Sopky

Peleho vlasy a Peleove slzy

Peleho vlasy a Peleove slzyMedzi najneobvyklejšie druhy lávy


Peleho vlasy: Zhluk vlasov Pele's Hawaii s ručnou šošovkou používanou na zväčšenie stupnice. Fotografie Creative Commons od Cm3826. Klikni na zväčšenie.

Podivné skaly z Lietajúcej lávy

Havajské sopky produkujú veľa veľkolepých, nebezpečných a desivých pamiatok. Niekedy vybuchnú lávové fontány, ktoré rozprašujú žiarovú lávu stovky metrov do vzduchu. Niekedy vytvárajú lávové toky, ktoré kaskádujú cez útes do oceánu. A niekedy obzvlášť silná erupcia rozstrekuje lávu po okolitej krajine.

V každej z vyššie uvedených situácií, kde roztavená láva letí vzduchom a keď sú podmienky správne, sa vytvárajú zvláštne produkty erupcie. Dva z najzaujímavejších sú známe ako „Pele's Hair“ a „Pele's Tears“. Obaja sú pomenovaní podľa legendárneho Pele, bohyne havajských sopiek.

Veľmi jemné vlasy Pele: Peleho vlasy môžu byť také jemné, že majú podobnú hrúbku ako pavučina. Fotografie z erupcie Kilauea v roku 2018 v rámci amerického geologického prieskumu. Klikni na zväčšenie.

Peleho vlasy

„Peleho vlasy“ je názov, ktorý sa dáva vlasom podobným prameňom sopečného skla, ktoré sa natiahnu z ešte roztavených hmôt lávy, keď sa vypúšťajú alebo padajú vzduchom v lávovej fontáne, kaskáde lávy alebo rozstreku lávy. Peleho vlasy sa môžu tvoriť ako lietajúca globule roztavenej lávy, ktorá sa po oddelení rozdeľuje na dva alebo viac kúskov a tenké pramene lávy sa medzi nimi rozťahujú. Pramene stuhnú na sklené pramene a hromadia sa po vetre zo svojho zdroja. Tam môže byť zem a vegetácia pokrytá tenkými, žiarivými vlasmi podobnými vlasmi zo skla. Pramene sú známe tým, že boli vetrom prenášané až niekoľko kilometrov od ich zdroja.

Pramene vlasov Pele sú veľmi tenké, takmer vždy pod šírkou 0,5 milimetra. Ich dĺžka sa pohybuje od drobných rozbitých kúskov až po pramene až 2 metre. Ich vzhľad môže byť podobný hrubým ľudským vlasom so zlatohnedou farbou.

Geologicky sú Peleho vlasy mineraloid vytvorený z čadičovej lávy.

Peleho vlasy pozdĺž obrubníka: Pele vlasy sú fúkané vetrom a zvyčajne sa hromadí pred a za prekážkami vetra. Tu sa hromady vlasov Pele nahromadili pozdĺž obrubníka na parkovisku. Tieto vlasy boli spadnuté z oblaku, ktorý stúpal z kráteru Halema'uma'u. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Vlasy Pele ošetrujte opatrne!

Peleho vlasy by sa mali považovať za nebezpečný materiál. Tenké pramene skla sú veľmi ostré, veľmi krehké a ľahko sa rozbijú. Ak sa s nimi manipuluje, môžu pri pokuse o extrakciu preniknúť do ľudskej kože, zlomiť sa v rane a znovu sa rozbiť na menšie kúsky.

V oblastiach, kde sa vytvárajú Peleho vlasy, môžu byť vetry drobné ostré častice prenášané vetrom alebo môžu byť znovu znehybnené, keď dôjde k narušeniu prachu na zemi. Tieto malé častice môžu spôsobiť vážne poškodenie očí. Drobné fragmenty ostré ako britva môžu pri vdýchnutí spôsobiť poškodenie dýchacích ciest. Držte sa ďalej od oblastí, kde sa formujú vlasy Pele, alebo od oblastí, kde zakrývalo zem.

Peleove slzy: Početné vzorky Peleových sĺz. Fotografie Creative Commons od Ivtorova. Klikni na zväčšenie.

Peleove slzy

Na konci prameňa Peleho vlasov je niekedy pripevnená drobná slza v tvare čierneho sopečného skla podobného obsidiánovi. Zvyčajne sa uvoľnia z vlasov a spadnú blízko pri prieduchu, ktorý vyhodil lávu. Tieto kvapôčky skla sú známe ako Peleove slzy.

Prvý popis vlasov Pele
James D. Dana
„V jednom z bazénov prebiehalo formovanie Peleho vlasov alebo kapilárneho sopečného skla. Silne prikrýval povrch a ležal ako pokosená tráva, jej vlákna boli rovnobežné a smerovali od bazéna. Pri sledovaní operácia o okamih bolo zrejmé, že vychádzala z prúdov tekutej lávy vyhodených procesom varu. Prúdy vzduchu, fúkajúce sa cez tieto prúdy, oddeľovali malé body a vytiahli sklenené vlákno, aké sa vyrába v bežnom režime pracovného skla. Jemné vlákno sa vznášalo na ťažšom konci, ktoré ho priviedlo dolu, a potom vietor preniesol ľahší kapilárny koniec. Každé vlákno bolo zvyčajne zaťažené malým gombíkom, ktorý bol odvedený z lávového prúdu. vetrom. ““ 3

Nekradte Pele vlasy!

Podľa legendy budú ľudia, ktorí odstránia skaly, mušle, piesok alebo iné materiály z havajských ostrovov, zlé Pele. Mnoho ľudí, ktorí navštívia Havaj, si túto legendu neuvedomujú alebo sa ju rozhodnú ignorovať. Potom, obyčajne potom, čo zažijú tragickú udalosť, sa dozvedú o legende alebo si ju pamätajú a rozhodnú sa, že ich zlé šťastie vyvolalo ich krádež. Potom majú výčitky svedomia naliehavú vôľu vrátiť to, čo ukradli, na správne miesto.

Strážcovia Národného parku Hawaii Volcanoes hlásia, že každý deň dostávajú balíčky poštou obsahujúce vrátené horniny. Niektorí ľudia obsahujú ospravedlňujúci list a niektorí dokonca obsahujú obetu pre Pele. Viac sa o tom môžete dozvedieť v spravodajskom článku v archíve Chicago Tribune. 1

Možno oveľa dôležitejšie než ľútosť, Pele zostáva na pravej strane zákona. Odstránenie hornín, minerálov, fosílií, rastlín, živočíchov a iných materiálov z národného parku je porušením federálneho zákona. Ľudia boli pokutovaní alebo poslaní do väzenia za odber materiálov z národného parku. Ak odstránite materiál zo súkromnej pôdy, môžete byť predmetom občianskoprávnej zodpovednosti alebo stíhaní za krádež. Tieto veci sa skutočne stávajú. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si článok o právnych aspektoch zberu hornín, minerálov a fosílnych palív. 2

Peleho vlasy prikrýva pôdu medzi vyhadzovanými čadičovými blokmi v kráteru Halema'uma'u, v Kilauea na Havaji. Jasný lesk vlasov odráža popoludňajšie slnko. Obrázok z havajského observatória sopky, Geologický prieskum Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Pele vlasy okolo sveta

Tvorba „Pele's Hair“ sa neobmedzuje iba na Havaj. Nachádza sa v sopke Masaya v Nikarague, na vrchu Etna v Taliansku a sopke Erta 'Ale v Etiópii. Na Islande sa materiál podobný Peleho vlasu nazýva „čarodejnícke vlasy“.

Pele's Hair Information
1 láva „zlodejov lávy“, zaplavených na Havajských sopkách, s poštou: Martin Merzer, Knight-Ridder / Tribune; článok publikovaný v Chicagskom Tribune 6. mája 1992 a archivovaný online. Prístup k júlu 2018.
2 Právne aspekty zhromažďovania hornín, minerálov a fosílnych palív: autor: Timothy J. Witt, J.D., článok webovej stránky, prístup k júlu 2018.
3 Prvý vedecký opis vlasu Pele's Hair od James D. Dana, uverejnený v: USA Exploring Expedition, v rokoch 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, pod vedením Charlesa Wilkesa, USA; George P. Putnam, Vydavateľ; Geology, zväzok 10, strana 179.

Peleho vlasy lemuje okraje Crater Rim Drive neďaleko parkoviska Halema'uma'u. Fotografia bola urobená pri pohľade na slnko a ukázala zlatý lesk Peleho vlasov. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.