Kategórie: Skaly


Vklady v Brazílii v oblasti ropných bridlíc Skaly

Vklady v Brazílii v oblasti ropných bridlíc

Opakovaná tlač: Správa USA o geologickom prieskume USA 2005-5294 John R. Dyni Brazília Ropná bridlica Obrázok 3. Vklady ropných bridlíc v Brazílii. Z Paduly (1969, jeho obr. 1). Kliknutím zväčšíte mapu. V rôznych častiach Brazílie (Padula, 1969) bolo nahlásených najmenej deväť nálezísk ropných bridlíc od devónskeho po terciárny vek.

Čítajte Viac
Hornfels Skaly

Hornfels

Jemnozrnná kontaktná metamorfná hornina bez zjavnej listnatosti. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Hornfels: Hornfels je jemnozrnná metamorfovaná hornina bez zjavnej listnatosti. Tvorí sa pri kontaktnej metamorfóze v malej hĺbke. Zobrazená vzorka má priemer asi dva palce (päť centimetrov).

Čítajte Viac
Prachovke Skaly

Prachovke

Klastová sedimentárna hornina zložená z zŕn veľkosti bahna. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Siltstone Colors: Siltstone sa vyskytuje v širokej škále farieb. Zvyčajne je sivá, hnedá alebo červenkastá. Môže byť tiež biela, žltá, zelená, červená, fialová, oranžová, čierna a ďalšie farby. Farby sú reakciou na zloženie zŕn, zloženie cementu alebo škvrny z podzemných vôd.

Čítajte Viac
Konglomerát Skaly

Konglomerát

Čo je konglomerát? Ako sa tvorí? Načo sa to používa? Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Konglomerát: Zobrazený exemplár má priemer približne dva palce (päť centimetrov). Skladá sa z chertov a vápencových štrkov viazaných v matrici piesku a ílu. Čo je konglomerát? Konglomerát je klastická sedimentárna hornina, ktorá obsahuje veľké (väčšie ako dva milimetre v priemere) zaoblené klastre.

Čítajte Viac
Vklady v Kanade na ropných bridlíkoch Skaly

Vklady v Kanade na ropných bridlíkoch

Opakovaná tlač: Správa o vedeckých vyšetreniach Spojených štátov amerických z roku 2005-5294 John R. Dyni Kanada Mapa ropných bridlíc Mapa ložísk ropných bridlíc v Kanade (miesta po Macauley, 1981). Kliknutím zväčšíte mapu. Kanadské ložiská ropných bridlíc sa pohybujú od ordoviku po kriedový vek a zahŕňajú ložiská lacustrínskeho a morského pôvodu; bolo identifikovaných až 19 vkladov (Macauley, 1981; Davies a Nassichuk, 1988).

Čítajte Viac
Galéria obrázkov zrna Skaly

Galéria obrázkov zrna

Galéria zaujímavých a farebných zŕn piesku z celého sveta. Gary Greenberg, autor zrnka piesku Špička špirálovej škrupiny sa odlomila a stala sa zrnkom piesku. Je opalizujúci z opakovaného omývania surfovaním. Obklopujúce fragment škrupiny je päť ďalších pieskových zŕn, zhora uprostred v smere hodinových ručičiek, (1) ružový fragment škrupiny, (2) foram, (3) mikroskopická škrupina, (4) sopečná tavenina a (5) kúsok koralov.

Čítajte Viac
Uhlie Skaly

Uhlie

Čo je to uhlie a ako sa tvorí? Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Asfaltové uhlie: Asfaltové uhlie je zvyčajne pásmová sedimentárna hornina. Na tejto fotografii vidíte svetlé a matné pásy uhlia, ktoré sú orientované horizontálne naprieč vzorkou. Svetlé pásy sú dobre zachovalý drevný materiál, ako sú vetvy alebo stonky.

Čítajte Viac
Flint, Chert a Jasper Skaly

Flint, Chert a Jasper

Názvy pre mikrokryštalický kremeň Autor: Hobart M. King, Ph.D., RPG Mikrokryštalický kremeň: Štyri odrody mikrokryštalického kremeňa a názvy, ktoré by sa pre ne mohli použiť. V smere hodinových ručičiek zľava hore: Chert, červený jaspis, novaculit a pazúrik. Viac podrobností o každom z nich nižšie. Flint, Chert a Jasper: Názvy pre mikrokryštalický kremeň Flint, chert a jaspis sú názvy bežne používané geológmi a širokou verejnosťou pre nepriehľadné vzorky mikrokryštalického kremeňa.

Čítajte Viac
Bridlicová hornina Skaly

Bridlicová hornina

Listnatá metamorfná hornina, ktorá obsahuje hojné platy minerálnych zŕn. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Muscovite schist: Dominantným viditeľným minerálom v tejto schist je Muscovite. Zrná plata sú zarovnané v spoločnej orientácii, čo umožňuje ľahké rozdelenie horniny v smere orientácie zŕn.

Čítajte Viac
Vklady Izraela a Jordánska naftových bridlíc Skaly

Vklady Izraela a Jordánska naftových bridlíc

Reprint: Správa USA o vedeckom výskume geologického prieskumu 2005-5294 John R. Dyni Izrael a Jordánsko Mapa ropných bridlíc Mapa ložísk ropných bridlíc v Izraeli (miesta po Minsterovi, 1994). Tiež sa ťažia ropné bridlice v Jordánsku (miesta po Jaberovi a ďalších, 1997; a Hamarneh, 1998). Kliknutím zväčšíte mapu.

Čítajte Viac
Pegmatitu Skaly

Pegmatitu

Extrémne vyvrelá hornina s veľkými kryštálmi a vzácnymi minerálmi. Autor: Hobart M. King, Ph.D., RPG Pegmatit: Pegmatit je vyvrelá hornina zložená takmer výlučne z kryštálov s priemerom nad jeden centimeter. Tu znázornená vzorka má priemer asi dva palce (päť centimetrov). Topaz na albite: Kryštál cisárskeho topazu na albitovej matrici z vrecka v pakistanskom katlangskom pegmatite.

Čítajte Viac
Piktogramová fotogaléria Skaly

Piktogramová fotogaléria

Piktogram je kresba alebo maľba vytvorená na skale. Nie je to „vyrezávané“ do skaly - to by bol „petroglyf“. Cueva de las Manos (španielčina pre jaskyňu rúk) je séria jaskýň v Argentíne, kde starí ľudia maľovali na stenách už pred viac ako 9 000 rokmi. Stena hore je jedným z mnohých, ktorý je pokrytý ručnými siluetami.

Čítajte Viac
Vápenec Skaly

Vápenec

Čo je to vápenec a ako sa používa? Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Vápenec: Uvedená vzorka má priemer asi dva palce (päť centimetrov). Čo je to vápenec? Vápenec je sedimentárna hornina zložená predovšetkým z uhličitanu vápenatého (CaCO 3) vo forme minerálneho kalcitu. Najčastejšie sa vyskytuje v čistých, teplých a plytkých morských vodách.

Čítajte Viac
Vklady v Austrálii na ropných bridlíkoch Skaly

Vklady v Austrálii na ropných bridlíkoch

Opakovaná tlač: Správa o vedeckom výskume USA z roku 2005-5294 John R. Dyni Austrália Mapa ropných bridlíc Mapa ložísk ropných bridlíc v Austrálii (miesta po Crisp a ďalšie, 1987; a Cook a Sherwood 1989). Kliknutím zväčšíte mapu. Ložiská bridlicovej bridlice v Austrálii sa pohybujú od malých až po ekonomické až po ložiská dostatočne veľké na komerčný rozvoj.

Čítajte Viac
Vklady Estónska a Švédska Skaly

Vklady Estónska a Švédska

Opakovaná tlač: Správa o vedeckom výskume USA z roku 2005-5294, ktorú predložil John R. Dyni Estónsko a Švédsko Mapa ropných bridlíc, ložiská kukersitu v severnom Estónsku a Rusku (miesta po Kattai a Lokk, 1998; a Bauert, 1994). Tiež oblasti Alum Shale vo Švédsku (miesta po Anderssonovi a ďalších, 1985).

Čítajte Viac
Lapis Lazuli Skaly

Lapis Lazuli

Metamorfná hornina, drahokam a minerálny pigment, ktorý získava svoju modrú farbu z minerálneho lazuritu. Autor: Hobart M. King, Ph.D., absolvent gemológa GIA Lapis Lazuli Drahokamy: Spravidla je najžiadanejšou farbou masívny modrý lapis alebo solídna modrá s niekoľkými zrnkami pyritu zlata.

Čítajte Viac
Marocké vklady ropných bridlíc Skaly

Marocké vklady ropných bridlíc

Opakovaná tlač: Správa USA o geologickom prieskume USA 2005-5294 John R. Dyni Maroko Mapa ropných bridlíc Mapa ložísk ropných bridlíc v Maroku (miesta po Bouchte, 1984). Kliknutím zväčšíte mapu. Na desiatich lokalitách v Maroku boli identifikované ložiská ropných bridlíc, z ktorých najdôležitejšie sú morské kriedy na rozdiel od Egypta, Izraela a Jordánska.

Čítajte Viac
Škvára Skaly

Škvára

Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Scoria: Kus škrabky s priemerom asi 4 palce (10 centimetrov). Vzorka so zaobleným tvarom, ako je táto, bola s najväčšou pravdepodobnosťou fúkaná z vulkanického otvoru. Túto fotografiu nasnímal Jonathan Zander a používa sa na základe licencie GNU Free Documentation License. Čo je Scoria?

Čítajte Viac
Použitie žuly Skaly

Použitie žuly

Dosky, dlaždice, obrubníky, rozmerové kamene, kulmy, drahokamy a ďalšie. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Žulové curlingové kamene Spojené štáty americké získali prvú olympijskú zlatú medailu v športe na curlingu na zimných olympijských hrách 2018. To pritiahlo veľa pozornosti na šport curlingu a na žulu - na tento šport sa používala hornina, ktorá sa používala na výrobu curlingových kameňov, tiež známa ako „horniny“.

Čítajte Viac
Tuff Skaly

Tuff

Vyradená hornina, ktorá sa tvorí z úlomkov vyvrhnutých explozívnou sopečnou erupciou. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Fish Canyon Tuff: Panoramatický pohľad na východiskový bod Fish Canyon Tuff. Sopečné erupcie, ktoré spôsobili tento tuf, sa vyskytli asi pred 28 miliónmi rokov v La Garita Caldera v juhozápadnom Colorade.

Čítajte Viac