je neschopnosť osoby úplne zavrieť oči. Tento stav sa lieči implantáciou malého množstva zlata do horného viečka. Implantované zlato „váži“ viečko a sila gravitácie pomáha viečku úplne uzavrieť.

Pri diagnostike sa používa rádioaktívne zlato. Vstrekuje sa do koloidného roztoku, ktorý sa dá sledovať ako beta žiarič, keď prechádza cez telo. Mnoho chirurgických nástrojov, elektronických zariadení a zariadení na podporu života sa vyrába s použitím malého množstva zlata. Zlato je nereaktívne v nástrojoch a je vysoko spoľahlivé v elektronickom vybavení a zariadeniach na podporu života.

Využitie zlata v kozmickom priemysle: Zlato sa používa v satelitných komponentoch.

Zlato teleskopické zrkadlo: Fotografia jedného z hlavných zrkadlových segmentov Jamesa Webb Space Telescope je pokrytá zlatom spoločnosťou Quantum Coating Incorporated. Foto: Drew Noel, NASA.

Použitie zlata v kozmickom priemysle

Ak sa chystáte minúť miliardy dolárov za vozidlo, ktoré bude po spustení cestovať po plavbe, pri ktorej je možnosť mazania, údržby a opravy absolútne nulová, potom je nevyhnutné ho stavať z mimoriadne spoľahlivých materiálov. To je presne dôvod, prečo sa zlato používa stovkami spôsobov v každom vesmírnom vozidle, ktoré uvádza na trh NASA.

Zlato sa používa v obvodoch, pretože je spoľahlivým vodičom a konektorom. Okrem toho je mnoho častí každého vesmírneho vozidla vybavené polyesterom potiahnutým zlatom. Tento film odráža infračervené žiarenie a pomáha stabilizovať teplotu kozmickej lode. Bez tohto povlaku by tmavo sfarbené časti kozmickej lode absorbovali značné množstvo tepla.

Zlato sa tiež používa ako mazivo medzi mechanickými časťami. Vo vákuu vesmíru by organické mazadlá prchali a boli by rozrušené intenzívnym žiarením mimo zemskej atmosféry. Zlato má veľmi malú strihovú pevnosť a tenký film zlata medzi kritickými pohybujúcimi sa časťami slúži ako mazivo - molekuly zlata kĺzajú okolo seba pod silou trenia a poskytujú mazací účinok.

Využitie zlata v oceneniach: Zlatá medaila.

Použitie zlata v oceneniach a stavových symboloch

Aký kov sa používa na výrobu koruny nosenej kráľom? Gold! Tento kov je vybraný na použitie, pretože zlato je kov s najvyššou úctou. Nemalo by zmysel vyrábať kráľovskú korunu z ocele - hoci oceľ je najsilnejším kovom. Zlato je vybrané na použitie v kráľovskej korune, pretože je to kov spojený s najvyššou úctou a stavom.

Zlato je spojené s mnohými pozitívnymi vlastnosťami. Čistota je ďalšou kvalitou zlata. Z tohto dôvodu je zlato náboženským predmetom kovu. Kríže, spoločenstvá a iné náboženské symboly sa z tohto dôvodu vyrábajú so zlatom.

Zlato sa tiež používa ako medaila alebo trofej víťaza na prvom mieste v takmer akomkoľvek type súťaže. Víťazi prvého miesta na olympijských hrách dostávajú zlaté medaile. Oscara Academy Awards sú zlaté ceny. Hudobné ceny Grammy Awards sú vyrobené zo zlata. Všetky tieto dôležité úspechy sú ocenené cenami zo zlata.

Zlato používané v skle: Zlato sa používa v špeciálnom stavebnom skle.

Použitie zlata pri výrobe skla

Zlato má pri výrobe skla veľa využití. Najzákladnejšie použitie pri výrobe skla je použitie pigmentu. Malé množstvo zlata, ak sa suspenduje v pohári pri žíhaní, vytvorí bohatú rubínovú farbu.

Zlato sa používa aj pri výrobe špeciálneho skla pre budovy a skrinky s klimatizáciou. Malé množstvo zlata rozptýlené v skle alebo potiahnuté na povrchu skla bude odrážať slnečné žiarenie smerom von, pomáha budovám chladiť v lete a odráža vnútorné teplo dovnútra, čo im pomáha zostať v zime v teple.

Priezor na prilbe kozmického obleku astronauta je pokrytý veľmi tenkým filmom zlata. Tento tenký film odráža veľa veľmi intenzívneho slnečného žiarenia vesmíru a chráni astronautove oči a pokožku.

Zlatá kupola kostola: Zlatá kupola kostola.

Zlato a zlatý list

Zlato má najvyššiu kujnosť zo všetkých kovov. To umožňuje rozbíjať zlato na plechy, ktoré sú hrubé iba niekoľko milióntín palca. Tieto tenké listy, známe ako „zlatý list“, sa môžu nanášať na nepravidelné povrchy obrazových rámov, výliskov alebo nábytku.

Zlatý list sa používa aj na vonkajších a vnútorných povrchoch budov. Poskytuje odolný a odolný proti korózii. Jedným z najatraktívnejších spôsobov použitia zlatého listu je kupola náboženských budov a iných dôležitých štruktúr. Náklady na tento „strešný materiál“ sú veľmi vysoké na meter štvorcový; náklady na zlato však predstavujú iba niekoľko percent z celkových nákladov na projekt. Väčšina nákladov ide na prácu vysoko kvalifikovaných remeselníkov, ktorí používajú zlatý list.

Praha orloj: Pražský orloj v Českej republike.

Budúce využitie zlata

Zlato je príliš drahé na použitie náhodou. Namiesto toho sa používa zámerne a iba vtedy, keď nie je možné identifikovať lacnejšie náhrady. Výsledkom je, že akonáhle sa nájde použitie zlata, zriedka sa opustí pre iný kov. To znamená, že počet použití zlata sa v priebehu času zvyšuje.

Väčšina spôsobov, ako sa dnes zlato používa, sa vyvinula iba v posledných dvoch alebo troch desaťročiach. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať. Keďže naša spoločnosť vyžaduje sofistikovanejšie a spoľahlivejšie materiály, naše využitie zlata sa zvýši. Táto kombinácia rastúceho dopytu, málo náhrad a obmedzenej ponuky spôsobí, že hodnota a význam zlata sa bude v priebehu času neustále zvyšovať. Je to skutočne kov budúcnosti.

Zdroje informácií pre zlato
1 zlato: Mineral Commodity Summaries, Geological Survey USA. Aktualizované každý rok.
2 zlato: Ročenka minerálov, Geologický prieskum Spojených štátov. Aktualizované každý rok.
3 Gold.org: Webová stránka Svetovej rady pre zlato.
4 GoldPrice.org: Spotové a historické ceny zlata. Neustále aktualizovaná.

Náhrady za používanie zlata a redukcie

Výrobcovia kvôli svojej vzácnosti a vysokej cene stále hľadajú spôsoby, ako znížiť množstvo zlata potrebné na výrobu predmetu alebo nahradenie lacnejšieho kovu namiesto neho. Základné kovy plátované zliatinami zlata sa už dlho používajú ako spôsob na zníženie množstva zlata použitého v šperkoch a elektrických prípojkách. Tieto položky sa neustále prepracovávajú, aby sa znížilo množstvo zlata a aby sa zachovali ich štandardy úžitkovej hodnoty. Paládium, platina a striebro sú najbežnejšími náhradami zlata, ktoré si úzko zachovávajú požadované vlastnosti.