Minerály

Diamantové bane v Kanade

Diamantové bane v KanadeMnohí boli prekvapení, keď sa Kanada zrazu stala popredným svetovým výrobcom diamantov v kvalite drahokamov.

Diamantové bane: Mapa kanadských diamantových baní znázorňujúci približnú polohu ôsmych baní. Mapovať podľa a MapResources.

Obsah


Diamanty v Kanade?
Kanada: hlavný producent diamantov
Atrakcia kanadských diamantov
Diamantová baňa EKATI
Diamantová baňa Diavik
Diamantová baňa Jericho
Snap Lake Diamond Mine
Baňa Victor Diamond
Diamantová baňa Gahcho Kué
Baňa Renard Diamond
Nová diamantová baňa: Chidliak (predbežná výroba)
Kanadské diamantové výzvy
Kanadské diamantové príležitosti

Diamanty v Kanade?

Počas celého 20. storočia by väčšina ľudí nikdy nemyslela na to, že Kanada je dôležitým producentom diamantov. 1 Znalosť diamantov o väčšine ľudí sa sústredila na ťažobné operácie v Afrike a na centrách obchodovania s diamantmi v Európe.

To všetko sa začalo meniť v roku 1991, keď dvaja geológovia, Chuck Fipke a Stewart Blusson, našli dôkazy o kimberlitových rúrkach s diamantovými ložiskami asi 200 kilometrov severne od Yellowknife, severozápadných území. Jedna z týchto rúr bola vyvinutá spoločnosťou BHP Billiton do diamantovej bane EKATI, ktorá v roku 1998 vyrobila prvé komerčné diamanty v Kanade.

Obklopený vodou: Letecká fotografia diamantovej bane Diavik, ktorá sa nachádza v severozápadnom regióne kanadských severozápadných území. Diavik bola druhá diamantová baňa, ktorá sa otvorila v Kanade a v roku 2003 vyrábala prvé diamanty. Ťažené rúry boli pôvodne odkryté na dne Lac de Gras. Okolo potrubí boli vybudované hrádze a oblasť, ktorá sa mala ťažiť, bola odvodnená pomocou čerpania. Takto vznikol ostrov, ktorý teraz umožňuje ťažbu pod úrovňou okolitého jazera. Foto s láskavým dovolením diamantovej bane Diavik.

Kanada: hlavný producent diamantov

Objav EKATI začal jeden z najintenzívnejších prieskumov nerastných surovín v histórii Severnej Ameriky. Na kanadský sever odišli tisíce vyhliadačov. Namiesto toho, aby si so sebou prinášali drevené stávky, aby si vyznačili svoje nároky, všetci chceli kúpiť stávky v blízkosti svojho miesta určenia. Baníci nakúpili toľko drevených podielov, že miestne reziva nemohli uspokojiť dopyt!

Do roku 2006 tri hlavné bane ročne vyprodukovali viac ako 13 miliónov karátov diamantov vysokej kvality. Tým sa Kanada stala tretím najväčším producentom diamantov na svete. 2 Činnosť spojená s výrobou diamantov priniesla do hospodárstva na kanadskom severe obchodné miliárd dolárov.

Súvisiace články: Ktoré krajiny vyrábajú diamanty?

História výroby diamantov v Kanade: Prvá komerčná produkcia v kanadskom diamantovom priemysle bola v roku 1998. Do roku 2006 tri hlavné bane produkovali viac ako 13 miliónov karátov ročne a Kanada bola tretím najväčším výrobcom diamantov v kvalite drahokamov na svete. Graf pomocou údajov z geologického prieskumu Spojených štátov.

Vrtné otvory: V septembri 2012 bola dokončená povrchová ťažba v bani Diavik a výroba sa presunula do podzemia. Foto s privolením diamantovej bane Diavik.

Atrakcia kanadských diamantov

Kanadské diamanty boli na trhu veľmi úspešné. Sú to vysoko kvalitné diamanty, ktoré boli veľmi populárne na kanadských trhoch s drahokamami a šperkami, na ktorých sú ľudia nadšení, že podporujú diamantový priemysel svojej krajiny. Väčšina surových výrobkov sa vyviezla, pretože iba malý počet diamantových fréz v Kanade vyrába hotové kamene.

Mnoho diamantov, ktoré boli vyťažené a vyrezané v Kanade, je odstupňované a ich číslo certifikátu je laserom napísané na opasku spolu s obchodným logom, ako je javorový list, ľadový medveď, symbol Canadamark alebo slová „Ice on Fire“. Tieto nápisy pomáhajú uisťovať spotrebiteľov o pôvode diamantov, pripojiť ich k certifikátu a boli veľmi úspešnou marketingovou funkciou.

Kanadské diamanty oslovujú aj ľudí, ktorí sa zaujímajú o otázky životného prostredia a ľudských práv. Vyrábajú sa z diamantových baní, ktoré majú niektoré z najvyšších environmentálnych štandardov na svete. Výťažky z baní naviac idú do legitímnych spoločností namiesto skupín, ktoré získali diamanty nútenou prácou, krádežou alebo iným vykorisťovaním. Certifikačný proces umožňuje sledovať kamene od baní cez výrobu, veľkoobchod a maloobchodný spotrebiteľ.

Podobné: Diamantové míny v Spojených štátoch

V porovnaní s neopracovanými v iných častiach sveta sú diamanty vyrobené z kanadských baní veľmi kvalitné, čo podporuje vysokú priemernú cenu za karát. Toto je dobrá správa pre ťažobné spoločnosti. V Kanade sa vyrába malé množstvo farebných diamantov. V Diaviku sa nachádzajú príležitostné žlté diamanty a vo Victorii sa našlo niekoľko vzácnych ružových ruží.

V posledných rokoch bola Kanada na základe vyrobených karátov jednou z troch najväčších krajín produkujúcich diamant na svete. Očakáva sa, že bane Diavik a EKATI sa zatvoria v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. Dúfajme, že nové míny v Gahcho Kué, Renard a Chidliak pomôžu Kanade zostať jedným z popredných svetových výrobcov diamantov v kvalite drahokamov.

Vedúci výroby diamantov: Graf znázorňujúci históriu výroby vo vybraných krajinách vyrábajúcich diamantové kvalitné diamanty. Tento graf ukazuje, že Kanada si na základe karátov udržuje pozíciu tretieho najdôležitejšieho výrobcu diamantov. Hodnoty za rok 2018 sa odhadujú. Graf podľa. Údaje zo súhrnov minerálnych komodít USGS.

Diamantová baňa EKATI

Diamantová baňa EKATI je originálna diamantová baňa v Kanade. Bol otvorený v roku 1998 spoločnosťou BHP Billiton, Kanada, Inc. a je vo vlastníctve spoločnosti Dominion Diamond. Spočiatku to bola baňa na otvorenom mori, ale ťažba sa pohybovala pod zemou, keď sa vyčerpala povrchová ruda. EKATI sa nachádza asi 200 kilometrov severne od Yellowknife, severozápadných teritórií a asi 100 kilometrov južne od polárneho kruhu. Diamanty z bane sa predávajú pod obchodným názvom Aurias a overujú sa prostredníctvom služby Canadamark.

Očakáva sa, že podzemné zásoby, ktoré sa v súčasnosti ťažia v EKATI, sa vyčerpajú do roku 2020. Spoločnosť pracuje na vývoji novej operácie na otvorenom mori v ďalších rezervách na susednom pozemku. Tieto dodatočné rezervy sa považujú za primerané na predĺženie operácií o ďalších desať rokov.

Diavik Diamond: Diamanty od spoločnosti Diavik sú jedny z najcennejších na svete. Sú to relatívne veľké diamanty s výnimočnou čistotou. Foto: Rio Tinto.

Diamantová baňa Diavik

Diavik bola druhá diamantová baňa v Kanade, ktorá vyrábala diamanty. Rio Tinto PLC vlastní 60% podiel v bani prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Diavik Diamond Mines. Miny Dominion Diamond Mines ULC vlastní 40% podiel v bani prostredníctvom Limited Dominion Diamond Diavik Limited Partnership. Prevádzku v bani riadi Diavik Diamond Mines.

Diavik sa nachádza asi 200 kilometrov severne od Yellowknife, severozápadných teritórií a asi 120 kilometrov južne od polárneho kruhu. Zásoby sa dodávajú ľadovou cestou, ktorá spája Diavik so Yellowknife.

Diavikove hviezdy Arktídy: V októbri 2018 spoločnosti Rio Tinto a Dominion Diamond Mines oznámili, že na aukcii sa predajú tri veľkolepé diamanty vyrobené zo spoločne vlastnenej bane Diavik. Zbierka obsahuje tri pomenované exempláre: „Vega z Arktídy“, čo je diamant 177,71 karátov, o ktorom uvádzajú, že je „jedným z najväčších a najcennejších neopracovaných diamantov v histórii v Kanade“; „Altaj z Arktídy“, diamant s hmotnosťou 59,10 karátov; a „Capella z Arktídy“, 24-karátový žltý diamant. Capella je veľmi zriedkavý nález. Baňa Diavik v priemere vyrába iba približne päť veľkých žltých diamantov, čo predstavuje menej ako 0,001 percent ročnej produkcie. Foto: Rio Tinto.

Rúry, ktoré sa ťažia, boli pôvodne na dne Lac De Gras a boli objavené vŕtaním cez ľad. Na ťažbu rúrok okolo nich bola vybudovaná hráz, potom bola voda prečerpaná. Na dne dna jazera sa potom začala ťažba na otvorenom mori, pričom dolu sa udržiavali suché čerpadlá, ktoré udržiavali depresívny kužeľ podzemnej vody.

Prvá ťažba rudy sa uskutočnila v roku 2003. V roku 2010 sa výroba pohltila pod zemou, keď sa vyčerpala povrchová ruda. Prechod z povrchovej na podzemnú ťažbu bol dokončený v roku 2012. V tom istom roku spoločnosť Diavik dokončila výstavbu veternej farmy s hmotnosťou 9,2 megawattov, ktorá poskytuje viac ako 10% elektrickej energie používanej v bani.

Koncom roku 2015 bol objavený Diavik Foxfire. Na 187,7 karátoch to bol najväčší neopracovaný diamant v Kanade. Odhaduje sa tiež, že sa vytvoril stovky kilometrov pod zemským povrchom, odhadom pred 2 miliardami rokov.

552-karátový žltý diamant: Diamantové bane Dominion 14. decembra 2018 oznámili, že v bane Diavik, ktorá sa nachádza v severozápadných teritóriách v Kanade, sa našiel žltý diamant s hmotnosťou 552 karátov. Veria, že je to najväčší diamant, aký sa kedy našiel v Severnej Amerike. Prekračuje líniu Foxfire, 187,7-karátového diamantu, ktorý sa tiež našiel v roku 2015 v spoločnosti Diavik, ktorá je považovaná za predchádzajúci najväčší diamant nájdený v Severnej Amerike. Dominion plánuje nechať kameň rezať diamantovou rezačkou diamantov a certifikovať ho podľa programu Canadamark. (Rio Tinto PLC vlastní 60% podiel v bani prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Diavik Diamond Mines. Dominion Diamond Mines ULC vlastní 40% podiel v bani prostredníctvom ich dominantného partnerstva Dominion Diamond Diavik. Prevádzku v bani riadi spoločnosť Diavik Diamond Mines. Obrázok od Dominion Diamond Mines. Klikni na zväčšenie.

Začiatkom roku 2018 spoločnosť Diavik začala ťažbu na otvorenom mori vo svojej rúre A21, ktorá sa nachádza vedľa existujúcej bane spoločnosti v Lac de Gras. Spoločnosť vynaložila 350 miliónov dolárov na vývoj potrubia a očakáva sa, že bude pracovať štyri roky v otvorenom režime. 3

V decembri 2018 spoločnosť Dominion Diamonds oznámila objav žltého diamantu s hmotnosťou 552,74 karátov, o ktorom sa domnievajú, že je najväčším diamantom v Severnej Amerike. Hrubý kameň meria 33,74 milimetra na 54,56 milimetra. Dominion plánuje, aby hlavný diamantový rezač preskúmal kameň a naplánoval optimálny rez. Dúfajú, že to prinesie hlavný kameň efektnej farby významnej veľkosti, ktorý bude certifikovaný v Kanade.

Kyle Washington, predseda spoločnosti Dominion Diamond Mines, oznámil tento diamant tým, že povedal: „Farba a štruktúra diamantu sú jedinečným príkladom cesty, ktorú prírodné diamanty vedú od ich vzniku, kým ich neobjavíme. Naša baňa Diavik vyrobila niektoré z najkrajších diamantov na svete a tento určite patrí medzi najlepšie na zozname. “

Diamantová baňa Jericho

Diamantová baňa Jericho bola tretia diamantová baňa v Kanade a prvá na území Nunavutu. Nachádza sa asi 250 kilometrov severovýchodne od Yellowknife, Northwest Territories. Baňu otvorila spoločnosť Tahera Diamond Corporation a od roku 2006 do roku 2008 vyrábala diamanty, ale spoločnosť prišla o peniaze. V roku 2010 spoločnosť Shear Minerals, sro získala nehnuteľnosť s cieľom vrátiť baňu späť do výroby.

Súvisiace články: Čo sú to „konfliktné diamanty“?

Kvalitné neopracované diamanty: Osemstenné diamantové kryštály z bane Diavik. Baňa je známa svojimi veľkými diamantmi výnimočnej kvality. Foto s privolením diamantovej bane Diavik.

Snap Lake Diamond Mine

Štvrtou kanadskou diamantovou baňou bola Snap Lake Mine, ktorá sa nachádza asi 150 kilometrov severovýchodne od Yellowknife, severozápadných teritórií. Baňu vlastní De Beers a bola to ich prvá ťažba mimo Afriky. Bola to prvá kanadská úplne podzemná diamantová baňa. Namiesto ťažby zvislej rúry sleduje baňa kimberlitovú hrádzu, ktorá je asi 2,5 metra hrubá a klesá pod jazero Snap pri priemernom poklese asi 12 až 15 stupňov.

Prvá komerčná produkcia v jazere Snap Lake bola v roku 2008. Bane boli v prevádzke sedem rokov bez toho, aby dosiahli zisk. Baňa sa nachádzala pod jazerom a trápila ju nepretržitá voda z podzemnej vody do bane. Táto voda bola veľmi nákladná na zhromažďovanie, prečerpávanie z bane a manipuláciu skôr, ako mohla byť uvoľnená. V decembri 2016 De Beers oznámila, že plánuje zaplaviť baňu, aby znížila prebiehajúce náklady na čerpanie a údržbu. Ťažba v bani nemôže byť obnovená bez veľkého úsilia na odstránenie vody a návrat lokality do prevádzkových podmienok.

Baňa Victor Diamond: Letecký pohľad na baňu Victor od októbra 2017. Obrázok: Terry Kruger, De Beers Group.

Baňa Victor Diamond

Piata kanadská diamantová baňa, ktorá sa mala otvoriť, bola mína Victor, ktorá sa nachádza v nížine James Bay Lowlands v severnom Ontáriu, asi 50 kilometrov západne od Attawapiskatu. Ide o povrchovú baňu, ktorú vlastní De Beers, a prvú diamantovú baňu v Ontáriu. Diamanty boli vyrobené z jednej zo šestnástich diamantových kimberlitových rúrok na pozemku. 5

Výroba vo Victorii sa začala v júli 2008. Očakávalo sa, že baňa bude produkovať v priemere asi 600 000 karátov ročne počas produktívnej životnosti asi desať rokov, s celkovou výrobou asi 6 miliónov karátov diamantov vysokej kvality. De Beers zastavil ťažbu vo Victorii v marci 2019 a spracoval poslednú z produktívnej rudy v máji 2019. Baňa prekročila svoju predpokladanú produkciu o viac ako 2 milióny karátov.

De Beers je držiteľom banských práv na neďaleký depozit diamantu Tango na krátku vzdialenosť od Victora. Ložisko Tango je menšie, asi 1/2 veľkosti Viktora a môže podporovať päť až šesť rokov ďalšej ťažby. Vývoj projektu si bude vyžadovať formálnu podporu Prvého národa v Attawapiskat. Uzatvorenie Victora znižuje pravdepodobnosť, že De Beers sa posunie vpred s Tangom.

Gahcho Kué: Letecký obrázok diamantovej bane Gahcho Kué na severozápadných územiach v Kanade. Obrázok poskytol Mountain Province Diamonds.

Diamantová baňa Gahcho Kué

Gahcho Kué je šiestou diamantovou baňou v Kanade. Nachádza sa asi 170 míľ severovýchodne od Yellowknife, Northwest Territories. Je to spoločný podnik spoločností Mountain Province Diamonds a De Beers Canada. Výroba sa začala v roku 2016 a navrhujú ťažiť tri kimberlitové rúry pod Kennady Lake. 6 Štvrtá menšia rúra sa nachádza neďaleko a môže sa ťažiť v priebehu projektu.

V rokoch 2019 až 2021 sa očakáva, že baňa spracuje medzi 3,1 a 3,2 milióna ton rudy a výťažok medzi 6,6 a 7,1 milióna karátov ročne. To je miera návratnosti asi 2,15 karátov na tonu. Spoločnosť realizuje rozsiahly plán vŕtania a odberu vzoriek a očakáva, že sa životnosť baní predĺži po roku 2028.

Baňa Renard Diamond

Renard je siedma diamantová baňa otvorená v Kanade a prvá otvorená v Quebecu. Nachádza sa v oblasti James Bay v severnom Quebecu, asi 500 kilometrov severne od Montrealu. Projekt je stopercentným vlastníkom spoločnosti Stornoway Diamond Corporation. Deväť diamantových rúr kimberlitu a kimberlitového hrádze Lynx / Hibou sa nachádzajú vo vlastníctve projektu. Očakáva sa, že baňa ročne vyprodukuje asi 2,2 milióna metrických ton kimberlitu, výťažok asi 1,6 milióna karátov diamantov s predpokladanou priemernou hodnotou 155 USD / karát.

Nová diamantová baňa: Chidliak(predvýroba)

Diamantový zdroj Chidliak, zhluk najmenej 74 kimberlitových rúrok, bol objavený na ostrove Baffin v Nunavute v roku 2008. Na vývoji projektu spolupracovali spoločnosti Peregrine Diamonds a BHP Billiton, najväčšia ťažobná spoločnosť na svete. Dúfali, že v roku 2020 založia povrchovú baňu, mali však obrovský problém s prepravou. Potrebujú 160 kilometrovú cestu za každého počasia (nie ľadovú cestu), aby mohli prepravovať stály prúd dodávok do banského areálu. Očakávané náklady na cestu boli 95 miliónov dolárov.

V roku 2011 spoločnosť BHP Billiton odišla, ale rozhovory medzi Peregrine a De Beers vypracovali plán, ktorý by De Beers umožnil získať 50,5% podiel na projekte. Koncom roka 2013 De Beers odišiel.

Peregrine pokračoval a preukázal, že potrubie CH-6 obsahovalo viac ako 11 miliónov karátov diamantov v triede 2,45 karátov na tonu do hĺbky 260 metrov. Odhaduje sa, že potrubie CH-7 obsahuje viac ako 4 milióny karátov v stupni 0,85 karátov na tonu do hĺbky 240 metrov. Predpokladá sa, že ďalšie štyri potrubia majú ekonomický potenciál. Spoločnosť mala aj prieskumné projekty na územiach Nunavut a Severozápad.

V roku 2018 sa spoločnosť De Beers vrátila a kúpila celú spoločnosť za 107 miliónov dolárov. De Beers teraz verí, že vlastní najlepšie nevyvinuté diamantové vlastníctvo v Kanade a že bude schopná vyvinúť nehnuteľnosť Chidliak na baňu, ktorá vyprodukuje viac ako milión karátov ročne po dobu desiatich rokov. De Beers tiež plánuje používať ťažobné metódy „FutureSmart“, ktoré významne znížia environmentálny dopad bane.

Kanadské diamantové výzvy

Diamantové bane v Kanade čelia mnohým výzvam, ktorým konkurenčné bane v iných častiach sveta nevyhovujú. Prvým problémom je ich veľmi vzdialené umiestnenie. Bane môžu prijímať pozemnú prepravu iba počas krátkej sezóny „ľadovej cesty“, ktorá môže trvať šesť až desať týždňov. Všetky dodávky, ktoré neboli dodané v tomto časovom okne, musia byť doručené letecky. Bane musia mať tiež ubytovanie a úplné vybavenie pre všetkých svojich zamestnancov, pretože všetky sú umiestnené mimo miest alebo osád, kde by mohli byť ubytovaní zamestnanci. Tieto slúžia ako logistické a ekonomické nevýhody pre tieto bane.

Druhým problémom sú náklady na pracovnú silu. Mzdy v afrických baniach a indických strihacích zariadeniach sú veľmi nízke v porovnaní so mzdami vyplácanými banským a spracovateľským zamestnancom v Kanade. Baňa Snap Lake sa uzavrela bez toho, aby sa obrátila na zisk.

Tretím problémom je skutočnosť, že povrchové bane sa vyčerpávajú a pokračujúce práce v tele rudy si vyžadujú podzemnú ťažbu - čo stojí asi o 50% viac na tonu vyťaženej rudy. Niektoré bane tiež spôsobujú vysoké náklady na čerpanie vody, keď vykopávajú pod hladinou vody. Okolité jazerá slúžia ako nekonečný zdroj doplňovacej vody.

Zdroje informácií - kanadské diamanty
1 Ktoré krajiny vyrábajú diamanty z drahokamov? Článok webovej stránky do roku 2010.
2 drahokamy, Donald W. Olson, 2011, Ročenka geologických prieskumov Spojených štátov 2009.
3 Rio Tinto oslavuje otvorenie novej diamantovej rúrky v tlačovej správe spoločnosti Diavik, Rio Tinto, august 2018.
4 O bani Snap Lake, De Beers Canada, článok na webovej stránke Canada.DeBeersGroup.com.
5 O spoločnosti Victor Mine, De Beers Canada, článok na webovej stránke Canada.DeBeersGroup.com.
6 O spoločnosti Gahcho Kué, De Beers Canada, článok na webovej stránke Canada.DeBeersGroup.com.
7 kanadských arktických odporúčaní na otvorenie najväčšej diamantovej bane na svete, článok na webovej stránke Mining.com, 2015.

Kanadské diamantové príležitosti

Kanadské diamantové míny sa v prvých dvoch desaťročiach tešili veľkému úspechu. Väčšina z tohto úspechu bola podporená bohatými rudami, ktoré obsahovali kvalitné diamanty, ktoré sa dali produkovať povrchovou ťažbou. Diamanty vyrobené v týchto baniach boli uprednostňované spotrebiteľmi, ktorí si cenia diamanty vyrobené z baní, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a bez konfliktov. Kanadskí zákazníci tiež sponzorovali drahokamy, ktoré sa zjavne predávajú a označujú ako kanadský produkt.

Súvisiace články: Ako sa tvoria diamanty?

Hoci prieskum nových vkladov pokračuje, tempo z pôvodného boomu dramaticky pokleslo. Hodnotia sa nové objavy v Alberte, Britskej Kolumbii, severozápadných teritóriách, Nunavute, Ontáriu a Quebecu a niektoré z nich by sa mohli vyvinúť do výnosných nových baní.