Svetové rekordy

Pozemské blesky

Pozemské bleskyJazero Maracaibo je najvyšší hotspot s priemernou rýchlosťou 232 zábleskov / km2 / rok.

Jazero Maracaibo: Najvyšším bodom blesku na svete je jazero Maracaibo v severozápadnej Venezuele. Tu sa v noci vyskytujú búrky v priemere asi 297 dní v roku a produkujú v priemere asi 232 bleskov / štvorcový kilometer / rok. Miestni ľudia tento jav nazvali “Relámpago del Catatumbo"(Catatumbo blesky) po stovky rokov. Obrázok NASA. Zväčšiť obrázok.

Monitorovanie blesku z vesmíru

V roku 1997 NASA a Japonská agentúra pre výskum vesmíru spustili satelit na meranie zrážok v tropických podmienkach, aby študovali zrážky a súvisiace atmosférické javy. Satelit niesol senzor na monitorovanie frekvencie a geografického rozloženia blesku v zemskej atmosfére. 1 Údaje zo senzora odhalili, že Zem ročne produkuje približne 44 zábleskov blesku za sekundu, s maximom približne 55 zábleskov za sekundu počas boreálneho leta a minimálne približne 35 zábleskov za sekundu v austrálnom lete. 2

Niektoré zo skorých údajov zo satelitu sa použili na vytvorenie globálnych máp bleskových aktivít. Tieto mapy odhalili, že geografické rozmiestnenie bleskov nie je rovnomerné po celej Zemi. Vo všeobecnosti je najvyššia v trópoch a klesá so vzdialenosťou severne a južne od rovníka. Niektoré regióny a dokonca aj malé oblasti však majú mimoriadne množstvo blesku.

Top 10 bleskových hotspotov na Zemi

Globálne hodnotenieHustota bleskuumiestnenia
1232.52Jazero Maracaibo, Venezuela
2205.31Kabare, Dem. Konžská republika
3176.71Kampene, Dem. Konžská republika
4172.29Caceres, Kolumbia
5143.21Sake, Dem. Konžská republika
6143.11Daggar, Pakistan
7138.61El Tarra, Kolumbia
8129.58Nguti, Kamerun
9129.50Butembo, Dem. Konžská republika
10127.52Boende, Dem. Konžská republika

Najlepšie svetové hotspoty na svete

Použitím 16 rokov údajov o úderoch blesku boli vedci schopní vyhľadať zem z hľadiska intenzívnej činnosti blesku s rozlíšením 0,1 stupňa. Tým sa veľmi jasne zamerala globálna distribúcia bleskových aktivít. Boli schopní identifikovať a zoradiť malé oblasti Zeme, ktoré generovali najväčšie množstvo bleskov počas obdobia pozorovania 1998 - 2013. Podrobná správa o ich práci bola uverejnená vo Vestníku Americkej meteorologickej spoločnosti. 2

Jedna malá oblasť v severnej Južnej Amerike je jednoznačne hlavným bodom blesku na svete. Tento hotspot sa nachádza nad južným koncom jazera Maracaibo, brakickým zálivom v severozápadnej Venezuele. Táto oblasť má hustotu blesku 232,52. To znamená, že oblasť zažije v priemere 232,52 zábleskov blesku na kilometer štvorcový za rok.

Na ilustráciu toho, ako je hotspot jazera Maracaibo vo svojej triede, mali hotspoty na druhom a treťom mieste hustoty blesku 205,31 (Kabare, Konžská demokratická republika) a 176,71 (Kampene, Konžská demokratická republika). Nepribližujú sa k konkurenčným bleskovým aktivitám. Okrem Venezuely a Demokratickej republiky Kongo sú umiestnenia v Kolumbii, Pakistane a Kamerune na desiatke najlepších svetových hotspotov. K tomuto článku je pripojená tabuľka so zoznamom desiatich najvýznamnejších hotspotov na svete.

Jazero Maracaibo je najväčšie jazero v Južnej Amerike s rozlohou 13 210 štvorcových kilometrov. Nachádza sa v severozápadnej Venezuele asi desať stupňov severne od rovníka. Lightning hotspot je sústredený na južnom konci jazera, kde nočné búrky spôsobujú blesky v priemere asi 297 nocí ročne. Túto mapu vytvoril Norman Einstein a používa sa tu na základe licencie GNU Free Document License.

Zdroje informácií
1 Odhalené nové hlavné mesto blesku na Zemi. Ryan Connelly. Publikované na webových stránkach NASA, máj 2016.
2 Kde sú bleskové hotspoty na Zemi? Rachel I. Albrecht, Steven J. Goodman, Dennis E. Buechler, Richard J. Blakeslee a Hugh J. Christian. Bulletin Americkej meteorologickej spoločnosti. V tlači sa začiatkom online vydania sprístupnil máj 2016. DOI: //dx.doi.org/10.1175/BAMS-D-14-00193.1.

Svetovo preslávený po celé storočia

Jazero Maracaibo má povesť svojho blesku, ktorý siaha pred začiatkom písomnej histórie. Miestni ľudia nazývajú tento jav „Relámpago del Catatumbo“ (blesk Catatumbo). Je pomenovaná po rieke Catatumbo, ktorá vstupuje do jazera Maracaibo na jej južnom pobreží. Blesk je sústredený nad ústie rieky.

Námorníci nazývajú bleskom “Faro de Maracaibo„alebo„ Maják z Maracaibo “, pretože záblesky sú rovnako ako maják jasne viditeľné z Venezuelského zálivu a za jasných nocí aj do Karibiku. Epická báseň„ La Dragonetea “rozpráva príbeh, v roku 1595 sa lode pod velením sir Francis Drake pokúsili o nočný prekvapivý útok na španielske koloniálne mesto Maracaibo. Nočný strážnik v meste si všimol siluety Drakeových lodí osvetlených bleskom a oznámil španielskej posádke umiestnenej v meste a s týmto predbežným upozornením dokázali útok zmariť.

Blesk je taký zdroj miestnej hrdosti, že Zulia, jeden z 23 štátov Venezuely, sa môže pochváliť Relámpago del Catatumbo zobrazením bleskozvodov na jeho vlajke a erbe.

Súvisiace: Globálne mapy aktivity blesku

Topografia a blesky: Povodie jazera Maracaibo sa nachádza medzi najsevernejšími hrebeňmi pohoria Andy. Táto topografická konfigurácia prispieva k množstvu bleskov nad jazerom. Obrázok NASA. Zväčšiť obrázok.

Príčina Blesku

Jazero Maracaibo je najväčšie jazero v Južnej Amerike s rozlohou 13 210 štvorcových kilometrov. Je obklopený horami z troch strán. Vody sú veľmi teplé po celý rok, zvyčajne medzi 28 a 31 ° C (82 až 88 stupňov Fahrenheita). Vďaka tomu je jazero hotovým zdrojom tepla a vlhkosti, ktorý vedie prúdenie.

Cez deň je jazero a okolité kopce vyhrievané slnkom. Kopce sa hrejú rýchlejšie ako jazero a divergentné vetry sa pohybujú po povrchu jazera smerom k zemi. Potom sa v noci krajina ochladzuje rýchlejšie ako jazero a vietor sa obráti, aby sa zbiehal po povrchu jazera. Tento vzor spôsobuje nočné prúdenie nad jazerom a vytvára opakujúce sa hromy a blesky nad jazerom.