Sopky

Sopka Kilauea: Fotografie erupcie 2018

Sopka Kilauea: Fotografie erupcie 2018Mapy a fotografie Kilauea pochádzajú z havarijného observatória sopky USGS.

Nová delta Lávy

Delta New Lava: Lávové prúdy z dolnej a východnej trhovej zóny vstupujú do oceánu pozdĺž najvýchodnejšieho pobrežia ostrova. Od začiatku súčasného erupčného cyklu začiatkom mája 2018 bolo vybudovaných približne 875 akrov lávových delt, kde lávové distribučné kanály padajú do oceánu. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov.

Mapa toku lávy

Mapa toku lávy: Aktualizovaná mapa lávového toku v oblasti East Rift Zone, ktorá zobrazuje miesta erupcií puklín a nedávne lávové toky. Všimnite si polohu bývalého pobrežia a spôsob, akým sa ostrov rozšíril o lávové delty. Mapa podľa USGS. Klikni na zväčšenie.

Erupcie zóny East Rift

Koncom apríla 2018 začalo malé zemetrasenie otriasať zónou East Rift na sopke Kilauea, ktorá sa nachádza pozdĺž juhovýchodnej strany ostrova Havaj. Čoskoro boli zaznamenané stovky zemetrasení, pukliny lámali trhliny a čadičové toky prinútili ľudí v komunite Leilani Estates opustiť svoje domovy.

V nasledujúcich týždňoch vznikli mnohé trhliny láva a jedovatý plynný oxid siričitý. Lávové toky zničili desiatky domov, poškodené cesty, zoslabili elektrické vedenia a zakryli tisíce akrov horninami.

V priebehu týždňov pretrvávala denná zemetrasenia. Najväčším zemetrasením bola udalosť veľkosti 6,9. Poškodilo mnoho budov na ostrove Havaj a vyvolalo početné zosuvy pôdy. Bol to jeden z najsilnejších zemetrasení, aké kedy v reťazci havajských ostrovov pocítili.

Čierny piesok v Kilauea

Tvorba čierneho piesku v Kilauea: Keď roztavená láva vstupuje do oceánu, prudký pokles teploty spôsobuje jej tuhnutie a potom sa okamžite rozpadá na malé sklovité úlomky. Toto je pôvod čierneho čadičového piesku, ktorý je na Havaji dobre známy. Čierny piesok je prepravovaný pozdĺž pobrežia pomocou prúdov na dlhých pobrežiach. Vklady piesku môžu zväčšiť pláže, vytvárať pieskové mreže a uzavrieť prívody. Na fotografii vyššie bolo pobrežie rozšírené smerom na more silným nánosom čierneho piesku. Piesok obklopil lodnú rampu, takže je nepoužiteľný, kým vlny a prúdy neodstránia piesok, alebo kým nezasiahnu ľudia, alebo kým nebude dodaný ďalší čierny piesok, aby sa čierna pláž rozšírila. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Pre reťazec Havajský ostrov nie je nič nové

To, čo dnes vidíme, nie je pre havajské ostrovy neobvyklé. Ostrovy vznikli preto, že cestujú po tichomorskej doske nad havajské horúce miesto. V skutočnosti bude Lö'ihi Seamount, aktívna podmorská sopka vyrastajúca pri južnom pobreží ostrova Havaj, pravdepodobne budúcim ostrovom havajského ostrovného reťazca.

Monitorovanie zlomenín vozovky

Monitorovanie zlomenín vozovky: Vedci často označujú a monitorujú zlomeniny vozovky pre známky rozšírenia, kompresie alebo posunu. Môžu to byť indikátory pohybu magmy pod alebo reaktivácie blízkej pukliny. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Povesti o kolapse a tsunami?

Početné webové stránky majú príbehy, ktoré špekulujú o tom, že južný bok sopky Kilauea by mohol byť nestabilný v dôsledku nedávneho zemetrasenia a sopečnej činnosti. Príbehy špekulujú o tom, že južný bok by sa mohol oddeliť pozdĺž podpovrchovej chyby a je pripravený skĺznuť do oceánu, čo by viedlo k cunami v celej povodí.

Americká geologická služba odpovedá, že tieto príbehy sú úplnou špekuláciou.

„Neexistujú žiadne geologické dôkazy o minulých katastrofických kolapsoch sopky Kīlauea, ktoré by viedli k veľkej tichomorskej cunami, a takáto udalosť je v budúcnosti na základe monitorovania povrchových deformácií veľmi nepravdepodobná.“

Silné zemetrasenia pozdĺž pobrežia Havaja spôsobili v minulosti lokalizovanú tsunami. Zemetrasenia v roku 1868 (~ M8) a v roku 1975 (M7,7) spôsobili malé cunami, ktoré spôsobili miestne úmrtia a zranenia. Ani jedna z týchto udalostí však nebola katastrofická ani nespôsobila vplyv na celé povodie.

Nestabilné delty Lávy

Nestabilné delty Lávy: Praskliny rovnobežné s pobrežím jasne ilustrujú nestabilitu tejto lávovej delty neďaleko Kapoho a rekreačných oblastí. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Žiarivá láva

Žiarivá láva tečie z Fissure 8 v zóne East Rift. Láva začína svoju cestu k pobrežiu v posadenom kanáli vybudovanom z čadiča, ktorý spevnil okolo praskliny. Potom tečie k pobrežiu, kde sa vrhá do oceánu, aby vytvoril oblak lenochy videl vzdialenosť. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Vstup na oceán parou a dažďom

Vstup na oceán parou a dažďom: Pletené lávové prúdy vytvárajú široký vstup do oceánu pozdĺž juhovýchodného pobrežia Havaja. „Zamlžený“ pohľad je spôsobený stúpajúcou parou od vstupu do oceánu a dažďom padajúcim cez rannú oblohu. Foto geologického prieskumu Spojených štátov.

Lava Hits Kapoho Bay

Lava Hits Kapoho Bay: Láva pochádzajúca z Fissure 8 cestovala po dolných tokových údoliach a 3. júna vstúpila do Kapohoského zálivu a vytvorila oblaky pary, ktoré sa cez ostrov prenášali vetrom. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Peleho vlasy

Peleho vlasy je názov používaný pre pramene sopečného skla podobné vlasom, ktoré sa niekedy vytvárajú v oblastiach, kde sa vyskytuje láva, lávové kaskády a intenzívna lávová aktivita. Šírka je menšia ako 1/2 milimetra, ale môže byť dlhá až dva metre. Pripomínajú zlatohnedé ľudské vlasy svojou veľkosťou, tvarom a farbou. Sú to mineraloidy tvorené z čadičovej lávy. Fotografie Creative Commons od Cm3826. Klikni na zväčšenie.

Ash Plume na samite v Kilauea

Ash Plume na samite v Kilauea: Klesajúce lávové hladiny v kráteri Halema'uma'u na vrchole Kilauea umožnili niekoľko malých výbuchov. Nižšie hladiny lávy umožňujú podzemnej vode interagovať s magmou, čo spôsobuje výbuchy, ktoré spúšťajú veľké kamene a produkujú popolníky, ktoré stúpajú vysoko do atmosféry. Fotografie hore ukazuje oblak popola vyrobený 24. mája, ktorý stúpol na výšku 10 000 stôp a tvoril ľahký popol spadajúci po vetre. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

tephra

tephra: Obrázok hore ukazuje časť ulice Leilani v podsektore Leilani Estates, kde sa po vetre niesla tephra z lávových fontán s vysokou lávou. Tephra je vezikulárny čadič. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Kanalizovaný tok lávy

Kanalizovaný tok lávy: Letecký pohľad na kanáliku lávy, ktorá pramení z erupcie pukliny v zóne East Rift v Kilauea 19. mája 2018. Fotografie od United States Geological Survey. Klikni na zväčšenie.

Lava Fountaining

Lava Fountaining: Táto fotografia ukazuje lávové láva z Fissure 22. 21. mája. Ak chcete oceniť, ako vysoko láva láva, pozrite sa na veľkosť stromov pred lávovým prúdom. Fotografia geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Prvé poradie Ashfall

Prvé poradie Ashfall: Národná meteorologická služba vydala prvé odporúčanie týkajúce sa spádu na Havaj 17. mája, potom, čo sa z vulkánu Kilauea uvoľnili oblaky popola a zvýšili sa na 30 000 stôp. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Tri záznamy pre oceán

Tri záznamy pre oceán: 24. mája láva lila do Tichého oceánu na troch miestach a Fissures 6, 13 a 22 stále vybuchovali. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Objemy oxidu siričitého

Objemy oxidu siričitého: Táto fotografia je pohľad z roviny lietajúcej paralelne s trendom prasklín v oblasti East Rift Zone. Biele oblaky stúpajúce pokojným vzduchom unikajú z prasklín. Sú bohaté na plynný oxid siričitý. Public domain - fotografia z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Láva biť do oceánu

Kilauea Lava dosahuje oceán: 20. mája láva z Fissure 20 tiekla až k okraju ostrova a padala do oceánu. Biely oblak stúpajúci od vstupu do oceánu je známy ako „lenivý“ - kontrakcia „lávového oparu“. Laze sa vyrába, keď horúca láva spôsobuje varenie morskej vody. To vedie k chemickým a fyzikálnym reakciám, ktoré spôsobujú, že oblak obsahuje zmes skondenzovanej pary morskej vody, plynu kyseliny chlorovodíkovej a malých úlomkov sopečného skla. Je to zdravotné riziko pre ľudí v bezprostrednom okolí alebo po vetre. Foto geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Trhlina 17

Trhlina 17: Toto je fotografia Fissure Eruption # 17 z 13. mája. V ten deň vyrábala prerušované lávové prúdy, ktoré odhadzovali rozstrek a lávové bomby do výšky 500 stôp nad zemou. K dátumu tejto fotografie bolo otvorených celkom 18 prasklín. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Mapa zóny East Rift

Mapa zóny East Rift: Aktualizovaná mapa zóny East Rift ukazujúca umiestnenie 18 nedávnych prasklín, posledných lávových prúdov a historických lávových prúdov. Mapa vo verejnom vlastníctve podľa geologického prieskumu USA. Klikni na zväčšenie.

Posun cesty

Výtlak cesty: Deformácia pôdy v zóne East Rift spôsobila trhliny, ktoré odvádzajú pary, a trhliny, ktoré plávajú lávu. Na tejto fotografii je posun cesty obzvlášť zrejmý, keď križuje žltú čiaru na chodníku. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Stĺpik popola pri prehliadači kráteru

Stĺpik popola pri krátere s výhľadom: Výpadok zo strmých stien kráteru Overlook spustil explóziu z lávového jazera pod ňou, ktorá vytvorila veľký oblak popola, ktorý trval asi hodinu, kým sa nevyčistil. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Lava Flow Crossing Road

Lávová križovatka: Táto fotografia z ulice Hookapu v Leilani Estates zobrazuje lávový prúd prechádzajúci cestou a poškodzuje zariadenie na prenos energie. Plamene, ktoré vytečú z prúdu, sú horľavé plyny, ktoré vznikajú spaľovaním dreva a organické zvyšky, ktoré prúdom preteká. Obrázok vo verejnej doméne podľa geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Plniaca láva

Plniaca láva: Táto erupcia pukliny v zóne East Rift v sopke Kilauea začala emisiou pary, potom malým rozprašovaním lávy z novo otvoreného zlomeniny v zemi. V ten istý deň revúce lávové prúdy produkovali 200 stôp vysokej lávy. Táto nočná fotografia ukazuje žiariace lávy vybuchujúce z niekoľkých trysiek pozdĺž trhliny. Public domain - fotografia z geologického prieskumu Spojených štátov. Kliknite pre zväčšenie obrázku.

Fissure Eruption

Fissure Eruption: Táto panoramatická fotografia ukazuje dlhú puklinovú erupciu v komunite Leilani Estates, ktorá preťala malú zalesnenú oblasť a uzavrela dve ulice neďaleko križovatky ulíc Leilani a Makamae. Public domain - fotografia z geologického prieskumu Spojených štátov. Kliknite pre zväčšenie obrázku.

Emisie pary

Emisie pary: Prvými viditeľnými príznakmi potenciálnych sopečných erupcií boli povrchové zlomeniny a pary. To boli presvedčivé dôkazy o tom, že sa objaví erupcia. Para sa vyrábala ako roztavená hornina pod odparenou podzemnou vodou a spôsobila, že začala syčať prvé zlomeniny, ktoré sa objavili na povrchu. Public domain - fotografia z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Red Ash Plume na Pu'u 'O'o

Oblak Red Ash v Pu'u 'O'o: Stĺp robustného červenkastohnedého popola bol prepustený z kráteru Pu'u 'Ō'ō po zemetrasení o veľkosti 6,9 na južnom okraji Kilauea a otriaslo celým ostrovným reťazcom. Public domain - fotografia z geologického prieskumu Spojených štátov. Klikni na zväčšenie.

Satelitná snímka Kilauea

Satelitná snímka Kilauea: Tento obrázok z kozmickej lode Terra agentúry NASA ukazuje nedávne erupčné vlastnosti sopky Kilauea. Farby na obrázku predstavujú rôzne prvky krajiny. Oblasti pokryté vegetáciou sú červené, staré lávové prúdy sú čierne a šedé, oceán má odtiene modrej. Žlté a zelenkavé farby sú hotspoty, ktoré zahŕňajú vybuchujúce trhliny, lávové toky, lávové jazerá a nedávne oblasti spádu. Horúcimi bodmi v strede obrázka sú kráter Pu'u O'o a lávové prúdy zostupujúce na juhovýchodný bok sopky. Najzápadnejšou oblasťou je kráter a lávové jazero na Kilauejskom vrchole. Najvýchodnejšie horúce miesta vybuchujú trhliny a láva tečie na severozápad. Zelenšie oblasti juhozápadne od Pu'u O'o sú pokryté čerstvým odpadom. Obrázok NASA. Klikni na zväčšenie.

Mapa epicentra zemetrasenia

Mapa Epicentra zemetrasenia: Táto mapa zobrazuje polohu zemetrasení, ku ktorým došlo medzi 1. januárom a 5. májom 2018, dátumom udalosti 6.9. Ukazuje aktivitu sústredenú okolo kráteru na vrcholku a cez zónu East Rift Zone. Mapa Creative Commons zdieľa Phoenix7777. Klikni na zväčšenie.

Objem oxidu sírového

Objem oxidu siričitého: Táto mapa ukazuje geografický rozsah oblaku oxidu siričitého, ktorý vznikol pri erupciách 5. mája 2018. oblak bol prenášaný smerom na juhozápad pozdĺž južného okraja ostrova. Mapa vo verejnom vlastníctve pripravená Národnou správou pre oceán a atmosféru. Klikni na zväčšenie.


Pozri si video: Mexiko & Guatemala - Výbuch sopky Popocatépetl!