Kategórie: Sopky


Chaitén (sopka Chaiten) - Čile Sopky

Chaitén (sopka Chaiten) - Čile

Článok od Jessica Ball Obrázok stĺpca s erupciou Chaitén Sopka Chaitén: Pohľad na erupčný stĺp z sopky Chaitén v Čile, fotografovaný 26. mája 2008. Priemer ráfika je približne 3 km od okraja po okraj. Knobby funkcia medzi erupčným stĺpcom a ľavým okrajom je súčasťou lávovej kupoly, ktorá sa vytvorila po erupcii 7 400 pred naším letopočtom.

Čítajte Viac
Sopka Pavlof Sopky

Sopka Pavlof

Jednou z najaktívnejších sopiek v Severnej Amerike je hrozba pre medzinárodnú a miestnu leteckú dopravu. Sopka Pavlof: oblak popola od pavlofa neseného vetrom, 18. mája 2013. Fotografia Brandona Wilsona. Obrázok z Alaska Volcano Observatory. Popolček z erupcie Pavlof's Eruption 2007: Popol z popola Pavlof: Sopka Pavolf a erupčný oblak fotografovali z komerčného letu 30. augusta 2007.

Čítajte Viac
Index sopečnej výbušnosti (VEI) Sopky

Index sopečnej výbušnosti (VEI)

Niektoré sopečné výbuchy sú tisícky alebo dokonca miliónkrát výbušnejšie ako iné. Index sopečnej výbušnosti: Sféry na vyššie uvedenom obrázku predstavujú objem prepuknutej tephra pre niektoré z najznámejších výbuchov sopečného výbuchu. Hoci väčšina ľudí verí, že Vesuv (79 nl - erózia Pompejí), Mount St.

Čítajte Viac
Čo je Caldera? Ako sa tvoria Calderas? Sopky

Čo je Caldera? Ako sa tvoria Calderas?

Článok: Hobart M. King, Ph.D., RPG Crater Lake Caldera Crater Lake Caldera: Satelitný pohľad na Crater Lake, jeden z najslávnejších svetových kalder. Kráterové jazero sa vytvorilo asi pred 7700 rokmi, keď masívna sopečná erupcia hory Mazama vyprázdnila veľkú magmatickú komoru pod horou. Zlomená hornina nad magmatickou komorou sa zrútila a vytvorila obrovský kráter s priemerom šesť kilometrov.

Čítajte Viac
Novarupta Sopky

Novarupta

Najmocnejšia sopečná erupcia 20. storočia Novarupta mapa: Približné umiestnenie erupcie 6. júna 1912. Popol padol na mesto Kodiak tri dni, a hoci mesto bolo asi 100 kilometrov od sopky, bolo pokryté viac ako jednou nohou popola, ktorá zrútila mnoho budov.

Čítajte Viac
Sopka Dallol a hydrotermálne pole Sopky

Sopka Dallol a hydrotermálne pole

Jedna z najpodivnejších vulkanických krajín na svete a jedno z najhorúcejších miest na Zemi. Nachádza sa 269 stôp pod hladinou mora v Danakilovej depresii v Etiópii. Článok: Hobart M. King, Ph.D., kráter Dallol v RPG: Bahno, soľ, škvrny od železa, halofilové riasy a činnosť horúcich prameňov vytvárajú v dallolových kráteroch pestrú, ale nebezpečnú krajinu.

Čítajte Viac
Sopka Santa Maria - Guatemala Sopky

Sopka Santa Maria - Guatemala

Komplex Santiaguito Lava Dome Article by Jessica Ball Obrázok sopky Santa Maria Sopka s lávovou kupolou Santiaguito v popredí. Erupčná kupola je El Caliente ("horúca"). Autorské práva na obrázok Jessica Ball. Väčší obrázok. Sopka Santa Maria: Úvod Santa María, stratovulkán v sopečnej vysočine juhozápadnej Guatemaly, je miestom jedného z najväčších erupcií dvadsiateho storočia.

Čítajte Viac
Sopka Kawah Ijen Sopky

Sopka Kawah Ijen

Modré plamene a najväčšie vysoko kyslé jazero na svete. Elektrické modré plamene spôsobené spaľovaním sopečných plynov a roztavenej síry. Nočná scéna na solfatare v kaldere sopky Kawah Ijen. Autorské práva na obrázky iStockphoto / mazzzur. Najväčšie vysoko kyslé jazero na svete Kyslé jazero na svete: Ranné svetlo osvetľuje tyrkysovo sfarbené jazero Caldera na sopke Kawah Ijen.

Čítajte Viac