Drahé kamene

Tanzanite

TanzanitePopulárny modrý drahokam, ktorý sa vyrába komerčne iba v malej oblasti Tanzánie.


Fazetovaný modrý tanzanit: Tento fialový modrý tanzanit je výnimočný fazetový ovál s hmotnosťou 8,14 karátov a rozmermi 14,4 x 10,5 x 7,6 milimetra. Na základe svojej farby a zrozumiteľnosti by bol zaradený medzi prvých 1% všetkého vyrobeného tanzanitu. Je ľahké pochopiť, prečo sa Tiffany volá tanzanit „najkrajší modrý kameň, ktorý sa objavil v 2000 rokoch.“ Kamene tejto kvality môžu kúpiť múzeá, investori alebo zberatelia, alebo sa môžu používať v klenotníckych a dizajnérskych šperkoch. fotografie

Obsah


Čo je Tanzanit?
Zaujímavá farba tanzanitu
Tanzanit okrem iných drahokamov
Pleochroizmus v Tanzanite
Aké veľké sú tanzanitové drahokamy?
Trvanlivosť tanzanitu
Učíme svet o tanzanite
Cenová stabilita tanzanitu
Syntetika, napodobeniny, liečby
Oveľa viac Tanzanitu?
Investujete do Tanzanitu?

„Tanzanit je najkrajší modrý kameň, ktorý sa objavil v 2000 rokoch.“ - Tiffany & Co.

Čo je Tanzanit?

Tanzanit je obchodný názov, ktorý prvýkrát použili Tiffany a Company pre drahokamy kvalitnej vzorky minerálneho zoisitu s modrou farbou. Tiffany mohol materiál predať pod mineralogickým názvom „modrý zoisit“, ale domnievali sa, že názov „tanzanit“ by podnietil záujem zákazníkov a uľahčil by sa predaj.

Názov „tanzanit“ sa dostal, pretože jediné známe ložisko komerčného významu tanzanitu na svete je v severnej Tanzánii. Názov odráža obmedzený geografický pôvod drahokamu. Všetky bane sa nachádzajú v oblasti asi osem kilometrov štvorcových v pohorí Merelani, v blízkosti základne Mount Kilimanjaro a mesta Arusha.

Aj keď takmer všetky najobľúbenejšie drahé kamene na svete sú známe a používané už stovky rokov, tanzanit nebol objavený v komerčných množstvách až do 60. rokov minulého storočia. Odvtedy sa stal druhým najobľúbenejším modrým skvostom po zafíre. Je to jeden z veľmi malého množstva drahokamov akejkoľvek farby, ktoré boli objavené a priniesli značnú spotrebiteľskú popularitu v minulom storočí. Tento rýchly nárast popularity sa dosiahol hlavne propagáciou Tiffany a krásnou modrou farbou tanzanitu.

Prírodný modrý tanzanit: Pár kryštálov zobrazených vľavo je rovnaký pár kryštálov zobrazených napravo. Majú rôzne zdanlivé farby, pretože tanzanit je pleochroický - pri pohľade z rôznych smerov sa zdá byť odlišný.
Ak z krištáľového páru na pravej strane odrežeme fazetovaný kameň a nasmerujeme rezanie tak, aby sme v tomto pohľade pozerali dolu na hornú časť stola, kameň by mal modrú farbu lícom nahor. Keby sme to urobili s kryštalickým párom vľavo, kameň by mal fialovú farbu lícom nahor. Keby bol stôl z kameňa mierne naklonený v ľubovoľnom smere, vytvorila by sa stredná farba lícom hore.
Tento pár kryštálov nebol človekom zahriaty. Ich farby sú prirodzené. Je to príklad tanzanitu s veľkolepou prírodnou farbou. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Zaujímavá farba tanzanitu

Minerálny zoisit sa prirodzene vyskytuje v širokej škále farieb, ktoré zahŕňajú bezfarebnú, sivú, žltú, hnedú, ružovú, zelenú, modrú a fialovú. Názov „tanzanit“ sa používa pre farebnú škálu zoisitu siahajúcu od modrej po modrastú fialovú až modrastú fialovú.

Tento typ názvu farebnej odrody nie je neobvyklý. Názov „rubín“ sa používa pre červené až mierne purpurové červené vzorky minerálneho korundu; názov „ametyst“ sa používa pre fialové vzorky minerálneho kremeňa; a názov „smaragd“ sa používa pre zelené exempláre minerálneho berylu. Každá z týchto minerálov sa vyskytuje v širokej škále ďalších farieb.

Objav priehľadných kryštálov modrého zoisitu v 60. rokoch vyvolal záujem o drahokam. Čoskoro po tomto objave laboratórne experimenty určili, že zahrievanie by mohlo zlepšiť farbu niektorých prirodzene modrých kameňov. Taktiež určili, že zahrievaním sa môže prírodný hnedý alebo zelený zoisit premeniť na krásny modrý zoisit. S týmito objavmi bolo dosť modrého zoisitu na podporu marketingového úsilia, ktoré by drahokamom predstavilo milióny ľudí.

Modrá farba tanzanitu je spôsobená malým množstvom vanádu v minerálnej štruktúre zoisitu. Keď sa zoisit obsahujúci vanád zahrieva asi 30 minút na teplotu 600 stupňov Celzia, oxidačný stav vanádu sa zmení a táto zmena spôsobuje alebo zlepšuje modrú farbu.

Tepelné spracovanie tanzanitu je veľmi mierne v porovnaní s tým, čo sa často robí pre drahokamy, ako sú rubíny a zafíry. Tieto drahokamy sa môžu zahrievať na teploty medzi 1 000 a 1 800 stupňov Celzia a udržiavať pri týchto teplotách dni alebo týždne.

Dnes majú takmer všetky drahokamy, ktoré sa predávajú ako „tanzanit“, modrú farbu, ktorá sa vyrába alebo vylepšuje zahrievaním. Ak bol drahokam ošetrený týmto spôsobom, predajca by mal ošetrenie zverejniť, pretože má významný vplyv na hodnotu kameňa.

Malé množstvo tanzanitu na trhu má modrú farbu, ktorá sa prirodzene vyrábala teplom metamorfózy bez toho, aby ich ľudia liečili. Tento prirodzene modrý, nespracovaný tanzanit drží veľmi vysoká pozornosť niektorí kupci drahokamov a šperkov, ktorí ho vyhľadávajú pri nákupe.

Tanzanitové farby: Tanzanitové drahokamy v týchto krúžkoch vykazujú škálu modrej farby, ktorá sa nachádza v tanzanite. Väčšina kupujúcich dáva prednosť kameňom so silnou až živou modrou farbou, ako sú tie v hornej rade tohto obrázka. Tieto kamene sa predávajú za oveľa vyššiu cenu ako kamene svetlejšej farby. Mnohí však dávajú prednosť svetlým drahokamom a radi zaplatia svoju nižšiu cenu. Tanzanit má rad modrých farieb, ktoré ho robia konkurenciou so zafírom, modrým topazom a akvamarínom. fotografie

Tanzanit sa vyskytuje v širokej škále odtieňov a nasýtení, ktoré dobre konkurujú zafírom, modrému topazu a akvamarínu.

Tanzanit okrem iných drahokamov

Štyri modré drahokamy tváre, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v komerčných šperkoch v Spojených štátoch, sú akvamarín, topaz, zafír a tanzanit. Aj keď sú všetky „modré“, každá z nich je jedinečná.

Tanzanit sa vyskytuje v rade odtieňov a farebných sýtostí, ktoré oslovia takmer všetkých kupujúcich, ktorí majú radi niektorý z ďalších modrých drahokamov. Štyri krúžky na obrázku na tejto stránke obsahujú tanzanitové drahokamy, ktoré sa pohybujú vo farbe od živej modrej hore vľavo po veľmi svetlú modrú vpravo dole.

Najcennejšie sú kamene tanzanitu so silnou až živou modrou, purpurovo modrou a fialovou modrou farbou. Dva krúžky v hornej časti obrázka sú príklady. Tieto bohaté farby sú najviac príťažlivé pre väčšinu ľudí, ktorí nakupujú tanzanit.

Väčšina tanzanitu má svetlý až stredný tón a nízku až strednú saturáciu. Príkladom sú dva tanzanitové krúžky v dolnej časti obrázka. Aj keď tieto drahokamy nie sú považované za špičkové farby, veľa ľudí ich dáva prednosť a radi zaplatia nižšiu cenu. Tanzanit v týchto jemnejších farbách často oslovuje kupujúcich, ktorí majú radi akvamarín a modrý topaz.

Tanzanit vyniká v obchodoch so šperkami v obchodoch pre obchodné a obchodné reťazce, pretože väčšina kameňov má zreteľný odtieň fialovej alebo fialovej farby. Ľudia, ktorí majú skúsenosti s pozeraním sa na drahokamy a dávajú pozor na farbu, si často môžu všimnúť tanzanit vo vitríne s modrými drahokamami.

Tanzanit a zafír sú dva obľúbené modré kamene na trhu drahokamov. Tanzanit je drahokam, ktorý si mnohí ľudia želajú kvôli jeho jedinečnej kráse a vlastnostiam. Iní si kupujú tanzanit, pretože má krásu podobnú zafíru, ale za oveľa nižšiu cenu.

Tanzanit tiež konkuruje zafírom vytvoreným v laboratóriu, ktoré majú nižšiu cenu ako prírodné zafíry. V tomto porovnaní si niektorí kupujúci vyberú tanzanit, pretože by radšej mali kameň, ktorý vytvorila príroda, namiesto kameňa vytvoreného v laboratóriu.

Pleochroizmus v tanzanite: Tieto tri fotografie ukazujú rovnaký kryštál tanzanitu pri pohľade z troch rôznych kryštalografických smerov. Vykazujú pleochroické vlastnosti drahokamu. Pleochroizmus sa vyskytuje, keď sa zdá, že drahokam má rôzne farby, keď sa pozerá z rôznych kryštalografických smerov. Tento exemplár je trichroický - zdá sa, že má rôzne farby z troch rôznych smerov. Pri pohľade na širokú stranu kryštálu má drahokam nádhernú modrú farbu. Pri pohľade z úzkej strany je vzorka tmavo fialová. A pri pohľade dole zvislou osou s osvetlením pod ňou má červenkastú farbu. Toto sú tri pleochroické farby a tri kryštalografické smery pre túto vzorku. Táto vzorka nebola zohriata. Zahrievanie by mohlo zosilniť modrú farbu a znížiť pleochroický efekt. Vzor a fotografie od Arkenstone / www.iRocks.com.

Pleochroizmus v Tanzanite

Tanzanit je pleochroický skvost. Pleochroizmus je fyzikálna vlastnosť, pri ktorej sa materiál javí ako odlišný pri pohľade z rôznych kryštalografických smerov. Niektoré vzorky tanzanitu môžu byť pri pohľade z jedného smeru zreteľne modré a pri pohľade z iných smerov sa môžu líšiť od fialovej po červenú.

Skupina troch fotografií na tejto stránke zobrazuje kryštál tanzanitu z troch rôznych kryštalografických smerov. Pretože každý z týchto troch smerov vykazuje inú farbu, robí z tanzanitu materiál „trichroický“.

Pleochroizmus komplikuje proces rezania tanzanitu, ale predstavuje aj príležitosť. Farba hotového kameňa sa bude líšiť v závislosti od toho, ako tabuľka kameňa pretína kryštalografické osi v drsnom stave.

Vrchná farba tanzanitu je živá modrá. Frézy musia skontrolovať každý surový kus a zistiť, či ho môžu rezať v orientácii, ktorá poskytne hotový kameň s maximálnou modrou farbou smerujúcou nahor. Ak je to možné, potom určia, či zmena orientácie rezu prinesie väčší kameň druhej kvality, ktorý sa bude predávať za vyššiu cenu.

Rozhodovanie o tom, ako znížiť tanzanit, je cvičenie v oblasti zručností, znalostí a odhadu ceny. Pri rezaní tanzanitu niektorí z najkvalifikovanejších zamestnancov skúmajú hrubo a naplánujú, ako sa bude rezať, aby sa maximalizovala farba alebo hodnota. Kameň sa potom rozreže na predbežný tvar - známy ako predlisok. To je krok, v ktorom sa hodnota získava alebo stráca. Musí sa to robiť starostlivo as vysokou úrovňou zručnosti pre každý dôležitý kameň.

Drahokam tanzanitu: Fialový modrý tanzanit s rozmermi 7 x 5 x 3 milimetre a hmotnosťou 1,02 karátov, antický rez faziet. Tento druh tanzanitu sa často vyskytuje v šperkoch obchodov a reťazí. Kameň na fotografii v hornej časti tejto stránky môže byť videný v exkluzívnych klenotníckych obchodoch alebo vo výstavách návrhárov alebo šperkov na mieru.

Aké veľké sú tanzanitové drahokamy?

Tanzanit je ako všetky ostatné drahokamy tým, že malé kamene sú hojnejšie ako väčšie kamene. Väčšina fazetovaných tanzanitov má hmotnosť menej ako päť karátov. Kamene nad päťdesiat karátov sú veľmi zriedkavé.

Malé kamene sa zvyčajne narezávajú na kalibrované veľkosti na použitie v komerčných šperkoch. Tí s najkvalitnejšou farbou sú najcennejšími a často chodia na zvykové alebo dizajnérske šperky.

Veľké kamene s výnimočnou farbou sú veľmi zriedkavé. Často ich kupujú zberatelia, múzeá alebo investori. Niektoré sa tiež používajú na výrobu špeciálnych kúskov šperkov na mieru alebo na mieru.

Jeho farbu ovplyvňuje veľkosť drahokamu tanzanitu. Ak máte dva kamene rovnakej saturácie, väčší kameň bude mať bohatšiu zdanlivú farbu - pretože vzdialenosť, ktorou svetlo prechádza kameňom, má vplyv na jeho vnímanú farbu.

Fyzikálne vlastnosti tanzanitu

mineralógiaTanzanit je modrá odroda minerálneho zoisitu.
farbaModrá až modrastá fialová až modrastá fialová. Farba komerčných kameňov sa takmer vždy vyrába alebo vylepšuje zahrievaním hnedej alebo zelenej zoisite. Silný pleochroizmus: dichroizmus a trichroizmus.
Tanzanit je viditeľný v širokej škále farebných sýtostí a odtieňov, vďaka ktorým je alternatívnym kameňom pre akvamarín, modrý topaz a zafír.
lesksklený
DiaphaneityTransparentné. Často s vysokou jasnosťou.
Štiepenie / zlomeninaPerfektné štiepenie v jednom smere.
Mohsova tvrdosť6.5
Špecifická závažnosť3.35
Diagnostické vlastnostiDefinovaná modrou farbou, obvykle s výrazným fialovým alebo fialovým odtieňom. Silný pleochroizmus, špecifická hmotnosť, tvrdosť, index lomu.
Chemické zloženieCa2Al3(SiO4)3(OH)
Kryštálový systémorthorhombic
použitiedrahokam

Trvanlivosť tanzanitu

Tanzanit je krásny klenot. Okrem svojej krásy má niektoré vlastnosti, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Tanzanit je najvhodnejší pre náušnice, prívesky a iné šperky, ktoré sa nestretnú s oderom a nárazom. Je menej vhodný na použitie v kruhu. Mnoho klenotníkov odporúča, aby „tanzanitové prstene boli skôr pre šaty ako pre každodenné nosenie“.

tvrdosť je odolnosť drahokamu proti poškriabaniu. Tanzanit má tvrdosť asi 6,5 podľa Mohsovej stupnice tvrdosti. Táto tvrdosť je dostatočne nízka na to, aby bol drahokam počas normálneho opotrebovania náchylný na poškriabanie, ak sa použije v prsteň. Tento problém sa dá zmenšiť, ak je nastavenie určené na ochranu kameňa pred nárazmi a oderom, alebo ak sa krúžok nenosí pri činnostiach, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť nárazu alebo oderu.

húževnatosť je odolnosť drahokamu proti zlomeniu. Tanzanit má jeden smer dokonalého štiepenia, ktoré by mohlo mať za následok štiepenie alebo zlomenie drahokamu, ak dôjde k jeho prudkému nárazu. Nastavenia môžu byť opäť navrhnuté tak, aby chránili kameň, a majiteľ sa môže pri určitých činnostiach vyhnúť noseniu kusu, aby sa znížila pravdepodobnosť poškodenia. Tanzanit je tiež citlivý na náhlu zmenu teploty a v tom čase je viac poškodený.

Farebná stálosť v tanzanite je dobrý. Tepelne upravené kamene si zachovávajú svoju farbu a je nepravdepodobné, že by pri normálnom svetelnom žiarení av teplotnom rozsahu ľudského prostredia vybledli. Rovnako ako u všetkých drahokamov by ste sa mali vyhnúť kontaktu s kyselinami a inými chemikáliami, pretože by sa kameň mohol leptať alebo poškodiť. Ak je potrebné čistenie, odporúča sa teplá voda a jemné mydlo. Parné a ultrazvukové čistenie sa neodporúča.

Mapa Tanzanite: Táto mapa zobrazuje polohu v severnej Tanzánii, kde sa vyskytuje všetka svetovo známa komerčná produkcia tanzanitu.

Učíme svet o tanzanite

V roku 1967, keď bol prvý tanzanit tvárou v tvár a bol pripravený na trh, klenotníci a verejnosť nepoznali žiadny drahokam. Nikdy nevideli jeho modrú farbu ani nepočuli jeho meno. Aby Tiffany a spoločnosť predstavili svet tanzanitu, spustili verejný vzdelávací program.

Tiffany pripravila vzdelávacie materiály, ktoré by spotrebiteľov oboznámili s drahokamom, a pripravili materiály, ktoré pomôžu klenotníkom porozumieť, predať ich a vysvetliť svojim zákazníkom ich vlastnosti. Keď na trh vstúpi nový, predtým neznámy drahokam, musí byť každá osoba, ktorá predáva a kupuje, vzdelaná, aby mohlo dôjsť k transakciám.

Nedávno v roku 2003 spoločnosť TanzaniteOne Mining Ltd, popredný baník tanzanitu a spoločnosť, ktorá škrty, vyrába, veľkoobchoduje a predáva drahokamy a šperky z tanzanitu, založila neziskovú organizáciu Tanzanite Foundation, ktorá propaguje tanzanit. Nadácia pripravuje vzdelávacie materiály pre maloobchodníkov a spotrebiteľov, pomáha so školením zamestnancov v maloobchode a pomáha maloobchodníkom s propagáciou tanzanitu. Nadácia je tiež účastníkom Tucsonovho tanzanitského protokolu, organizácie, ktorá sa snaží zabezpečiť, aby tanzanit mal etickú cestu na trh, podobne ako Kimberlyho proces zabraňuje vstupu konfliktných diamantov na trh s diamantmi.


Cenová stabilita tanzanitu

Cenová história tanzanitu zaznamenala mnoho prudkých stúpaní a klesaní. Tieto zmeny cien súviseli s obmedzeným počtom baní a obmedzenou geografickou polohou svetového tanzanitového zdroja. Rozhodnutia a nariadenia tanzánijskej vlády môžu mať okamžitý vplyv na dostupnosť a cenu dodávok celého sveta.

Tanzanit nemá cenovú izoláciu, ktorú využívajú drahokamy, ktoré sa ťažia vo viacerých krajinách a na rôznych kontinentoch. Udalosti, ako sú povodne alebo ťažobné problémy, majú tiež okamžitý vplyv na ponuku a cenu.

Nezákonná ťažba a pašovanie tiež zvýšili cenu tanzanitu. V rokoch 2012 a 2013 vstúpilo veľké množstvo nelegálnych baníkov do ťažobných oblastí tanzanitu a začalo agresívne ťažiť ľahko prístupné oblasti. K tomu došlo vo výške cien tanzanitu. Potom na trh vysypali povodeň nelegálnej výroby, ktorá v nasledujúcich dvoch rokoch spôsobila prudký pokles cien tanzanitu.

Keď sa ceny zmenia, drahokamy komerčnej kvality zvyčajne zažívajú najväčšiu nestabilitu cien. Jedná sa o najhojnejšie triedy tanzanitu, kde je najvyššia cenová konkurencia. Kvalitné kamene, najmä tie vo väčších veľkostiach, sú veľmi zriedkavé. Spravidla majú tendenciu udržiavať svoju hodnotu na klesajúcich trhoch a zvyšovať hodnotu na rastúcich trhoch.

Imitácie tanzanitu: Na simuláciu tanzanitu sa používajú rôzne syntetické materiály. Tu je znázornený kúsok surového nanositalu a tvárový kameň. Nanosital je ruská sklenená keramika, ktorá sa vyrába v rôznych farbách podobajúcich sa drahokamu. Nanozitál sa dá ľahko oddeliť od kameňov, ktoré napodobňuje štandardnými gemologickými testami.

Tanzanit pred zahrievaním: Tanzanit v drsnom stave pred tepelným spracovaním. Pamätajte, že farby sú nahnedlé a na rozdiel od živých modrých odtieňov, ktoré sú vidieť na hotových šperkoch. Neskúsení ľudia v teréne si tento materiál nemusia všimnúť. Obrázok s láskavým dovolením spoločnosti Lapigems Gem Company.

Tepelne spracovaný tanzanit: Tanzanit po tepelnom spracovaní pri 600 ° C. Všimnite si, ako sa farba zmenila na živú modrú. Obrázok s láskavým dovolením spoločnosti Lapigems Gem Company.

Syntetické, imitácie, liečené


Syntetický tanzanit

Syntetický tanzanit nie je na trhu známy. Keď bol tento článok naposledy aktualizovaný na konci roku 2019, prehľad literatúry nepreukázal, že niekto úspešne vyrábal a uvádza na trh syntetický tanzanit. Kamene sa však ponúkajú na predaj ako „syntetický tanzanit“. Toto je skutočne napodobenina tanzanitu, ktorú predávajú predajcovia, ktorí nepoužívajú správnu terminológiu. Rovnako ako u iných drahokamov, predajcovia syntetických alebo imitačných drahokamov sú povinní jasne uviesť svoj umelý pôvod v čase predaja - rovnako ako v prípade diamantov, rubínov, smaragdov a mnohých ďalších drahokamov vytvorených v laboratóriu.

Imitácia tanzanitu

Napodobeniny existujú pre každý obľúbený drahokam a tanzanit nie je výnimkou. Niekoľko vyrobených materiálov má podobný vzhľad ako tanzanit. Syntetický forsterit (minerál zo série tuhých roztokov olivínu) sa vyrába s farbou a pleochroizmom podobným tanzanitu.

Coranite je syntetický modrý korund, ktorý sa podobá tanzanitu. Tanavyte je fialový hliníkový granát ytria, ktorý sa podobá tanzanitu. Niektoré modré sklo sa tiež používa ako imitácia tanzanitu.

Nanosital je umelá sklokeramika, ktorá sa vyrába v rôznych farbách podobajúcich sa drahokamu. Jedným z nich je modro-fialový materiál predávaný ako tanzanitový simulátor. Ľahko sa dá oddeliť od prírodného tanzanitu použitím polarizónu, pretože tanzanit je dvakrát refraktívny, zatiaľ čo nanozitál je jednotlivo refrakčný. Pomocou spektroskopu nanozpúšťa spektrálne spektrum s modrými slabými čiarami; slabá línia a silné široké pásmo v zelenom; veľmi silný široký pás pri žltooranžovej hranici; a široké slabé pásmo a slabá línia v červenej farbe. Tanzanit môže mať pásiky na 455, 528 a 595. Ďalším zrejmým testom je pleochroizmus, tanzanit je veľkolepo trichroický, zatiaľ čo nanositál nie je pleochroický.

Imitácie sa nemôžu legálne predávať ako „tanzanit“. Musia byť označené spôsobom, ktorý dáva kupujúcemu jasné pochopenie, že kúpená položka nie je prírodný tanzanit - iba „vyzerá ako tanzanit“.

Tepelne upravené Tanaznite

Tepelné spracovanie sa dnes uskutočňuje takmer so všetkým tanzanitom na trhu. S výnimkou malého množstva prírodne modrého materiálu je zahrievanie zdrojom žiaduce modrej farby tanzanitu. Toto zaobchádzanie je všeobecne známe a malo by sa očakávať od maloobchodníkov a zákazníkov.

V baniach sa nachádza malé množstvo neošetreného tanzanitu s vynikajúcou farbou. Niektorí kupujúci uprednostňujú tento prírodne modrý materiál. Článok na webovej stránke Lapigems obsahuje dobré fotografie tanzanitu pred a po liečbe a vysvetľuje, prečo dochádza k zmene farby.

Potiahnutý tanzanit

Na niektoré svetlozelené tanzanity boli nanesené povlaky kobaltu, aby sa zlepšila ich farba. Tieto ošetrenia môžu byť uznané skúsenými klenotníkmi a mali by byť oznámené kupujúcemu. Ako vždy, nákup od renomovaného klenotníka je spôsob, ako nakupovať s dôverou.

Tanzanit s grafitom a laumontitom: Kryštály modrého tanzanitu v skalnej matrici s grafitom a laumontitom. Vzorka pochádza z Merelani Hills, Tanzánia. Fotografia od rodiča Géryho, ktorá sa tu používa na základe licencie Creative Commons.

Oveľa viac Tanzanitu?

Tanzanit je jedným z najpredávanejších farebných kameňov na súčasných trhoch s drahokamami a šperkami. To je prekvapenie, pretože bolo objavené až v 60. rokoch minulého storočia, zatiaľ čo ostatné najpredávanejšie farebné kamene sú známe už po stáročia. Má jedinečnú modrú farbu, ktorá rastie v popularite, keď sa o nej viac ľudí dozvie. Očakáva sa, že popularita porastie, keď sa farebné kamene stávajú bežnými nákupmi v rozvojových ekonomikách.

Tanzanit je zároveň vzácnym drahokamom. Všetky známe ložiská sú obmedzené na niekoľko kilometrov štvorcových v severnej Tanzánii. Je to jediný drahokam s veľkou a rastúcou popularitou, ktorý má také obmedzené známe zásoby. Niektorí ľudia sa domnievajú, že v súčasnosti známy zdroj tanzanitu by sa mohol vyčerpať v priebehu niekoľkých desaťročí.

Otázka, ktorá sa vyskytuje u mnohých ľudí, je: „Koľko zostáva tanzanitu?“

Na túto otázku je ťažké odpovedať. Najlepšie dostupné údaje pochádzajú z nezávislej štúdie, ktorá sa vykonala v roku 2012, pred zápisom spoločnosti TanzaniteOne na burzu cenných papierov v Dar es Salaam. TanzaniteOne je najväčším producentom tanzanitu na svete a vlastní právo na ťažbu v bloku C, ktorý má plochu väčšiu ako všetky ostatné ťažobné bloky.

Štúdia je založená na viac ako 5 000 metrov vŕtania diamantmi uskutočňovaných na 17 miestach v rámci bloku C spolu s údajmi o ťažbe baní a prieskumami. Štúdia odhalila, že blok C obsahuje indikované, odvodené a celkové zdroje 30,6, 74,4 a 105 miliónov karátov. Tieto hodnoty naznačujú životnosť bane približne 30 rokov pri produkcii 2,7 milióna karátov ročne.

Tridsaťročná životnosť bane sa vzťahuje iba na farmy TanzaniteOne a predpokladá sa, že sú schopné bane ťažiť v postupne hlbších hĺbkach, ktoré sú potrebné na získanie zvyšného zdroja. Nezohľadňuje sa ani úroveň zdrojov v iných blokoch ťažobnej oblasti ani objavy, ktoré by sa mohli vyskytnúť v Tanzánii alebo v iných krajinách.

Referencie tanzanitu
1 Pracovanie na Blueseam: Tanzanitové bane v Merelani: Vincent Pardieu a Richard W. Hughes, s Guillaume Soubiraou, Michaelom Rogersom, Warne a Montgomery Chitty a Philippe Brunotom; článok uverejnený na stránke ruby-sapphire.com, 2008.
2 Posúdenie zdrojov tanzanitu: Regulatory News Service, London Stock Exchange, zverejnená na Investegate.co.uk, február 2012.
3 Nadácia Tanzanite, webová stránka neziskovej organizácie s poslaním tanzanitského vzdelávania, založená v roku 2003.
4 Kúrenie tanzanitu - fakty: Antony Zagoritis; článok uverejnený na stránke LapiGems.com, 2013.
5 Reklamné diamanty, drahokamy a perly: Federálna obchodná komisia; článok uverejnený na webovej stránke FTC.gov, prístupný v novembri 2017.
6 Príručka k identifikačnému laboratóriu Gem: Gemological Institute of America; 496 strán, 2014.

Investujete do Tanzanitu?

Mnohí predajcovia tanzanitu využívajú skutočnosť, že tanzanit sa vyskytuje iba v malej oblasti na podporu vzácnosti materiálu. Proti tomu je, že svet je obrovskou planétou a zoisit nie je mimoriadne vzácny minerál. Počet ľudí a spoločností, ktoré zbierajú vzorky zoisitu a odoberajú ho späť do laboratória, aby zistili, či sa zahrieva na modrú farbu, je pravdepodobne dosť nízky. Ak však dôjde k prudkému zvýšeniu cien a množstvu prieskumov, táto práca by mohla odhaliť toľko zoisitu „tanzanitovej kvality“, že cena klesne na historicky nízku úroveň. Ropa, zemný plyn a iné komodity dnes nie sú na historicky vysokých cenách, pretože technológia a prieskum odhalili obrovské nové ložiská.

Niektorí predajcovia tiež naznačujú, že hodnota tanzanitu stúpne, keď sa vyťažia známe ložiská. To by sa mohlo na začiatku vyskytnúť. Nikto nevie s istotou. Naopak, cena by mohla spočiatku stúpať, ale potom, keď na trh nevstúpi žiaden nový tanzanit, cena klesne na nízku úroveň, pretože drahokam stráca svoju viditeľnosť a popularitu a mizne v mysliach kupujúcich.

Čo sa stane, keď sa vyčerpajú zásoby tanzanitu. Ľudia, ktorí investujú do tanzanitu, môžu zarobiť peniaze, ale zisky nie sú zaručené.

zverejnenie: Tanzanit je jedným z obľúbených klenotov autora. Na gemologické štúdium vlastní niekoľko tvárových kameňov a malé množstvo drsných povrchov. Nemá v úmysle kúpiť tanzanit ako investíciu.


Pozri si video: Tanzanite from Tanzania documentary of Patrick Voillot