Minerály

Turmalín

TurmalínNajfarebnejší minerálny a drahokam na Zemi.


Farebné kryštály turmalínu: Niekoľko tuctov malých turmalínových kryštálov v pekných farbách z Afganistanu, vhodných na ošetrenie veľmi malých kameňov. Niektoré z nich sú dvojfarebné a niektoré sú orientované tak, aby vykazovali pleochroizmus, pričom farba pri pohľade nadol na dlhej osi kryštálu je oveľa tmavšia ako pri pohľade na kryštál v bočnom pohľade.

Čo je to turmalín?

„Turmalín“ je názov veľkej skupiny kremičitanov bóru. Tieto minerály majú spoločnú kryštálovú štruktúru a podobné fyzikálne vlastnosti - v chemickom zložení sa však veľmi líšia. Široká škála kompozícií a zónovanie farieb v kryštáloch spôsobuje, že turmalín sa vyskytuje vo viacerých farbách a farebných kombináciách ako ktorákoľvek iná minerálna skupina.

Turmalín je jedným z najpopulárnejších drahokamov na svete a dá sa ľahko nájsť v klenotníctve. Dobre formované kryštály turmalínu oceňujú aj zberatelia minerálnych vzoriek. Vzorky s atraktívnymi farbami a kryštalickými formami sa môžu predávať za tisíce dolárov.

Fyzikálne vlastnosti turmalínu

Chemická klasifikáciaKremičitan bóru
farbaČierna je najbežnejšou farbou. Vyskytuje sa tiež v modrej, zelenej, žltej, ružovej, červenej, oranžovej, fialovej, hnedej a bezfarebnej. Monokryštály sú často rozdelené na zóny.
pruhBiela, keď je mäkšia ako pruh pruhu. Bezfarebná, ak je tvrdšia ako pruh pruhu.
lesksklený
DiaphaneityTransparentné až priesvitné až takmer nepriehľadné
štěpnostnezreteľný
Mohsova tvrdosť7 až 7,5
Špecifická závažnosť2,8 až 3,3
Diagnostické vlastnostiNedostatok viditeľného štiepenia, prizmatických kryštálov so zaoblenými trojuholníkovými prierezmi, ktoré sú často pruhované, žiarivé farby, pleochroizmus.
Chemické zloženie(Ca, Na, K, voľné miesto) (Li, Mg, Fe+2, Fe+3, Mn+2, Al, Cr+3, V+3)3 (Mg, AI, Fe+3, V+3, Cr+3)6 ((Si, AI, B)6O18) (BO3)3 (OH, O)3 (OH, F, O)
Kryštálový systémšesťuholníkový
použitiePopulárny drahokam a minerálny exemplár

Obsah


Geologický výskyt turmalínu
Kryštály v zlomeninách, dutinách, vreckách
Aluviálny turmalín
Turmalín ako doplnková minerálna látka
Turmalínové zdroje
Fyzikálne vlastnosti turmalínu
Turmalínová chémia
Mená používané pre turmalínové drahokamy
"Paraiba" - najcennejšia turmalína
Farebné územné plánovanie v turmalíne
Turmalín pre mačky
Pleochroizmus v turmalíne
Turmalínové liečby
Imitácia turmalínu

Turmalínové kryštály na cleavelandite: Veľká minerálna vzorka pozostávajúca z prizmatických kryštálov turmalínu na cleavelandite s kremeňom a lepidolitom. Kryštály turmalínu sú zafarbené červeným turmalínom na základni, ktorá po svojej dĺžke ostro prechádza na modrozelenú farbu. Z bane Pederneira v Minas Gerais v Brazílii. Rozmery 21 x 15 x 14 cm. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Geologický výskyt turmalínu

Turmalín sa najčastejšie vyskytuje ako doplnkový minerál v vyvrelých a metamorfovaných horninách. Veľké, dobre formované kryštály turmalínu sa môžu počas hydrotermálnej aktivity vytvárať v dutinách a zlomeninách. Turmalín je tvrdý a húževnatý minerál. To mu umožňuje počas prúdovej a plážovej prepravy pretrvávať ako trvalé zrno v sedimentoch a sedimentárnych horninách.

Turmalínové kryštály v zlomeninách, dutinách, vreckách

Najpôsobivejšie kryštály turmalínu sú tvorené hydrotermálnou aktivitou. Tieto kryštály sa tvoria, keď horúce vody a výpary nesú prvky potrebné na vytvorenie turmalínu do vreciek, dutín a zlomenín, ktoré poskytujú otvorený priestor pre rast kryštálov. Turmalínové kryštály tvorené v týchto dutinách majú veľkosť od malých milimetrových kryštálov po masívne hranoly vážiace viac ako 100 kilogramov.

Jedno bohaté vrecko pekných kryštálov turmalínu môže priniesť nerastné vzorky a drahokamy v hodnote miliónov dolárov. Mnoho zberateľov minerálov a lovcov drahokamov sa stalo bohatých objavením iba jednej z týchto dutín bohatých na poklady.

Aluviálny turmalín: Približne 30 karátov prúdovo zaobleného turmalínu z Tanzánie v žltej, oranžovej a zelenej farbe.

Aluviálny turmalín

Turmalín má Mohsovu tvrdosť 7 až 7 ½ a táto tvrdosť z neho robí trvanlivé granuly sedimentov. Turmalín je tiež relatívne odolný voči chemickému počasiu. Časti turmalínu zvetrané z vyvrelých alebo metamorfovaných hornín môžu teda v prúde pretrvávať a môžu byť transportované na veľké vzdialenosti od zdroja.

Turmalínový klenot sa ťaží z prúdových sedimentov v mnohých častiach sveta, často remeselníckymi baníkmi. Všeobecne sa vyskytuje ako malé granule a kamienky, ktoré boli zaoblené oderom transportu prúdu. Turmalín je často jedným z mnohých rôznych nerastov produkovaných z jedného miesta ťažby.

Sprievodný turmalín: Vzorka Crabtree Pegmatite zo Severnej Karolíny, ktorá ukazuje čierne hranolové turmalín a zelené kryštály smaragdu v matrici z bieleho živca a kremeňa. Šírka tohto pohľadu je asi dva palce.

Turmalín ako doplnková minerálna látka

Najbežnejším výskytom turmalínu je ako doplnkový minerál v vyvrelých a metamorfovaných horninách. Často sa vyskytuje ako kryštály milimetrovej veľkosti rozptýlené do žuly, pegmatitu a ruly. Pri tomto spôsobe výskytu turmalín zriedka tvorí viac ako niekoľko percent objemu skaly. Odroda turmalínu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje ako doplnková minerálna látka, je čierna schorl.

Turmalínové zdroje

Brazília je popredným svetovým zdrojom turmalínu už takmer 500 rokov. V 1500-tych rokoch portugalskí prieskumníci získali zelený a modrý turmalín od domorodých obyvateľov a z ryžovania potokov pri hľadaní zlata. Mysleli si, že tieto farebné kamene sú smaragdy a zafíry a poslali ich späť do Portugalska, kde boli rozrezané na drahokamy a zvykli vyrábať šperky pre kráľovských a bohatých občanov. (Turmalín bol uznávaný ako samostatný minerál až v roku 1793.) 1

Začiatkom konca 18. storočia sa v ložiskách pegmatitu v Brazílii Minas Gerais uskutočnil stály tok objavov turmalínu. Odvtedy sa milióny karátov turmalínu vyrábajú v širokej škále farieb, vrátane oveľa bicolorového materiálu. Tento rôznorodý tok turmalínu z Brazílie bol najdôležitejším zdrojom pre svetový trh drahokamov a šperkov. 2

Prvá komerčná drahokamová baňa v Spojených štátoch nasledovala po objavení turmalínu v blízkosti mesta Maine v roku 1821. Za posledných 200 rokov sa z desiatok maineských lokalít vyprodukovalo významné množstvo ružového a zeleného turmalínu.

Najdôležitejším zdrojom turmalínu v Spojených štátoch boli turmalínové míny v južnej Kalifornii. Turmalín sa tu ťažil od konca 18. storočia. Na základe kumulatívnej hodnoty dolára bol turmalín najdôležitejším materiálom drahokamov ťažených v Kalifornii. Väčšina z tejto výroby sa uskutočnila pred 100 rokmi v Riverside a San Diego County. Ťažili sa tam tuny červeného turmalínu a dodávali sa do Číny, kde sa používali na výrobu fliaš na šnupavý tabak, rezbárske práce, šperky a mnoho ďalších vecí. Dnes sa ťažbou v malom meradle vyrába malý turmalín. Baníci dnes predávajú väčšinu svojej najlepšej produkcie ako vzorky nerastov.

V súčasnosti sa objavujú turmalíny rôznych druhov v Afganistane, Mozambiku, Namíbii, Nigérii, Pakistane, Tanzánii, Spojených štátoch a ďalších krajinách. Tieto poskytujú trhu neustále sa meniacu ponuku drahokamov turmalínu a minerálov.

Fyzikálne vlastnosti turmalínu

Turmalín má niekoľko vlastností, ktoré môžu pomôcť pri jeho identifikácii. Ak máte turmalínový krištáľ, identifikácia by mala byť jednoduchá.

  • Turmalín má prizmatický zvyk kryštálov a často má zrejmé ryhy, ktoré sú rovnobežné s dlhou osou kryštálu.
  • Turmalínové kryštály majú často trojuholníkové alebo šesťhranné prierezy so zaoblenými hranami.
  • Turmalínové kryštály sú často farebne rozdelené podľa prierezov alebo ich dĺžkou.
  • Turmalín môže byť pleochroický, pričom najtmavšia farba sa pozerá nadol po osi C a svetlejšia farba, ktorá je kolmá na os C.

Nezúfajte, ak je váš podozrivý turmalín doplnkovým minerálom v vyvrelej alebo metamorfovanej hornine. V týchto skalách sa často vyskytuje ako malé prizmatické kryštály. Získajte ručnú šošovku a pozrite sa na pruhy a zaoblené prierezy.

Turmalín má výrazné štiepenie, takže akýkoľvek exemplár so zjavným štiepením pravdepodobne nie je turmalín. Farba nemusí byť užitočná. Najbežnejšia farba turmalínu je čierna, ale minerál sa vyskytuje vo všetkých farbách spektra.

turmalín: Šesť tvárových turmalínových drahokamov z Afriky. V smere hodinových ručičiek zľava hore: Modro-zelený ovál s hmotnosťou 5,5 karátu; smaragdový chróm turmalín, 1,51 karátu; zelené kolo, 1,87 karátov; ružový smaragdový rez, 1,04 karátu; ružovo-oranžový smaragdový rez, 1,88 karátov; červený vankúšový strih, 3,34 karátov. (Fotografie nie sú v mierke.) Vzory a autorské práva na fotografie od spoločnosti Lapigems.

Turmalínová chémia

Turmalín je komplexný kremičitan bóratý so všeobecným chemickým zložením:

XY3Z6(T6O18) (BO3)3V3W

Písmená vo vyššie uvedenom vzorci predstavujú polohy v atómovej štruktúre turmalínu, ktoré môžu byť obsadené iónmi uvedenými nižšie.

X = Ca, Na, K, (= voľné miesto)
Y = Li, Mg, Fe+2, Fe+3, Mn+2, Al, Cr+3, V+3
Z = Mg, Al, Fe+3, V+3, Cr+3
T = Si, Al, B
V = OH, O
W = OH, F, O

Komplexná receptúra ​​a veľa substituujúcich iónov produkuje veľké množstvo minerálov v skupine turmalínu. Medzinárodná mineralogická asociácia uznala 32 rôznych turmalínových minerálov založených na chemickom zložení koncových členov tuhých roztokov. Tieto minerály sú uvedené v tabuľke nižšie.

Turmalínové kryštály: Turmalínové kryštály majú často veľa zlomenín a inklúzií, tieto kryštály však vykazujú vynikajúcu čistotu a veľmi bohatú farbu. Zobrazujú tiež pruhy pozdĺž pozdĺžnej osi kryštálov, ktoré sú charakteristické pre turmalín. Modrozelený klaster vľavo sedí na vrchole cleavelanditu s fialovým lepidolitom a má výšku 13 cm. Rubellitový zhluk napravo meria 6,7 ​​cm. Vzorky a fotografie od Arkenstone / www.iRocks.com.

Najlepší spôsob, ako sa dozvedieť o mineráloch, je študovať so zbierkou malých vzoriek, s ktorými môžete zaobchádzať, skúmať ich a pozorovať ich vlastnosti. Lacné minerálne zbierky sú k dispozícii v obchode Geology.com.

Minerály turmalínových skupín

= voľné miesto
minerálnezloženie
Adachiitekaviareň3Al6(Si5AIO18) (BO3)3(OH)3OH
BosiiteNafe3(Al4mg2) Si6O18(BO3)3(OH)3O
Chróm-DraviteNaMg3Cr6si6O18(BO3)3(OH)3OH
Chromo-hlinito-povondraiteNacré3(Al4mg2) Si6O18(BO3)3(OH)3O
DarrellhenryiteNaLiAl2Al6si6O18(BO3)3(OH)3O
DraviteNaMg3Al6si6O18(BO3)3(OH)3OH
elbaitna2(Li3, Al3) Al12si12O36(BO3)6(OH)6(OH)2
Feruvitekaviareň3(alebo menej5) Si6O18(BO3)3(OH)3OH
Fluór-buergeriteNafe3Al6si6O18(BO3)3O3F
Fluór-DraviteNaMg3Al6si6O18(BO3)3(OH)3F
Fluór-elbaitna2(Li3, Al3) Al12si12O36(BO3)6(OH)6F2
Fluór-liddicoatiteCa (Li2Al) al6si6O18(BO3)3(OH)3F
Fluór-schorlNafe3Al6si6O18(BO3)3(OH)3F
Fluór-tsilaisitenamn3Al6si6O18(BO3)3(OH)3F
Fluór-uvítaCaMg3(Al5Mg) Si6O18(BO3)3(OH)3F
Foitite(Fe2Al) al6si6O18(BO3)3(OH)3OH
LucchesiiteCa (Fe)3Al6si6O18(BO3)3(OH)3O
Luinaite- (OH)(Na,) (Fe, Mg)3Al6si6O18(BO3)3(OH)3OH
Magnesio-foitite(Mg2Al) al6si6O18(BO3)3(OH)3OH
MaruyamaiteC (alebo menej2) (Al5Mg) Si6O18(BO3)3(OH)3O
Olenitenaąli3Al6si6O18(BO3)3O3OH
Oxy-chróm-DraviteNacré3(Mg2Cr4) Si6O18(BO3)3(OH)3O
Kyslíko-DraviteNa (Al2Mg) (Al5Mg) Si6O18(BO3)3(OH)3O
Kyslíko-schorlNa (Fe2Al) al6si6O18(BO3)3(OH)3O
Oxy-vanád-Dravitenav3(V4mg2) Si6O18(BO3)3(OH)3O
PovondraiteNafe3(Fe4mg2) Si6O18(BO3)3(OH)3O
Rossmanite(LiAl2) Al6si6O18(BO3)3(OH)3OH
SchorlNafe3Al6si6O18(BO3)3(OH)3OH
Tsilaisitenamn3Al6si6O18(BO3)3(OH)3OH
uvítaCaMg3(Al5Mg) Si6O18(BO3)3(OH)3OH
Vanádia-oxy-chróm-Dravitenav3(Cr4mg2) Si6O18(BO3)3(OH)3O
Vanádia-oxy-Dravitenav3(Al4mg2) Si6O18(BO3)3(OH)3O

Fazetovaný turmalín: Zbierka fazetových turmalínov rôznych farieb. Niektoré z týchto kameňov vykazujú viac farieb, pretože boli vyrezané z kryštálov farebne rozdelených na zóny. Dva sú ružové a zelené dvojfarebné kamene známe ako „melón turmalín“. Bicolor a pleochroic turmalíny sú obľúbené kamene mnohých návrhárov šperkov, pretože sa dajú použiť na výrobu zvlášť zaujímavých šperkov. Malé okrúhle kamene vážia každý asi 0,5 karátu. Melón v ľavom dolnom rohu váži 0,61 karátu.

Mená používané pre turmalínové drahokamy

Vyššie uvedená tabuľka obsahuje názvy a chemické zloženie 32 rôznych členov minerálnej skupiny turmalínu. Tieto názvy sú založené na chemickom zložení minerálu. Pretože môže byť nemožné alebo nepraktické určiť chemické zloženie veľkého počtu vzoriek alebo dokonca jediného exemplára, generický názov „turmalín“ sa zvyčajne používa pre akýkoľvek minerál v skupine turmalínov v teréne, triede, kancelárii, alebo dokonca v laboratóriu.

Turmalín je jedným z najpopulárnejších drahých kameňov, pretože sa vyskytuje v každej farbe spektra. Klenotníci a gemológovia používajú obchodné názvy pre rôzne farby turmalínu na zjednodušenie komunikácie so svojimi zákazníkmi. Tieto názvy fungujú v klenotníctve oveľa lepšie ako mineralogické názvy v tabuľke vyššie!

Schorl: Schorl, čierny turmalín, je najbežnejšie nájdenou odrodou turmalínu. Vyskytuje sa ako doplnkový minerál v mnohých vyvieračských a metamorfovaných horninách. To je občas rez ako klenot. Autorské práva na obrázky iStockphoto / J-Palys.

Červený turmalín sa predáva ako „Rubellit".
Modrý turmalín sa predáva ako „Indicolite".
Zelený turmalín zafarbený chrómom alebo vanádom sa často predáva ako „turmalín chróm".
Čierny turmalín sa predáva ako „schorl".
Pri ostatných farbách turmalínu sa názov farby obvykle používa ako prídavné meno. Napríklad, "ružový turmalín„alebo“purpurový turmalín"Žltý turmalín" sa niekedy predáva ako "kanársky turmalín".

„Farebné názvy“ uľahčujú spotrebiteľom šperkov jazyk turmalínových drahokamov. Ak by klenotníctva predávali turmalínové drahokamy podľa ich vedeckých názvov, bolo by potrebné určiť chemické zloženie každého drahokamu, aby sa zabezpečilo, že názvy použité na ich predaj sú absolútne presné. To by spôsobilo zmätok, stratu času a bolo by to obrovské výdavky. Turmalín by nebol taký populárny!

Turmalín Paraiba: Malý drsný krištáľ slávneho turmalínu „Paraiba“ z bane Batalha v štáte Brazília Paraiba. Veľkolepá modrá farba je spôsobená stopovými množstvami medi v minerále. Táto vzorka meria 1,5 x 1,3 x 0,9 centimetrov. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

"Paraiba" - najcennejšia turmalína

Názov „Paraiba“ zviditeľňuje uši ľudí, ktorí majú radi turmalín. V rokoch 1989 a 1990 sa v pegmatitových vreckách v baniach v štátoch Paraiba a Rio Grande do Norte v Brazílii našiel veľkolepý jasne modrý až jasne zelený elbaitový turmalín, zafarbený stopovými množstvami medi. Neskôr sa našli fialové exempláre obsahujúce stopy medi a mangánu. Farba týchto drahokamov bola pozoruhodná. Mnoho ľudí ich začalo popisovať pomocou prídavných mien, ako sú „elektrické“ a „neónové“, pretože farby boli také sýte a živé.

Materiál bol po lokalite neformálne nazvaný „Paraiba“. Krásne drahokamy sa čoskoro predávali za viac ako 2 000 dolárov za karát a správy o nich sa šírili na trhoch drahokamov. Ľudia milovali drahokamy, ich farby a ich exotické meno. Ceny za tvárové drahokamy z najkvalitnejších materiálov vo veľkostiach nad jeden karát eskalovali na viac ako 10 000 dolárov za karát. "Paraiba" sa rýchlo stal najobľúbenejším a najcennejším turmalínom.

Počiatočné hnev nad týmito drahokamami bol o charaktere ich farby. Čoskoro ľudia, ktorí sa snažili získať hotovosť, používali názov „Paraiba“ pre všetky turmalíny nachádzajúce sa v štáte Paraiba - dúfajúc, že ​​to zvýši cenu toho, čo predávajú. Drahokamy podobného vzhľadu boli nájdené v Nigérii v roku 2001 3 a niektorí ľudia im okamžite pomenovali meno - opäť v nádeji, že to zvýši ich hodnotu. Viac bolo objavených v Mozambiku v roku 2005. 3 Ľudia s modrým alebo zeleným turmalínom z mnohých častí sveta chceli predať svoj materiál za cenu „Paraiba“ - mali by sa však tieto drahokamy nazývať „Paraiba“ ?.

Článok z roku 2006 v Drahokamy a gemológia uvádza, že „nigérijské a mozambické turmalíny s nasýtenými modro-zelenými farbami nemožno od brazílskeho materiálu odlíšiť štandardným gemologickým testovaním“, na oddelenie brazílskych, nigerijských a mozambických turmalín sa však dá použiť analýza stopových prvkov. 3 4

Aký je skutočný „Paraiba“? Dobrá odpoveď by mohla byť podobná „Čo je skutočný„ barmský rubín “?“ Je to skvostný skvost z konkrétnej lokality (Barma, dnes známa ako Mjanmarsko) - a niektorí ľudia sú za ne ochotní zaplatiť oveľa viac. Preto sa rubíny z Madagaskaru s podobným vzhľadom nepredávajú za „barmskú“ cenu. Človek by nemal predpokladať, že meno, lokalita alebo farba automaticky vytvára hodnotu v klenote. 5

Majte na pamäti, že ak vám predajca ponúkne „turmalín Paraiba“.

Ak vlastníte alebo uvažujete o kúpe „turmalínu Paraiba“, nezabudnite, že veľkolepá farba je tým, čo začalo zlosť nad týmito drahokamami. Uistite sa, že kupujete veľkolepú farbu. Ďalej je veľa ľudí ochotných zaplatiť viac za drahokamy z pôvodných lokalít Paraiba v Brazílii a mnoho ľudí chce kúpiť iba drahokamy, ktoré majú prirodzenú, nespracovanú farbu. Stanovenie týchto informácií je nad úrovňou zručností a vybavenia, ktoré má väčšina gemológov k dispozícii.

Renomovaným miestom, kde sa to dá urobiť, je laboratórium Gemological Institute of America (GIA). Ponúkajú Správy o identifikácii a pôvode farebného kameňa špeciálne pre turmalín Paraiba. 6 Po zaslaní vášho drahokamu do GIA pre jednu z týchto správ poskytnú svoje stanovisko k geografickému pôvodu drahokamu a poskytne informácie o všetkých zistených ošetreniach.

S africkými turmalínmi s veľkolepými „neónovými“ a „elektrickými“ farbami nie je nič zlé. Môžu ovládať vysokú cenu iba na základe farby. Niektorí ľudia však nesúhlasia s použitím názvu „Paraiba“ pre tieto drahokamy. Sú presvedčení, že použitie geografického názvu na predaj drahokamu, ak drahokam nepochádza z pomenovanej lokality, môže byť prinajlepšom mätúce a horšie klamlivé.

Horná časť Paraiba


Turmalín Paraiba upútal obrovské množstvo pozornosti na trhu drahokamov a šperkov. Táto pozornosť urobila z turmalínu oveľa viac známy klenot.

Turmalín z melónov: Dvojica drsných a tvárových turmalínov, ktoré vykazujú vynikajúci príklad farby melónu. Fazetovaný kameň aj kryštál majú problémy s jasnosťou. Toto je typické pre bikarbín turmalín. Vzorky s dokonalou čistotou v blízkosti farebného prechodu sú mimoriadne zriedkavé. Zmena podmienok, ktorá spôsobila zmenu farby, môže tiež narušiť rast kryštálov, aby sa vytvorili problémy s čírosťou. Z Minas Gerais v Brazílii. Hrubý kryštál meria približne 4,2 x 1,4 x 1,1 cm a fazetovaný drahokam meria 27,79 mm x 18,51 mm a váži takmer 50 karátov. Vzorky a fotografie od Arkenstone / www.iRocks.com.

Farebné územné plánovanie v turmalíne

Meniace sa podmienky počas rastu kryštálov turmalínu často vedú k monokryštálom, ktoré obsahujú dve alebo viac rôznych farieb turmalínu. Staršia farba je zvyčajne zarastená neskoršou farbou. Tieto dvojfarebné kryštály sú známe ako „zónové kryštály“. Rezané drahokamy s výrazne odlišnými farebnými zónami sa nazývajú čiastočne farebné drahokamy.

V mnohých drahokamoch je farebné členenie nežiaduce, pretože väčšina kupujúcich drahokamov a šperkov uprednostňuje kamene, ktoré majú jedinú jednotnú farbu lícom nahor. Turmalín je výnimkou z tohto trendu. Drahokamy vyrezávané z farebných zónových kryštálov s príjemnými farbami sú novinkou, ktorú ocenili dizajnéri a zberatelia.

Prierez turmalínovým kryštálom: „Plátok“ turmalínu z melónu, ktorý zobrazuje ružový interiér, zelenú vonkajšiu vrstvu a trojuholníkový tvar kryštálu. Tento exemplár zobrazuje pôvod názvu „vodný melón“. Autorské práva na obrázky iStockphoto / Sun Chan.

Farebné zónové kryštály sa často rezajú na tenké prierezy a leštia sa. Tieto tenké dvojfarebné drahokamy môžu byť veľmi atraktívne. Najobľúbenejší bicolor tourmaline je „melón turmalín“. Má ružový interiér a zelenú kôru - rovnako ako plátok melónu. Čím bližšie farby zodpovedajú farbám skutočného melónu, tým viac ľudí si ich užíva a tým vyššia je cena.

Kryštály turmalínu sa tiež vyrábajú na výrobu dvojfarebných drahokamov. "Melón" je opäť najobľúbenejší, ale strihajú sa aj mnohé ďalšie krásne farebné kombinácie.

Kryštály zónovaného turmalínu majú často problémy s jasnosťou v oblasti zmeny farby. Ak je farebná kombinácia atraktívna, menšie problémy s priehľadnosťou obyčajne nemajú zásadný vplyv na ich vhodnosť alebo cenu.

Turmalín pre mačky Táto vzorka turmalínu obsahuje tisíce malých reflexných trubíc. Ak sa pozriete pozorne, môžete vidieť, ako bežia zľava doprava v klenote. Keď lúč svetla zhora dopadne na drahokam, pozorovateľ vidí svetlú čiaru svetla odrážajúcu sa od trubíc pod povrchom drahokamu. Táto svetlá línia sa nazýva „mačacie oko“ a tento drahokam sa nazýva „turmalín pre mačacie oko“. Túto nádhernú turmalínu vlastní Edelsteinmuseum (Múzeum drahokamov) v Idar-Obersteine ​​v Nemecku a fotografiu urobil fotograf, ktorý pracuje pod menom Vassil a mnohé z jeho fotografií zverejňuje.

Turmalín pre mačky

Turmalín je jedným z mnohých minerálov, ktoré môžu byť chatoyantné, keď sa nakrája na klenot. „Chatoyant“ je gemologické prídavné meno, ktoré sa používa na opis minerálov, ktoré vykazujú „mačacie oko“. Turmalíny chatoyantu obsahujú tisíce malých paralelných trubíc, ktoré majú schopnosť odrážať svetlo. Keď je turmalínový kryštál naplnený týmito trubicami správne rozrezaný na kabarchon, od kupoly kabarchon sa odrazí línia jasného svetla známa ako mačacie oko. Správna orientácia sa dosiahne odrezaním kabarónu rúrkami rovnobežnými s dnom kabarónu a krížením dlhého rozmeru kabarónu v pravom uhle.

Kúzla mačacích očí sú zábavné, pretože „oko“ sa bude pohybovať tam a späť cez kupolu kameňa v troch situáciách: 1) keď sa kameň pohybuje pod svetlom, 2) keď sa pohybuje zdroj svetla, a 3) keď sa pohybuje hlava pozorovateľa.

Prečítajte si náš článok o Chatoyant drahokamoch.

Video: Pleochroizmus v turmalíne: Toto video demonštruje pleochroizmus v dvoch krátkych častiach kryštálov turmalínu. Krištáľové rezy sú najsvetlejšie pri pohľade kolmom na os c kryštálu (strana držaná pinzetou drahokamu) a najtmavšie sú pri pohľade dolu pozdĺž osi c kryštálu.

Pleochroizmus v turmalíne

Turmalín je pleochroický minerál. To znamená, že jeho zdanlivá farba sa môže meniť v rôznych smeroch pozorovania. Farba je najtmavšia pri pohľade nadol na os c kryštálu (dole na dlhú os). Zvyčajne je najľahší pri pohľade kolmom na pozdĺžnu os kryštálu.

Rezanie pleochroických drahokamov vyžaduje zručnosti a znalosti. Drsný musí byť študovaný a orientovaný, aby vytvoril drahokam s príjemnou farbou lícom nahor. Ľahký kúsok surového možno rezať stolom z kameňa kolmým na os drsnosti, aby sa maximalizovala farba. Tmavo drsné môžu vytvárať ľahšie drahokamy, ak sú rezané so stolovou rovinou kameňa rovnobežnou s osou c surového. Niektoré drsné môžu byť vystrihnuté tak, aby pekne zobrazovali dve pleochroické farby lícom nahor. Mnoho šperkov kupujúci si tieto drahokamy.

Optimalizácia farieb pleochroickej drsnosti je časovo náročná, vyžaduje si špeciálne zručnosti a zvyčajne zahŕňa obetu. Ktorý prinesie vyšší zisk? Kameň prvotriednej farby s nižšou karátovou hmotnosťou alebo väčší kameň s menej žiadanou farbou? Toto je ekonomika fazetovaného turmalínu.

Video: Pleochroizmus v turmalíne: Toto video demonštruje pleochroizmus v dvoch krátkych častiach kryštálov turmalínu. Krištáľové rezy sú najsvetlejšie pri pohľade kolmom na os c kryštálu (strana držaná pinzetou drahokamu) a najtmavšie sú pri pohľade dolu pozdĺž osi c kryštálu.

Informácie o turmalíne
1 Gem Pegmatites z Minas Gerais, Brazília: The Tou