Sopky

Mount Etna - Taliansko

Mount Etna - TalianskoMount Etna v erupcii v noci

Nočná erupcia na vrchu Etna: Nočná fotografia hory Etna v erupcii (2008).

Mount Etna: Úvod

Mount Etna je najvyššia a najaktívnejšia sopka v Európe. Rozprestiera sa nad mestom Catania na ostrove Sicília a vyrastá približne 500 000 rokov a je uprostred série erupcií, ktoré sa začali v roku 2001. Zažilo rôzne štýly erupcie, vrátane násilných výbuchov a objemných láv. tokov. Viac ako 25% sicílskej populácie žije na svahoch Etny a je hlavným zdrojom príjmu pre ostrov, a to tak z poľnohospodárstva (kvôli jeho bohatej sopečnej pôde), ako aj z cestovného ruchu.

Zjednodušený prierez tektonickej platne

Zjednodušený prierez tektonickej platne ukazuje, ako sa nachádza hora Etna nad utlmenou zónou, kde sa zrážajú euroázijské a africké platne. V tejto vodivej zóne sa v vodivej doske roztrhlo okno.

Mapa: Kde je Etna?

Kde je Mount Etna? Mapa znázorňujúca umiestnenie hory Etna na východnom pobreží Sicílie. Mapovať podľa a MapResources. Sopky v blízkosti: Stromboli, Vesuv

Obrázok Mount Etna

Mt. etna: Pohľad na zasneženú horu Etna.

Mount Etna: Plate Tectonic Setting

Hora Etna je spojená s tlmením afrického taniera pod euroázijským tanierom, ktorý produkoval aj Vesuvius a Campi Flegrei, ale je súčasťou iného sopečného oblúka (skôr Kalábria ako Kampánska). Bolo navrhnutých niekoľko teórií na vysvetlenie umiestnenia a erupčnej histórie Etny, vrátane procesov rifting, hot spot a priesečníkov štrukturálnych zlomov v kôre. Vedci stále diskutujú o tom, čo najlepšie vyhovuje ich údajom, a používajú rôzne metódy na vytvorenie lepšieho obrazu zemskej kôry pod sopkou.

VEI: Najvýbušnejšie sopečné výbuchy

Ruiny: Dom pochoval Etna

Ruiny malého domu čiastočne zakopané sopečnými troskami z hory Etna.

Vedel si?
- V roku 122 pred Kristom, keď do mesta Catania pršalo toľko popola a lapillí, že mnoho jeho budov bolo zničených zrútením strechy, boli obyvatelia mesta oslobodení od platenia daní do Ríma desať rokov.
- Uskutočnili sa dva pokusy o kontrolu cesty lávových prúdov, ktoré hrozia zničením mesta Catania. Prvý bol v roku 1669 a druhý v roku 1992. Počas pokusu v roku 1992 americkí mariňáci spolupracovali s talianskymi sopečníkmi na vývoji operácie „Volcano Buster“, pri ktorej použili výbušniny na vystrelenie diery v lávovom tuneli na bok Etny. a potom spadol veľké bloky betónu do diery, aby sa pokúsil zastaviť tok lávy. Podobne ako pokus z roku 1669 bol tento plán nakoniec neúspešný.

Mount Etna Geológia a riziká

Vrch Etna pozostáva z dvoch budov: starej sopky štítu na jej základni a mladšej mongibelskej stratovulkány, ktorá bola postavená na vrchu štítu. Erupcie sopky čadičového štítu sa začali asi pred 500 000 rokmi, zatiaľ čo stratovulkán sa začal tvoriť asi pred 35 000 rokmi z viac trachytických láv. Na svahoch sopky sa v súčasnosti nachádza niekoľko veľkých kalder, ktoré sa vytvorili, keď sa strechy magmatických komôr zrútili dovnútra, vrátane východu Valle de Bove v tvare podkovy. Súčasná aktivita Etny spočíva v nepretržitom odplyňovaní vrcholov, explozívnych stromboliánskych erupciách a častých bazaltových lávových prúdoch. Mraky popola z výbuchov sú obzvlášť nebezpečné pre lietadlá, pretože popol, ktorý je vtiahnutý do prúdového motora, sa môže topiť, poťahovať pohyblivé časti vrstvou skla a spôsobiť vypnutie motora. Tieto nebezpečné oblaky popola sú často viditeľné z vesmíru.

Fakty o Mount Etna

miesto:Ostrov Sicília, Taliansko
poloha:37.734oN, 15,004oE
Nadmorská výška:3 330 m (10 925 ft)
Typ sopky:stratovulkán
Posledná erupcia:pokračujúce
Sopky v blízkosti:Stromboli Vesuvius

Etna tiež produkovala pyroklastické toky, popolčeky a bahno, ale lávové toky sú najnebezpečnejším druhom činnosti, najmä do mesta Catania. Aj keď samotné toky sa obvykle nepohybujú dostatočne rýchlo, aby ohrozili ľudí, môžu pokryť veľké plochy a zničiť úrodu a budovy. V prípade veľkej erupcie boku (fisúry) by bolo veľkou výzvou evakuácia obyvateľov miest v blízkosti sopky.

Mt. Etna Erupcia (30. októbra 2002)

Objem popola Mount Etna: Šikmá fotografia hory Etna, ktorá sa pozerá na juhovýchod, ktorú astronómovia vzali na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice 30. októbra 2002. Temným oblakom vystupujúcim z vrcholu sopky je oblak popola. Široký oblak bieleho oblaku z oblastí s nižšou nadmorskou výškou je dym produkovaný lesnými požiarmi zapálenými ako horúci lávový prúd prechádzajúci borovicovým lesom. Popol a dym spôsobili odklon leteckej dopravy a prinútili zatváranie ciest, škôl a podnikov. Väčší obrázok.

Mt. Etna Erupcia (30. októbra 2002)

Objem popola Mount Etna: Šikmá fotografia hory Etna na západnom pobreží ostrova Sicília. Táto fotografia sa pozerá na juhovýchod so Stredozemným morom v pozadí a bola nasnímaná kozmonautmi na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice 30. októbra 2002. Scéna ukazuje oblak popola z erupcie, ktorú vietor prenáša cez Stredozemné more do Líbye, viac ako 350 míľ ďaleko. Väčší obrázok.

Sicílska vinica v tieni Mt. etna

Sicílska vinica rastie v tieni hory Etna. Obyvatelia Sicílie musia vyvážiť výhodu bohatej sopečnej pôdy s nebezpečenstvom straty svojich plodín a fariem s erupciou z stále aktívnej sopky.

Mount Etna: Eruption History

Etné erupcie sú dokumentované od roku 1500 pred Kristom, keď phreatomagmatické erupcie viedli ľudí žijúcich vo východnej časti ostrova k migrácii na jeho západný koniec. Od tej doby sopka zaznamenala viac ako 200 erupcií, hoci väčšina z nich je mierne malá. Najsilnejšia zaznamenaná erupcia v Etne bola v roku 1669, keď výbuchy zničili časť vrcholu a lávové prúdy z trhliny na boku sopky dosiahli more a mesto Catania, vzdialené viac ako desať kilometrov. Táto erupcia bola tiež pozoruhodná ako jeden z prvých pokusov o kontrolu dráhy tečúcej lávy.

Katánski mešťania vykopali kanál, ktorý odčerpával lávu z ich domovov, ale keď odklonená láva ohrozovala dedinu Paterno, obyvatelia tejto komunity vyhnali Katáncov a prinútili ich opustiť svoje úsilie. Erupcia v roku 1775 spôsobila veľké lary, keď horúci materiál roztopil sneh a ľad na vrchole, a extrémne násilná erupcia v roku 1852 vyprodukovala viac ako 2 miliardy kubických stôp lávy a pokryla viac ako tri štvorcové míle od bokov sopky v lávových prúdoch. Najdlhšia erupcia Etny sa začala v roku 1979 a trvala trinásť rokov; jeho posledná erupcia sa začala v marci 2007 a stále pokračuje.

Viac informácií o Etne
Program globálneho vulkanizmu Smithsonianskej inštitúcie: stránka Etna.
Gates, A. E. a Ritchie, D., 2007, Encyklopédia zemetrasení a sopiek, tretie vydanie: New York, NY, knihy Checkmark, 346 s.
Chester, D. K., 1985, Mount Etna: Anatómia sopky: Stanford, CA, Stanford University Press, 404 s.
Instituto Nazionale di Geophisica e Vulcanologia, Sezione di Catania (Národný ústav geofyziky a vulkanológie, Katanská sekcia)
Talianske sopky: Webová stránka kolíska sopky.
"Časopis Zafferana Etnea: Je to zapojte Mt. Etna alebo choďte na Pompejskú cestu." New York Times článok, 25. apríla 1992.

O autorovi

Jessica Ball je absolventkou katedry geológie na Štátnej univerzite v New Yorku v Buffale. Jej koncentrácia je vo vulkanológii a v súčasnosti skúma kolaps lávových kopyt a pyroklastické toky. Jessica získala titul bakalára prírodných vied na Vysokej škole Williama a Mary a rok pracovala v Americkom geologickom inštitúte v programe Vzdelanie / Terénne vzdelávanie. Píše tiež blog Magma Cum Laude a vo voľnom čase sa venuje horolezectvu a hrá na rôzne strunové nástroje.