Zlato

Bláznovo zlato

Bláznovo zlatoNenechajte sa zmiasť: Tieto rýchle testy oddeľujú pyrit od skutočného zlata.


Pyrit s pruhmi: Zhluk kryštalických pyritových kryštálov, ktorý vykazuje výrazné pruhy. fotografie

Čo je zlato blázna?

"Bláznovo zlato" je bežná prezývka pre pyrit. Pyrit dostal túto prezývku, pretože nemá cenu prakticky ničoho, ale má dojem, že „oklama“ ľudí, aby verili, že je to zlato. S trochou praxe existuje veľa ľahkých testov, ktoré môže ktokoľvek použiť na rýchle zistenie rozdielu medzi pyritom a zlatom.

Prezývku „bláznovo zlato“ už dlho používajú kupci a hľadači zlata, ktorých pobavili nadšení ľudia, ktorí si mysleli, že našli zlato. Títo ľudia nevedeli rozoznať rozdiel medzi pyritom a zlatom a ich nevedomosť spôsobila, že vyzerali hlúpo.

Kryštalické zlato: Vzorka prírodného zlata z Pontes e Lacerda, Mato Grosso, Brazília, vysoká približne 3,5 cm. Tento exemplár je vizuálne príťažlivý a zobrazuje kryštalický zvyk zlata. Hodnota tejto vzorky pre zberateľov kryštalického zlata by bola mnohonásobkom hodnoty jej obsiahnutého zlata. Deštruktívne testy by sa nemali vykonávať na vzorkách zlata, ktoré vykazujú kryštalický zvyk, alebo na vzorkách bez triviálnej veľkosti, ktoré majú atraktívny vzhľad. Túto fotografiu urobil Carlin Green z Geologického prieskumu Spojených štátov.

Oddeľovanie bláznovho zlata od zlata

Tu je niekoľko jednoduchých testov, ktoré dokáže takmer každý použiť na rozlíšenie medzi pyritom a zlatom. Zvyčajne ich môžu urobiť neskúsení ľudia. Múdri ľudia však získavajú pár malých kúskov pyritu a pár malých kusov zlata a používajú ich na získanie cenných skúseností.

UPOZORNENIE: Všetky kúsky zlata sú cenné. Akýkoľvek kus zlata s pekným krištáľovým návykom však bude mať prémiovú hodnotu - často v hodnote niekoľkonásobku hodnoty jeho obsiahnutého zlata. Túto prémiovú hodnotu môžu zničiť niektoré z testov vysvetlených nižšie. Testy sme rozdelili na „deštruktívne testy“ a „nedeštruktívne testy“. Buďte opatrní, ak si myslíte, že by ste mohli mať hodnotný exemplár zlata.

Testovanie špecifickej gravitácie: Merná hmotnosť je pomer medzi hmotnosťou materiálu na vzduchu a hmotnosťou rovnakého objemu vody. Zariadenie na fotografii vyššie je stupnica, ktorá sa používa na váženie materiálu na vzduchu a vážiaca misa, ktorá umožňuje váženie materiálu pod vodou. Hmotnosť pod vodou sa môže odpočítať od hmotnosti na vzduchu, aby sa získala hmotnosť objemu vody vytlačenej materiálom. Merná hmotnosť sa potom vypočíta podľa vzorca: Wa / (Wa - Wu), kde Wa je hmotnosť materiálu vo vzduchu a Wu je hmotnosť materiálu pod vodou.

Nedeštruktívne testy

A) zakaliť: Väčšina exemplárov pyritu, ktoré sa nachádzajú v prírode, bude mať na povrchu aspoň kúsok. Nugety alebo malé vločky zo zlata sú obyčajne svetlé a bezfarebné.

B) farba: Pyrit má mosadznú farbu. Zlato má zlatú až žltú farbu. Väčšina natívneho zlata je legovaná striebrom a ak je obsah striebra dostatočne vysoký, vzorka bude mať belavú žltú farbu.

C) tvar: Pyrit sa zvyčajne vyskytuje ako hranaté kusy a mnohé z nich vykazujú tváre kocky, osemsten alebo pyritohedron. Väčšina častíc zlata nachádzajúcich sa v tokoch má mierne zaoblené okraje, ale buďte opatrní - niektoré vzorky kryštalického zlata môžu vykazovať kryštálový zvyk podobný pyritu.

D) pruhovanie: Mnoho kryštálov pyritu má na svojich tváriach jemné rovnobežné čiary. Kryštály zlata nemajú žiadne ryhy.

E) Špecifická závažnosť: Zlato má špecifickú hmotnosť asi 19,3. Merná hmotnosť pyritu je asi 5. (Všetko zlato nachádzajúce sa v prírode je vždy legované s inými kovmi. Tieto kovy majú špecifickú hmotnosť, ktorá zníži mernú hmotnosť vzorky, ale nikdy nie natoľko, aby sa priblížila k mernej hmotnosti pyritu. Vzorky obsahujúce značné množstvo zlata budú mať vždy najmenej dvojnásobok až trojnásobok mernej hmotnosti pyritu.)

Zlatý prúžok: Medená penny a malý zlatý kocka na čiernom pruhu s malými pruhmi vytvorenými kockou. Medená cent je na fotografii, ktorá slúži ako mierka. Malý nugget váži 0,0035 troy unca a pri cene zlata 1200 $ / ozt by mal nugget, ak by išlo o čisté zlato, zlatú hodnotu 4,20 dolárov. Drobná známka, ktorá zostala pri pruhu, odstránila zo zrnka zlato asi 0,06 dolárov.

Deštruktívne testy

A) Streak: Zlato má žlté pruhy. Pyrit má zelenkavý čierny pruh. Naučte sa, ako urobiť test pruhov tu.

B) tvrdosť: Zlato má Mohsovu tvrdosť 2,5, zatiaľ čo pyrit má Mohsovu tvrdosť 6 až 6,5. Zlato nepoškodí medený povrch (Mohsova tvrdosť 3), ale pyrit ľahko poškriabe meď. Zlato môže byť poškriabané ostrým kusom medi, ale meď poškriabe veľmi málo iných materiálov. Tu sa dozviete viac o Mohsovom tvrdom teste.

C) ťažnosť: Zlato je veľmi tažné a malý kúsok zlata sa bude ohýbať alebo prepadávať tlakom z čapu alebo špicatého kusu dreva. Drobné kúsky pyritu zlomia alebo odolajú tlaku.

D) Sectility: Malé častice zlata je možné rezať ostrým vreckovým nožom. Malé častice pyritu sa nedajú rezať.

Chalkopyrit v Dolomitoch a Quartzi: Minerály zlatej farby je možné skúšať, aj keď sú vsadené do skaly. Zlato sfarbený minerál v tejto hornine je chalkopyrit a človek by mohol určiť, že to nie je zlato tým, že strká zlatom sfarbený materiál špendlíkom a pozoruje, či klesá alebo sa zlomí. Túto fotografiu vydal Scott Horvath z Geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Iné minerály, ktoré vás môžu oklamať!

Chalcopyrit a malé kúsky biotitovej sľudy vás môžu oklamať. Chalkopyrit (sulfid železa a medi) má veľmi podobné vlastnosti ako pyrit. Má nižšiu tvrdosť ako pyrit (3,5 až 4) a nižšiu špecifickú hmotnosť ako pyrit (4.1 až 4.3), ale rovnaké testy môžu oddeľovať chalcopyrit od zlata. Chalkopyrit má tiež zelenkavý čierny pás.

Mnoho ľudí je prekvapených, že biotitová sľuda môže ľudí oklamať, aby si mysleli, že je to zlato. Toto sa najčastejšie vyskytuje, keď neskúsený človek sleduje zlato a vo svojej zlatej panvici vidí jasný záblesk. Po naháňaní malej, vysoko lesklej vločky si myslia, že by to mohlo byť zlato. Mierny tlak špendlíkom však môže zlomiť sľudovú vločku, ale malá špirála zlata sa bude ohýbať okolo špendlíka.