Drahé kamene

Drahokamy z vesmíru

Drahokamy z vesmíruNiekoľko vzácnych drahokamov sú kúsky mimozemských predmetov alebo sú produktom ich nárazov.


Vltavín: Moldavit (nazývaný tiež vltavín alebo Bouteille Stone) je amorfný sklovitý materiál, mineraloid, ktorý má zvyčajne olivovú zelenú farbu. Predpokladá sa, že sa vytvoril počas dopadu asteroidov asi pred 15 miliónmi rokov v strednej Európe. Tento exemplár, ktorý sa predával online ako „vltavín“, sa ukázal byť imitačným materiálom.

Obsah


Môžu drahokamy naozaj pochádzať z vesmíru?
Kto kupuje mimozemské drahokamy?
Dajte si pozor na falzifikáty!
Fotografie drahokamov z vesmíru

Môžu drahokamy naozaj pochádzať z vesmíru?

Skaly, ktoré padajú z neba, vystrašili a fascinovali ľudí v celej histórii. Okamžite vyvolávajú zvedavosť a majú vedecký význam. Sú vyrobené z mimoriadne vzácnych materiálov, ktoré zaujímajú vedcov, zberateľov a zvedavých ľudí.

Mnohé meteority a impaktity sú dostatočne malé a atraktívne na to, aby sa dali použiť ako drahokamy v rovnakom stave, v akom padli z neba. Železné meteority sú zliatiny železa a niklu, ktoré je možné rozrezať a vyleštiť na nádherné drahokamy alebo ich vyrobiť z kovových častí šperkov. Pallasity sú kamenisté železo-meteority, ktoré obsahujú farebné kryštály peridot (olivín), ktoré možno rozrezať na drahokamy. Impaktity sú často farebné poháre, ktoré môžu byť fazetované, narezané na kafy alebo vyrezané na malé sochy.

Plátok meteoritu pallasitu: Toto je fotografia tenkého rezu z Esquel pallasitového meteoritu, ktorý spadol neďaleko Chubuta v Argentíne. Tento meteorit našiel farmár pracujúci na svojom poli, a keď sa objavil, vážil asi 1500 libier. Skladá sa zo žltkastých zelených kryštálov olivínu, z ktorých niektoré sú peridotom klenoty, v matrici meteoritického železa. Toto zloženie naznačuje, že to bolo kedysi súčasťou planéty alebo iného veľkého tela našej slnečnej sústavy, ktoré malo kovové jadro a skalný plášť. Pallasitový materiál pochádza z časti tela blízko hranice jadro-plášť.
Stresy, ktoré vznikajú pri meteorite počas jeho formovania, jeho cestovanie vesmírom, vstup do zemskej atmosféry a dopad na zemský povrch, všetky majú šancu zlomiť kryštály olivínu. Kvôli týmto zlomeninám môže byť ťažké nájsť kúsky mimozemského olivínu, ktoré sú dostatočne veľké na fazetovanie - vyrobilo sa však mnoho fazetovaných kameňov! Fotografia Douga Bowmana, ktorá sa tu používa na základe licencie Creative Commons.

Kto kupuje mimozemské drahokamy?

Aj keď tieto materiály sú veľmi zriedkavé, je možné ich zakúpiť za nižšiu cenu ako niektoré z najpopulárnejších drahých kameňov. Prečo sú tak lacné? Väčšina ľudí ich nepozná, preto sa od nich nevyžadujú v klenotníctve. Okrem toho je dodávka týchto materiálov taká malá, roztrieštená a nespoľahlivá, že nemajú miesto pre veľkoobchodníkov alebo veľkoobchodníkov.

Vedci, zberatelia meteoritov a zberatelia minerálov majú najväčší záujem o „najkvalitnejšie“ vzorky tej najvyššej kvality. Najlepšie materiály týkajúce sa kvality drahokamov sa zvyčajne vzťahujú na malý počet návrhárov, ktorí ich používajú na výrobu jedinečných kúskov. Menšie a menej kvalitné predmety patria na trhy s novinkami a drahými predmetmi.

Najväčší dopyt po mimozemských drahokamoch pochádza od ľudí, ktorí majú záujem ich používať v alternatívnej a doplnkovej medicíne. Sú to niektorí z najaktívnejších kupcov moldavitu, tektitov a púštneho skla. Títo kupujúci veria, že mimozemské drahokamové materiály majú špeciálne vlastnosti, ktoré sú užitočné pri propagácii hojenia a wellness. (Neexistujú žiadne vedecké dôkazy na podporu úlohy týchto materiálov pri liečení.)

Na tejto stránke nájdete fotografie, umenie a súhrnné popisy pre niekoľko mimozemských materiálov, ktoré boli použité ako drahokamy. Väčšina ľudí je prekvapená svojou rozmanitosťou a krásou.

Pallasitový peridot: To je jeden z najneuveriteľnejších drahých kameňov. Je to fazetovaný kúsok kvalitného olivínu, známeho ako peridot v obchode so drahokammi, ktorý bol odstránený z pallasitového meteoritu. Mimozemský peridot je určite jedným z najvzácnejších drahokamov na Zemi. Tento kameň má priemer 2,85 milimetra a váži približne desať bodov. Foto: TheGemTrader.com.

Dajte si pozor na falzifikáty!

Ľudia boli fascinovaní mimozemskými drahokamami už viac ako 100 rokov. Sú to vzácne materiály s pôvodom v novinách a veľa ľudí ich chce. Už v neskorých osemdesiatych rokoch 20. storočia sa Moldavit začal vyrábať v novodobých drahokamoch a boli populárne v celej Európe a obľúbené u turistov. Dopyt po moldavitových šperkoch presiahol množstvo dostupného prírodného materiálu. Podnikaví ľudia začali fazetové sklo fazetovať a ľudia so sklárskymi schopnosťami začali vyrábať sklo v tých správnych farbách, aby tento trh zásobovali.

Dnes sa vyrába veľká časť moldavitu, ktorý sa predáva ako drahokamy, ako aj niektoré hrubé vzorky. Ak si chcete prečítať podrobné informácie o falošnom moldavite, existuje dobrý článok s názvom „Moldavites: Natural or Fake?“. vo vydaní Gems and Gemology na jar 2015. Tektity a púštne sklo sú rovnako ľahko falšovateľné, takže veľa vzoriek týchto materiálov ponúkaných na predaj sú nezverejnené napodobeniny.

Odborníci v zdravotníctve považujú za znepokojujúce, že veľa ľudí nakupuje materiály, ako je moldavit, a používa ich na liečenie a wellness pomocníkov, ak neexistujú vedecké dôkazy o ich účinnosti. Ak sa to skombinuje so skutočnosťou, že mnohé z dnešných moldavitových predmetov sú nepredstaviteľnými falzifikátmi, týka sa použitia týchto materiálov pre čokoľvek iné ako pre nové šperky.

Líbyjské púštne sklo: Líbyjské púštne sklo je materiál, o ktorom sa predpokladá, že vznikol počas meteoritového dopadu v líbyjskej púšti asi pred 26 miliónmi rokov, neďaleko dnešnej hranice medzi Egyptom a Líbyou. Jedna teória má meteorit explodujúci vo vzduchu výbuch, že bleskovo roztopený piesok a iný materiál na zemskom povrchu pod. Mnoho kúskov skla má plytké povrchové vrúbky, podobné pravidelným meteoritom, ktoré naznačujú abláciu, keď sa sklo rýchlo pohybovalo zemskou atmosférou. Podobne ako moldavit, aj dezertné sklo sa považuje za impactit.
Zriedkavé kúsky skla z drahokamovej kvality sa niekedy nakrájajú na fazetované kamene alebo cabochony. Nezostrihané kusy atraktívneho tvaru a farby sa často navíjajú drôtom alebo vŕtajú na použitie pri výrobe šperkov. Reprezentatívne vzorky vyhľadávajú aj zberatelia meteoritov a minerálov. Podobne ako moldavit, púštne sklo je mäkký a krehký materiál, ktorý sa najlepšie používa v náušniciach, príveskoch a iných šperkoch, ktoré sa nebudú odierať. Fotografia H. Raab, tu použitá pod licenciou GNU Free Documentation License.

Púštne sklo kráľa Tutanchamona: Pred viac ako 3300 rokmi starí Egypťania vedeli o libyjskom púštnom skle a vážili si ho. Uvedený prívesok bol jedným z niekoľkých pochovaných s kráľom Tutanchamonom (kráľom Tutom), egyptským faraónom 18. dynastie, ktorý vládol medzi rokmi 1332 a 1323 pred Kristom. Žltý stredný kameň je vynikajúcim kúskom libyjského púštneho skla, ktoré sa v tomto prívesku používa ako dominantný klenot. Fotografia Jon Bodsworth, nájdená na Wikimedia Commons.

meteority: Niektorí ľudia používajú malé, pekne tvarované meteority na výrobu príveskov a náušníc. Mohli by zabaliť meteority, vyvŕtať ich, pripevniť očko alebo preniesť šnúru cez prirodzenú dieru v kameni. Celé malé meteority, ako sú tieto exempláre Campo del Cielo, vytvárajú zaujímavé prívesky, ktoré ľudí prekvapujú, keď sa dozvedeli o ich mimozemskom pôvode.

Leštený meteorit: Rezanie a leštenie železného meteoritu zvyčajne odhalí fantastický vzor kovových kryštálov vo vnútri. Známe ako „Widmanstattenový vzor“, tieto kryštalické tvary sú prirodzeným umením, ktoré mnohí ľudia ocenia. Brúsené a leštené meteority sa používajú na výrobu cabochónov, príveskov, korálikov, ciferníkov, krúžkov a mnohých ďalších predmetov. Kus na fotografii vyššie je výber gitary. Predstavte si, že robiť hudbu s kúskom jadra mimozemského tela! Foto: Mike Beauregard. Obrázok použitý na základe licencie Creative Commons.

Diamanty z vesmíru: V 80. rokoch 20. storočia vedci zistili, že niektoré meteority sú nabité malými diamantmi veľkosti nanometrov. V skutočnosti je asi tri percentá všetkého uhlíka, ktorý sa nachádza v meteoritoch, vo forme nanodiamondov. Obrázok NASA. Dozviete sa viac o diamantoch v meteoritoch.

Asteroidové nárazové diamanty: Veľké asteroidy môžu zasiahnuť Zem rýchlosťou 15 až 20 míľ za sekundu. Toto vytvára taký účinok, ktorý je dostatočne silný na to, aby sa vyparil hornina, vykopal obrovský kráter a vypálil milióny ton ejektov do vzduchu. Sila v bode nárazu presahuje teplotu a tlak potrebný na vytvorenie diamantov. Aby sa vytvorili diamanty, musí cieľová hornina obsahovať značné množstvo uhlíka. Kráter Popigai v severnom Rusku je dopadom asteroidov, ktorý mohol spôsobiť najväčší depozit diamantov na svete.

Tektite: Vynikajúci príklad indochinitského tektitu z juhovýchodnej Ázie. Tektity sú fragmenty ejektov, ktoré vznikajú, keď na Zem dopadne veľký mimozemský objekt. Teplo nárazového blesku roztaví horninu v oblasti nárazu a vypustí ju v roztavenom stave. Tieto roztavené hmoty tuhnú na prírodné sklo, mineraloid, za letu a padajú na Zem v oblasti okolo nárazu. Dopad, ktorý produkoval tektity indochinského roztrúseného poľa, nastal asi pred 800 000 rokmi.
Táto 48,7-gramová vzorka má veľkosť 48 mm x 35 mm x 21 mm. Lesklý, sklovitý povrch je prírodný a svojím vzhľadom pripomína obsidián, čo je suchozemská vyvrelá hornina. Všimnite si malé kráterovité črty na povrchu tejto vzorky, ktoré pripomínajú regmaglypty nachádzajúce sa na meteoritoch. Fotografia Leigh Anne DelRay, autorské práva Aerolite Meteorites.

Fazetovaný tektit: Niektorí ľudia používajú fragmenty tektitov na výrobu tvárových kameňov. Zvyčajne sú nepriehľadné až mierne priesvitné a majú ladenú čiernu farbu. Majú elegantný vzhľad podobný jetu a teší ich veľa ľudí. Vďaka svojmu sklovitému zloženiu majú tvrdosť, ktorá je menšia ako optimálna na použitie v kruhu. U príveskov, náušníc a špendlíkov je však menej pravdepodobné, že budú trpieť oderom alebo nárazom. Táto vzorka je obdĺžnikový kameň s rozmermi 9 x 7 milimetrov s hmotnosťou približne 2 karáty, ktorý sa našiel v Laose.

Pád v Durínsku v roku 1581: Umelcove zobrazenie meteoritového pádu, ku ktorému došlo pri Durínsku v Nemecku, popoludní 26. júla 1581. V celej oblasti sa pozoroval hlasný výbuch, ktorý akoby zatriasol Zemou a jasný záblesk. Potom padla z neba 39-kila skala a pochovala sa do pôdy do hĺbky troch stôp. Obrázok vo verejnej doméne od neznámeho umelca.

Prívesok Tektite: Tento prívesok je drôtená klietka, ktorá uzatvára tektit z poľa posiateho Indočinou. Balenie drôtov je obľúbený spôsob zobrazovania tektitov, meteoritov, dezertného skla a vltavínov. Tento exemplár má výšku asi 30 milimetrov a je pekným príveskom. Menšie vzorky sú zabalené do jemnejšieho drôtu a používajú sa ako náušnice. Tektity sú novinkami, ktoré priťahujú pozornosť, a ak ich nositeľ pozná príbeh, často vedie k zaujímavému rozhovoru.