Minerály

Azurit

AzuritTmavo modrý minerál, drahokam, okrasný kameň, ruda z medi a pigment.


Azurit s malachitovým uzlom: Vzorka nodulárneho azuritu rezaného a lešteného, ​​aby odhalila jeho krásne modré štruktúry. Vzorom, ako je tento, by bol vynikajúci drahokam alebo ozdobný kameň. Veľkosť približne 8,6 x 7,5 x 3,1 cm. Z oblasti Bisbee v okrese Cochise v Arizone. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Čo je azurit?

Azurit je minerál hydroxidu uhličitanu medi s chemickým zložením Cu3(CO3)2(OH)2, To je najlepšie známe pre jeho charakteristickú tmavomodrú až fialovo-modrú farbu. Modrá farba, známa ako „azúrová“, je ako tmavomodrá večerná obloha často videná nad púšťami a zimnými krajinami.

Azurit nie je bežný alebo hojný minerál, je však krásny a jeho modrá farba priťahuje pozornosť. Používali ho ľudia v mnohých častiach sveta po tisíce rokov. Starí ľudia ju používali ako rudu z medi, ako pigment, ako drahokam a ako ozdobný kameň. Dnes sa stále používa na všetky tieto účely.

Azurit a Chrysocolla: Doska z kameňa vykazujúca zlomeniny naplnené azuritom a chryzokolou. Doska je dlhá asi 8 centimetrov. Fotografoval za mokra, aby sa zobrazila plná farba. Z blízkosti Bisbee v Arizone.

Geologický výskyt

Azurit je sekundárny minerál, ktorý sa zvyčajne tvorí, keď vody s obsahom oxidu uhličitého klesajú na Zem a reagujú s podpovrchovými medenými rudami. Kyselina uhličitá z týchto vôd rozpúšťa malé množstvá medi z rudy. Rozpustená meď sa transportuje s vodou, až kým nedosiahne nové geochemické prostredie. Toto nové prostredie by mohlo byť miestom, kde sa mení chémia vody alebo teplota, alebo kde dochádza k odparovaniu. Ak sú podmienky správne, môže sa tvoriť minerálny azurit. Ak tieto podmienky pretrvávajú dlhý čas, môže dôjsť k výraznej akumulácii azuritu. K tomu došlo v mnohých častiach sveta.

Zrážanie azuritu sa vyskytuje v pórových priestoroch, zlomeninách a dutinách podpovrchovej horniny. Výsledný azurit je obvykle masívny alebo nodulárny. V zriedkavých situáciách sa azurit vyskytuje ako stalaktitický a botryoidálny výrastok. Zriedkavo sa nachádzajú dobre tvarované monoklinické kryštály. K tomu môže dôjsť iba vtedy, ak sa azurit bez zrážania zráža v zlomenine alebo dutine a nie je narušený neskoršou kryštalizáciou alebo pohybmi hornín.

Malachit je ďalší minerálny uhličitan meďnatý, ktorý sa tvorí za podmienok podobných azuritu. Tieto minerály sa často nachádzajú v rovnakom ložisku a často sú vzájomne zarastené. Takto sa získa materiál známy ako azurmalachit, ktorý sa môže vo vysokej kvalite použiť ako krásny lapidárny materiál.

V Spojených štátoch sú Arizona, Nové Mexiko a Utah pozoruhodné miesta na nájdenie azuritu. Dôležitejšie ložiská boli nájdené vo Francúzsku a Namíbii. Pozoruhodné udalosti boli zistené v Mexiku, Čile, Austrálii, Rusku a Maroku.

Azuritové uzly v pieskovci: Malé azuritové uzly s veľkosťou asi jeden centimeter v matrici jemnozrnného pieskovca. Z bane Nacimiento v Novom Mexiku.

Fyzikálne vlastnosti azuritu

Chemická klasifikáciauhličitan
farbaTmavo modrá až fialová modrá; "Blankyt"
pruhSvetlo modrá
leskSklovitý, zemitý
DiaphaneityNepriehľadný, priesvitný, priehľadný
štěpnostDva odlišné smery, jeden dokonalý, druhý chudobný
Mohsova tvrdosť3,5 až 4
Špecifická závažnosť3,7 až 3,9
Diagnostické vlastnostiHlubo modrá farba, šumenie v zriedenej HCl, vysoká špecifická hmotnosť, nízka tvrdosť.
Chemické zloženieUhličitan meďnatý. Cu3(CO3)2(OH)2
Kryštálový systémmonoclinic
použitieMenšia ruda z medi, drahokamov, ozdobného kameňa, pigmentu.

Fyzikálne vlastnosti azuritu

Najviac diagnostickou vlastnosťou azuritu je výrazná tmavomodrá farba. Je tiež mäkká s tvrdosťou Mohsovej iba 3,5 až 4. Obsahuje meď, ktorá dáva svoju modrú farbu a mernú hmotnosť 3,7 až 3,9, čo je výnimočne vysoká pre nekovový minerál. Azurit je uhličitanový minerál a spôsobuje mierne šumenie zriedenou kyselinou chlorovodíkovou za vzniku svetlo modrej kvapaliny. Azurit vytvára svetlo modrý pás na neglazúrovanom porceláne.

Použitie azuritu

Aj keď azurit nie je extrémne bohatým minerálom a zriedkavo sa vyskytuje vo veľkých ložiskách, používa sa mnohými spôsobmi. Niektoré z nich sú vysvetlené nižšie.

Azuritové „Čučoriedky“: Malé uzly azuritu s priemerom päť až desať milimetrov, ktoré zvetrávali zo slabo cementovaného pieskovca neďaleko La Sal v Utahu.

Vyšetrovanie a ťažba medi

Geológovia vedia, že hojný azurit sa často vyskytuje v horninách nad ložiskami medenej rudy. To im umožňuje používať azurit ako indikátorový minerál pri hľadaní podzemných ložísk medi. Prítomnosť hojného azuritu naznačuje možnosť nájsť nejakú formu medenej rudy pod súčasným, starým alebo starým hydraulickým gradientom.

Azurit sa používa ako ruda z medi medi už tisíce rokov. Starí Egypťania ju ťažili na Sinajskom polostrove a tavili ju na výrobu medi. V súčasnosti nie sú ložiská azuritu samy o sebe dosť veľké na to, aby sa oplatilo otvoriť medenú baňu. Ak sa ťažia iné medené rudy, môže sa azurit odstrániť, ak je primeranej kvality a ľahko sa ťaží.

Azurmalachite Cabochons: Azurit je často spájaný s malachitom a toto združenie môže produkovať veľmi zaujímavé drahokamové materiály. Tieto cabochony boli vyrezané z materiálu známeho ako „azurmalachit“, ktorý sa vyrábal v bani Morenci v Arizone. Boli odrezané z tenkého žilového materiálu a majú prírodnú stenu - skalný podklad. Obe kabíny sú vysoké asi 25 milimetrov.


Azuritová žula: Kus „žuly K2“ alebo „žuly Azurit“, ktorý sa nedávno nachádza na hranici medzi Čínou a Pakistanom. Funguje dobre ako lapidárny materiál a drahokam. Fotografoval sa sucho. Tento kus má priemer asi desať centimetrov a najväčšia guľa má priemer asi centimetrov.

Najlepší spôsob, ako sa dozvedieť o mineráloch, je študovať so zbierkou malých vzoriek, s ktorými môžete zaobchádzať, skúmať ich a pozorovať ich vlastnosti. Lacné minerálne zbierky sú k dispozícii v obchode Geology.com.

Šperky a okrasné kamene

Azurit sa ľahko rozreže a tvaruje na cabochóny, korálky, malé rezby a ozdoby. Prijíma tiež svetlý lesk. Bohužiaľ, azurit má problémy, ktoré obmedzujú jeho použitie v šperkoch. Najväčším problémom je skutočnosť, že azurit má Mohsovu tvrdosť len 3,5 až 4,0. Je tiež krehký a môže sa lámať pozdĺž rovín štiepenia. Tento nedostatok trvanlivosti spôsobuje ľahké poškodenie pri použití v prsteňoch, náramkoch alebo iných šperkových výrobkoch, ktoré sú vystavené oderu.

Azurit sa tiež pomaly zatáča do malachitu. To vedie k zosvetleniu a zeleniu tmavomodrej farby drahokamu. Uchovávajte azuritové šperky v tme, mimo dosahu tepla a tam, kde je obmedzená cirkulácia vzduchu. Môže to byť v uzavretej šperkovnici alebo zásuvke.

Azuritové šperky sa ťažko čistia. Najlepšie je šetrné čistenie mäkkou navlhčenou tkaninou alebo studenou mydlovou vodou. Abrazívne čistiace prostriedky alebo nadmerné čistenie poškodia kameň. Ultrazvukové a parné čistenie môže spôsobiť poškodenie.

Ak je potrebné opraviť šperky obsahujúce azurit, opravy by sa mali vykonať spôsobom, ktorý nezahrieva kameň. Hydroxidové minerály sú veľmi citlivé na teplo. Zahrievanie spôsobí, že azurit bude zelený alebo sčernený.

Azurit sa zriedka upravuje, aby vylepšil jeho farbu. Často sa však ošetruje živicami a inými látkami, ktoré napúšťajú a stabilizujú drsný povrch. Veľká časť lacného materiálu predávaného ako „azurit“ je kompozit vyrobený z drveného azuritu v spojive živice alebo inej látky. Často sa do nich primiešava chryzokol, malachit alebo iné minerály.

Na trhu s lapidáriami sa nedávno objavil zaujímavý ozdobný kameň, ktorý sa nachádza neďaleko hranice medzi Čínou a Pakistanom. Je to biela žula s guľkami jasne modrého azuritu rozptýlenými cez kameň. Väčšina ľudí, ktorí to vidia spočiatku, si myslí, že je falošná, ale je možné rezať, aby sa odhalili okrúhle azuritové oblasti vo vnútri, a rôntgenová difrakcia odhalí azurit. Táto azuritová žula sa bežne nazýva „žula K2“ po druhej najvyššej hore na svete, pretože hornina bola prvýkrát objavená neďaleko spodnej časti hory.

Azuritové pigmenty: Vysoko čistý azurit jemne rozomletý na prášok a pripravený na použitie ako pigment. Azurit sa používa ako pigment tisíce rokov. V súčasnosti sa syntetické pigmenty používajú viac ako prírodné pigmenty. Sú nižšie náklady a štandardizované vo svojich vlastnostiach.

Pigmenty azuritu

Azurit sa melie a používa sa ako pigment v modrej farbe už v starovekom Egypte. Postupom času sa jeho používanie stalo oveľa bežnejším. V stredoveku a renesancii to bol najdôležitejší modrý pigment používaný v Európe. Väčšina azuritu, ktorý sa použil na výrobu pigmentu, sa ťažila vo Francúzsku.

Výroba pigmentu z azuritu bola nákladná. Počas stredoveku bolo ťažké ťažiť, preprava bola pomalá a brúsenie a spracovanie boli pomalé a ťažké. Azuritový pigment sa postupne vymieňal, počnúc 18. storočím, keď boli vynájdené syntetické pigmenty, ako napríklad „pruská modrá“ a „modrá verditer“. Tieto syntetické pigmenty sú štandardizované produkty s jednotnými vlastnosťami. Vďaka tomu sú predvídateľné pri ich používaní. Výroba je tiež lacnejšia.

Mnoho obrazov urobených v stredoveku predtým, ako bol azurit nahradený pruskou modrou, vykazuje zhoršenie modrej farby. V priebehu času a vystavenia atmosfére a svetlu sa azurit pomaly oblieka do malachitu. Väčšina modrého azuritového pigmentu používaného v stredoveku teraz vykazuje zjavné znaky zeleného malachitu ako produktu na zvetrávanie. To je ďalší dôvod, prečo sa namiesto azuritu používajú syntetické pigmenty. Azuritové pigmenty a farby sú stále k dispozícii dnes a dajú sa ľahko nájsť. Používajú ich však hlavne maliari, ktorí vo svojej práci chcú využívať historické metódy.

Kryštály azuritu: Dobre formované kryštály azuritu sú u zberateľov minerálov obľúbené kvôli ich vzácnosti a kráse. Tento malý zhluk azuritových kryštálov v tvare čepele pochádza z bane Tsumeb v Namíbii. Táto vzorka je malá, má veľkosť asi 1,4 x 1,4 x 0,4 centimetra. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Zber minerálov

Azurit je obľúbený u zberateľov minerálov. Oceňujú jeho tmavomodré monoklinické kryštály, nodulárny zvyk so zaujímavými štruktúrami a reprezentatívne príklady botryoidálnych a stalaktitických zvykov. Vynikajúce exempláre sa môžu predávať za stovky, tisíce alebo desiatky tisíc dolárov v závislosti od ich kvality a veľkosti.

Nestabilita azuritu je problémom pre zberateľov. Ak sú povrchy vzoriek vystavené teplu alebo vysokej vlhkosti, začnú poveternostne pôsobiť na malachit. To spôsobuje matný, vyblednutý alebo nazelenalý vzhľad v závislosti od závažnosti zmeny. Hodnotné vzorky sa najlepšie skladujú v uzavretých zberných zásuvkách, kde je obmedzená cirkulácia vzduchu, tma a chladné stabilné teploty.