geologyidea.com

Kategórie: Sopky


Maarové a phreatické erupcie Sopky

Maarové a phreatické erupcie

Maar je sopečný kráter, ktorý sa vytvára, keď sa magma dostane do styku s podzemnou vodou, aby spôsobila výbuch pary. Ukinrek Maar: Pohľad na východný kráter Ukinrek Maar, ktorý sa vytvoril v apríli 1977 počas 10-dňovej erupcie. Táto erupcia poskytla výskumným pracovníkom zriedkavú a najnovšiu príležitosť pozorovať tvorbu maaru sopečnou činnosťou.

Čítajte Viac
Druhy sopečných erupcií Sopky

Druhy sopečných erupcií

Článok Jessica Ball Havajská erupcia Havajská erupcia. Pri havajskej erupcii sa tekutá láva vyhodí z vetra ako ohnivé fontány alebo lávové toky. Erupcia v roku 1969 v Mauna Ulu, vetra na sopke Kilauea na Havaji, bola veľkolepým príkladom ohniska horenia. Foto: D.A. Swanson, USGS, 22. augusta 1969.

Čítajte Viac
Peleho vlasy a Peleove slzy Sopky

Peleho vlasy a Peleove slzy

Medzi najneobvyklejšími typmi lávy Autor: Hobart M. King, Ph.D., RPG Pele's Hair: Zhluk Pele's Hair z Havaja s ručnou šošovkou používanou na stupnici. Fotografie Creative Commons od Cm3826. Klikni na zväčšenie. Podivné skaly z Lietajúcej lávy Sopky na Havaji produkujú množstvo veľkolepých, nebezpečných a desivých pamiatok.

Čítajte Viac
Sopka Mount Cleveland Sopky

Sopka Mount Cleveland

Jeden z najaktívnejších sopiek na Aljašskom oblúku Aleutský ostrov a hrozba pre medzinárodnú a miestnu leteckú dopravu. Sopka Mount Cleveland vybuchuje oblak popola, ktorý sa prenáša na západ-juhozápad vetrom v nadmorskej výške až asi 6000 metrov (asi 19 700 stôp). Túto fotografiu nasnímal astronaut Jeff Williams na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice 23. mája 2006.

Čítajte Viac
Sopka Kilauea: Fotografie erupcie 2018 Sopky

Sopka Kilauea: Fotografie erupcie 2018

Mapy a fotografie Kilauea pochádzajú z havarijného observatória sopky USGS. Nová delta Lávy Nová delta Lávy: Lávové prúdy z dolnej časti východného pásma Rift vstupujú do oceánu pozdĺž najvýchodnejšieho pobrežia ostrova. Od začiatku súčasného erupčného cyklu začiatkom mája 2018 bolo vybudovaných približne 875 akrov lávových delt, kde lávové distribučné kanály padajú do oceánu.

Čítajte Viac
Mount Etna - Taliansko Sopky

Mount Etna - Taliansko

Článok Jessica Ball Mount Etna v Erupcii v noci Erupcia v noci Mount Etna: Nočná fotografia Erupcie v Mount Etna (2008). Autorské práva na obrázky iStockphoto / Frizi. Mount Etna: Úvod Mount Etna je najvyššia a najaktívnejšia sopka v Európe. Rozprestiera sa nad mestom Catania na ostrove Sicília a vyrastá asi 500 000 rokov a je uprostred série erupcií, ktoré sa začali v roku 2001.

Čítajte Viac
Mount Vesuvius - Taliansko Sopky

Mount Vesuvius - Taliansko

Článok od Jessica Ball Obrázok Mount Vesuvius a Neapolský záliv Panoráma Neapolského zálivu, ktorý ukazuje vysokú hustotu obyvateľstva a obchod. Mt. Vesuv leží pokojne v pozadí. Autorské práva na obrázky iStockphoto / Danilo Ascione. Mount Vesuvius Úvod Vesuvius je jediná aktívna sopka v kontinentálnej Európe a vytvorila niektoré z najväčších sopečných výbuchov na kontinente.

Čítajte Viac
Sopka Arenal (Volcán Arenal), Kostarika Sopky

Sopka Arenal (Volcán Arenal), Kostarika

Článok od Jessica Ball Obrázok sopky Arenal Sopka Arenal je kónická stratovulkán, ktorý stojí na brehu jazera Arenal v severozápadnej časti Kostariky. Je to najmladšia a najaktívnejšia sopka v krajine a od roku 1968 je v takmer konštantnej erupcii. Autorské práva iStockphoto / M.

Čítajte Viac
Fotografie z veľkolepej sopečnej erupcie Sopky

Fotografie z veľkolepej sopečnej erupcie

Zbierka fotografií a obrázkov, ktoré obsahujú sopečné erupcie na celom svete Sarychev Sopka: Tento obrázok Sarychev Sopky v skorých okamihoch erupcie bol zachytený ručnou kamerou astronautom na Medzinárodnej vesmírnej stanici NASA 12. júna 2009. Sarychev je jedna z najaktívnejších sopiek na Kurilských ostrovoch v Japonsku.

Čítajte Viac
Sopka Redoubt - Aljaška Sopky

Sopka Redoubt - Aljaška

Článok od Jessica Ball Redoubt: 1990 Eruption Cloud Eruption cloud od Redoubt Volcano pri pohľade z polostrova Kenai. Hríbovitý oblak sa zdvihol z lavín horúcich zvyškov (pyroklastické toky), ktoré kaskádovali po severnom okraji sopky. Z kráteru na vrcholkoch vyviera menší biely parný oblak.

Čítajte Viac
Sopka Galeras, Kolumbia Sopky

Sopka Galeras, Kolumbia

Článok od Jessica Ball Obrázok sopky Galeras Fotografia sopky Galeras prevzatá od komunity Pasto v Kolumbii 30. decembra 2005 José Camilo Martíneza. Pasto má populáciu vyše 300 000 ľudí a bolo by v ohrození, keby sa v Galerase vyskytla veľká erupcia. Licencia Creative Commons.

Čítajte Viac
Sopečný popol Sopky

Sopečný popol

Sopečné nebezpečenstvo, ktoré je často podceňované svojím geografickým dosahom a dosahom. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG oblak sopečného popola z sopky Cleveland, ktorý sa nachádza na ostrove Chuginadak v reťazci Aleutského ostrova pri Aljaške. Obrázok NASA zhotovený Jeffom Williamsom, leteckým inžinierom, z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Čítajte Viac
Kick 'em Jenny Volcano Sopky

Kick 'em Jenny Volcano

Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Mapa sopky Kick 'em Jenny Sopka Kick' em Jenny Sopka: Sopka Kick 'em Jenny sa nachádza pod hladinou oceánu asi päť kilometrov severne od ostrova Grenada v Karibiku. More. Mount Saint Catherine je najbližšou aktívnou sopkou Kick 'em Jenny a nachádza sa na ostrove Grenada.

Čítajte Viac
Mount Agung Sopky

Mount Agung

Aktívna a nebezpečná sopka na ostrove Bali. Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Mount Agung pri pohľade z východu a stúpania nad oblaky. V diaľke je viditeľný kalderový okraj hory Batur. Počas erupcie v rokoch 1963 - 1964 duneli po týchto svahoch pyroklastické toky a lary. Cestovali až k oceánu a všetkých zabili na svojich cestách.

Čítajte Viac
Videá Mount Saint Helens z USGS Sopky

Videá Mount Saint Helens z USGS

Vypočítanie 30-ročnej histórie erupcií a monitorovania Videá vydané v máji 2010 Geologickým prieskumom Spojených štátov. Video: Vedci z amerického geologického prieskumu zapojení do reakcie na erupciu Mount St. Helens v roku 1980 opisujú svoje skúsenosti, vysvetľujú vplyv erupcie, jej veľkosť a to, čo sa dozvedeli o sopkách.

Čítajte Viac
Sopečné riziká Sopky

Sopečné riziká

Sopky sú spojené s mnohými typmi nebezpečenstiev. Autor: Jessica Ball Ball Lava Flows Toto je jeden z niekoľkých lávových prúdov toku Prince Avenue, ktorý sa rozreže v lese medzi krížovými ulicami Paradise a Orchid. Lávový prúd je široký asi 3 metre. (Kalapana / Royal Gardens, Havaj).

Čítajte Viac
Sopka pod Yellowstone Sopky

Sopka pod Yellowstone

"Yellowstone supervolcano" spôsobil niektoré z najväčších erupcií na Zemi. Videá s Jake Lowensternom, vedcom USGS, ktorý je zodpovedný za observatórium sopky Yellowstone - 16. apríla 2009 Vedcom USGS, ktorý je zodpovedný za observatórium sopky Yellowstone, Jake Lowensternom, vysvetľuje sopečné rysy v Yellowstone a odpovedá na niekoľko zaujímavých otázok, ktoré zahŕňajú: „Ako vieme Yellowstone je sopka?

Čítajte Viac
Aktívne sopky našej slnečnej sústavy Sopky

Aktívne sopky našej slnečnej sústavy

Aktivita bola pozorovaná na Zemi a na mesiacoch Jupiter, Neptún a Saturn Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Sopky na Io: Io, mesiac Jupiter, je najviac sopečne aktívnym telom v našej slnečnej sústave , Má viac ako 100 aktívnych sopečných centier, z ktorých mnohé majú viac aktívnych prieduchov. Erupcie opakovane objavujú veľké časti mesiaca.

Čítajte Viac
Sopky na Venuši Sopky

Sopky na Venuši

Sopky na Venuši: Simulovaný farebný obraz povrchu Venuše, ktorý vytvorila NASA s použitím údajov o radarovej topografii získanej kozmickou loďou Magellan. Zväčšené zobrazenia pri 900 x 900 pixeloch alebo 4000 x 4000 pixeloch. Objav vulkanickej krajiny Venuša je najbližšou planétou na Zemi. Povrch Venuše je však zakrytý niekoľkými vrstvami hustého oblaku.

Čítajte Viac
Sopka Stromboli - Taliansko Sopky

Sopka Stromboli - Taliansko

Článok od Jessica Ball Obrázok Stromboli Pohľad na ostrov známy ako „Stromboli“. Z sopečného prieduchu s rovnakým názvom stúpa oblak. Ostrov má populáciu niekoľko stoviek ľudí. Tento pohľad ukazuje severovýchodnú stranu ostrova, kde sa nachádza väčšina ich obydlí. Autorské práva na obrázky iStockphoto / miralex.

Čítajte Viac