geologyidea.com

Kategórie: Geologický slovník


Geologické termíny začínajúce sa na „J“ Geologický slovník

Geologické termíny začínajúce sa na „J“

Pre výrazy začínajúce inými písmenami kliknite prosím nižšie. Jade „Jade“ je kultúrny pojem používaný pre priesvitný drahokamový materiál pozostávajúci z jadeitu alebo nefritu. Typická farba nakrájaná na drahé kamene a použitá pri ozdobných prácach je svetlá až tmavo zelená.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „H“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „H“

Pre výrazy začínajúce inými písmenami kliknite nižšie. Na fotografii je uvedených niekoľko príkladov kryštálových návykov. V smere hodinových ručičiek zľava hore: prizmatický zvyk; geodický zvyk; pásmový zvyk; pisolitický zvyk.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „O“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „O“

Pokiaľ ide o výrazy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie. Zlyhanie šikmého sklzu Porucha, ktorá má horizontálne aj vertikálne prvky posunu. Obsidian Sklovitá vyvrelá hornina s podobným zložením ako žula. Sklovitá textúra je výsledkom chladenia tak rýchlo, že sa nevyvinuli minerálne mreže.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „T“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „T“

Pokiaľ ide o pojmy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie A K C D E F G H I J K L M N O P Q R O V A N O V T X H Z H Tus Hromadenie úlomkov skalných útesov na útesoch alebo strmých svahoch, ktoré vznikli fyzickým zvetrávaním. Obrázok ukazuje časť zástery talusu, ktorá obklopuje Fajada Butte v údolí Chaco v Novom Mexiku.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce písmenom „Q“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce písmenom „Q“

Ak chcete použiť výrazy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie. Štvorhranná (štvorcová) geometria: štvorstranná rovinná figúra, ako napríklad štvorec alebo obdĺžnik. V geológii: oblasť uvedená na štandardnom topografickom mapovom liste uverejnenom Geologickým prieskumom Spojených štátov.

Čítajte Viac
Geologické termíny začínajúce sa na „E“ Geologický slovník

Geologické termíny začínajúce sa na „E“

Pri výrazoch začínajúcich inými písmenami kliknite nižšie A B C D E F G H I J K L M N O P Q R O V A B N Á V A Z a Z Zemný prúd Typ plytvania alebo hromadného plytvania. Pohyb pôdy a skalných zvyškov smerom nadol, ktorý je obmedzený na dobre definovaný „sklz“ a ktorý sa šíri po vytečenej oblasti vo forme laloku.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „K“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „K“

Pokiaľ ide o pojmy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie. A K C D E F G H I J K L M N O P Q R O T U V W X Y Z Kame Povrchové vklady vo forme kopcov, pahorkov alebo hrebeňov, ktoré sú zložené z vrstvených ľadovcových sedimentov. Tieto boli uložené na, pod alebo v ľadovom ľade a potom sa nechali pozadu ako pozitívne reliéfne znaky, keď sa ľad topil.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „U“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „U“

Pre výrazy začínajúce inými písmenami kliknite nižšie A B C D E F G H I J K L M N O P Q R O V A B N Á V A VŠEOBECNÉ Všade, kde sa neustále stretávame. Niektorí geológovia tvrdia, že minerály kremeň, kalcit a pyrit sú všadeprítomné. Ultrazvuková hornina Vyhorená hornina s veľmi nízkym obsahom siliky a bohatá na minerály, ako je hyperstén, augit a olivín.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „B“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „B“

Pokiaľ ide o pojmy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie. Obrázok podľa USGS. Preplach Prúd vody po pláži smerom nadol, ktorý nastáva s ustupujúcou vlnou. Guľový mlyn Zariadenie používané na zníženie veľkosti častíc laboratórnych vzoriek, suchých chemikálií, ťažených rúd a iných pevných materiálov.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „F“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „F“

Pokiaľ ide o pojmy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie. A a) Vlastnosti jednotky hornín alebo sedimentov, ktoré odrážajú jej depozičné prostredie a umožňujú jej rozlíšenie od hornín alebo sedimentov uložených v susednom prostredí.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „V“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „V“

Pre termíny začínajúce inými písmenami kliknite nižšie A B C D E F G H I J K L M N O P Q R O V O V W X Y Z Vadózna voda Voda, ktorá existuje v pórových priestoroch skaly alebo pôdy vo vadóznej zóne (medzi povrchom zeme a hladinou vody). Valenčné elektróny Elektróny v najvzdialenejšom plášti atómu.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „X“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „X“

Pokiaľ ide o pojmy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie. Krištáľ, ktorý sa v procese metamorfizmu rozrástol v skale a ktorý kvôli svojim priestorovým obmedzeniam nevyvinul svoje charakteristické kryštalické tváre. Tieto kryštály majú typicky hranice, ktoré sú priame alebo zodpovedajú tvaru susedných kryštálov.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „W“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „W“

Pri výrazoch začínajúcich inými písmenami kliknite nižšie A B C D E F G H I J K L M N O P Q R O V A N O V W X Y Z Wadi Prúdové lôžko, často v strmom údolí, vo vyprahnutej oblasti, ktorá je suchá s výnimkou obdobia dažďov. Fotka je z Wadi Degla v severnom Egypte. Deformácia Mierny ohyb, zdvih alebo pokles zemskej kôry v regionálnom meradle.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „A“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „A“

Pre výrazy začínajúce inými písmenami kliknite nižšie. Používa sa v súvislosti s čadičovým lávovým prúdom, ktorý má prasknutý, drsný, slinok alebo zubatý povrch. Keď sú v pohode, je veľmi ťažké na ne chodiť. Opustené banské územia Oblasti, v ktorých minulá ťažobná činnosť zjazvila povrch pôdy, potoky alebo podzemné vody.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „M“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „M“

Pre termíny začínajúce inými písmenami kliknite prosím nižšie ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTU VWXYZ Maar Maar je malý plytký sopečný kráter so strmými stranami, ktorý sa vytvára vo výbušnej sopečnej erupcii, ktorá sa spustí pri prudkom stúpaní magmatu v malej hĺbke a pri výbuchu pary. ,

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na „I“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na „I“

Pokiaľ ide o pojmy začínajúce inými písmenami, kliknite prosím nižšie. Hornina vytvorená kryštalizáciou alebo tuhnutím roztaveného horninového materiálu. Môžu tvoriť pod zemou, na povrchu alebo ako vyhadzovanie. Skala na fotografii je kus dioritu.

Čítajte Viac
Geologické pojmy začínajúce na písmeno „L“ Geologický slovník

Geologické pojmy začínajúce na písmeno „L“

Pre výrazy začínajúce inými písmenami kliknite nižšie A B C D E F G H I K L M N O P Q R O V A B N É Labradorescencia Zobrazenie spektrálnych farieb spôsobených pri vstupe svetla do materiálu, úderoch twinningu alebo iných rovinných povrchov v kameni a potom sa od nich odráža. Rôzne twinningové povrchy v kameni môžu odrážať rôzne farby svetla, aby vytvorili vizuálny efekt kameňa s rôznymi farebnými doménami.

Čítajte Viac