geologyidea.com

Kategórie: Záznamy


Najvyšší svetový gejzír na svete Záznamy

Najvyšší svetový gejzír na svete

Steamboat Geyser vyrobil niekoľko erupcií medzi 300 a 400 ft na výšku. Steamboat Gejzír: Fotografie Steamboat Gejzír Yellowstonského národného parku vybuchol v roku 1961. Foto: E. Mackin, National Park Service. Súvisiace články: Čo je to gejzír? Ktorý gejzír je najvyšší na svete? Parný gejzír v povodí Norris Geyser v národnom parku Yellowstone spôsobil niekoľko erupcií vo výške 300 až 400 stôp.

Čítajte Viac
Ktorá sopka je najväčšia na svete? Záznamy

Ktorá sopka je najväčšia na svete?

Tento názov zdieľajú tri sopky. Tamuský masív je najmasívnejší. Mauna Kea je najvyššia. Ojos del Salado je najvyšší. Mapa najväčších sopiek na svete: Táto mapa zobrazuje umiestnenia najväčších sopiek na svete. Tamuský masív na Shatsky Rise v severozápadnom Tichom oceáne má najväčšiu masu a najväčšiu stopu.

Čítajte Viac
Najvyšší vodopád na svete Záznamy

Najvyšší vodopád na svete

& Najvyšší vodopád v Spojených štátoch Angel Falls: Pohľad na Angel Falls z miesta v blízkosti základne. Tento obrázok, ktorý používa Tomaszp, sa tu používa na základe licencie Creative Commons. Najvyšší vodopád na svete Angel Falls (Salto Ángel) vo Venezuele je najvyšší vodopád na svete. Vodopády sú vysoké 3230 stôp s nepretržitým poklesom 2647 stôp.

Čítajte Viac
Najväčšie zaznamenané zemetrasenie na svete Záznamy

Najväčšie zaznamenané zemetrasenie na svete

9.5 Veľkosť - 22. mája 1960 neďaleko Valdivie, Čile Najväčšie zemetrasenie na svete - cunami Mapa: Čílske zemetrasenie spôsobilo silný cunami, ktorý cestoval rýchlosťou asi 200 míľ za hodinu cez Tichý oceán. Vlna zabila 61 ľudí na Havaji, 138 v Japonsku a 32 na Filipínach. Hviezdička označuje umiestnenie epicentra a čísla na vrstevniciach sú časy jazdy v prednej časti vlny.

Čítajte Viac
Najvyššia hora na každom kontinente Záznamy

Najvyššia hora na každom kontinente

Najvyššia hora v Afrike: Mount Kilimanjaro Wildebeest potulujú afrického Savannah v tieni Mount Kilimanjaro. Mount Kilimanjaro je najvyššia hora na africkom kontinente. Jej vrchol je 5 395 metrov nad morom. Nachádza sa v Tanzánii. Obrázok Mount Kilimanjaro copyright iStockphoto / Dan Kite.

Čítajte Viac
Hoba: Najväčší meteorit na svete Záznamy

Hoba: Najväčší meteorit na svete

Hoba Meteorit - najväčšia na svete: Fotografia Hoba Meteorit zhotovená Giraudom Patrickom 13. augusta 2006. Hoba váži asi 66 ton a je hrubá deväť stôp a deväť stôp široká až tri stopy. Obrázok použitý na základe licencie GNU Free Documentation. Objavil ho farmár, ktorý oral svoje pole V roku 1920 farmár oral pole neďaleko Grootfonteinu v Namíbii, keď sa jeho pluh náhle zastavil.

Čítajte Viac
Najväčšie púšte sveta Záznamy

Najväčšie púšte sveta

Mapa znázorňujúca všeobecnú polohu desiatich najväčších púští na Zemi a tabuľku viac ako 20 veľkých púští. Mapa púšte sveta: Táto mapa zobrazuje všeobecné umiestnenie desiatich najväčších púští Zeme na základe rozlohy. Tabuľka v dolnej časti tejto stránky obsahuje názvy, všeobecné umiestnenia a povrchové plochy viac ako dvadsiatich hlavných púští.

Čítajte Viac
Pozemok pod hladinou mora Záznamy

Pozemok pod hladinou mora

Autor: David K. Lynch, Thule Scientific Mŕtve more sa nachádza v hlbokom údolí na hranici transformácie medzi africkými a arabskými platňami (uvedená čierna čiara na mape vyššie). Vo viac ako 400 metrov pod hladinou mora je to krajina s najnižšou nadmorskou výškou. Pohyby afrických a arabských platní v spojení s pohybom strihovej zóny spôsobili hlbokú depresiu v Mŕtvom mori.

Čítajte Viac
Najhlbšia časť oceánu Záznamy

Najhlbšia časť oceánu

Výzva Challenger v priehrade Mariana je najhlbším známym miestom v zemských oceánoch. Mapa Mariana Trench: Mapa znázorňujúca geografickú polohu priekopy Mariana v Tichom oceáne. Obrázok z Factbook CIA. Meranie najväčšej hĺbky oceánu Výzva Challenger v priehrade Mariana je najhlbším známym bodom v oceánoch Zeme.

Čítajte Viac
Najhlbšie jazero na svete Záznamy

Najhlbšie jazero na svete

& Najhlbšie jazero v Spojených štátoch Satelitný obraz jazera Bajkal: Obrázok pomocou údajov NASA Landsat. Najhlbšie jazero na svete Bajkalské jazero na juhu Ruska je najhlbšie jazero na svete. Odhaduje sa, že je hlboká 5 387 stôp (1 642 metrov) a jej dno je približne 3 893 stôp (1 187 metrov) pod hladinou mora.

Čítajte Viac
Najvyššia tsunami na svete Záznamy

Najvyššia tsunami na svete

V Lituya Bay na Aljaške sa vyskytla cunami s rekordnou nábehovou výškou 1720 stôp. V noci z 9. júla 1958 došlo k zemetraseniu pozdĺž poruchy Fairweather na Aljašskom panhandli okolo 40 miliónov metrov kubických (30,6 milióna metrov kubických) skaly vysoko nad severovýchodným pobrežím zálivu Lituya. Táto hmota horniny prepadla z výšky približne 3000 stôp (914 metrov) smerom dole do vôd Gilberta Inlet (viď mapa nižšie).

Čítajte Viac
Najvyššia hora na svete Záznamy

Najvyššia hora na svete

Podľa toho, ako definujete „najvyššiu horu“, má Mount Everest niekoľko súperov! Najvyššia nadmorská výška: Nadmorská výška 8 850 metrov (29 035 stôp) spôsobuje, že Mount Everest je hora na Zemi s najvyššou nadmorskou výškou. „Najvyššia nadmorská výška“ znamená, že má najvyššiu nadmorskú výšku.

Čítajte Viac
Prvý výlet do najhlbšej časti oceánu Záznamy

Prvý výlet do najhlbšej časti oceánu

Bathyscaphe Trieste odviedol dva hydronauty do Challenger Deep v roku 1960 Bathyscaphe Trieste: Bathyscaphe Trieste sa zdvihol z vody, približne 1958-59. Fotografie amerického námorného historického centra. 23. januára 1960 nastúpili Jacques Piccard a Don Walsh na palubu morského plavidla Bathyscaphe Trieste a zostúpili do najhlbšej časti oceánu: Výzva hlbokých priekop v Mariane.

Čítajte Viac
Najväčšie zosuvy pôdy na svete Záznamy

Najväčšie zosuvy pôdy na svete

Heart Mountain: Najväčší zosuv pôdy subaerialmi Storegga: Najväčší zosuv pôdy podmorským prierezom zosuv pôdy Heart Mountain. Na tejto snímke bola odpojená doska Madison Limestone s rozlohou 400 štvorcových míľ, začala sa kĺzať a rozpadla sa na desiatky menších kusov. Niektoré z týchto kúskov sa počas posúvania posunuli o viac ako 30 míľ.

Čítajte Viac
Najväčšie jazero na svete Záznamy

Najväčšie jazero na svete

& Najväčšie jazero v USA Mapa Kaspického mora: Mapa Kaspického mora - najväčší vnútrozemský vodný útvar (podľa plochy povrchu). Obrázok od CIA. Ktoré jazero je najväčšie na svete? Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako definovať najväčšie jazero na svete. Zaujíma vás jazero s najväčšou rozlohou?

Čítajte Viac
Kráter s nárazom Vredefort Záznamy

Kráter s nárazom Vredefort

Najväčšia nárazová štruktúra s viditeľným dôkazom na zemskom povrchu. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Priečny kráter Vredefort: Tento priečny rez ukazuje štruktúru kráteru Vredefort Impact Crater v čase krátko po jeho vytvorení. Horniny podsady Witwatersrand, Ventersdorp Lava, Ghaap Dolomite a Pretória boli pôvodne uložené takmer v horizontálnej polohe, ale boli nárazom zložené a deformované.

Čítajte Viac